Měsíček lékařský, mocná bylina i ochránce vaší úrody

Sklizeň oranžových květů měsíčku lékařského, který je ceněn pro své protizánětlivé a léčebné vlastnosti.

Měsíček lékařský (lat. Calendula officinalis) je v naší zemi oblíbenou a rozšířenou letničkou a bylinou, hojně pěstovanou pro jeho krásnou barvu a díky jeho léčivému potenciálu. Pochází z dalekého orientu a z teplých krajin jižní Evropy. Tato bylina se také stala symbolem Českého dnu proti rakovině. Společně s dalšími jaterními bylinami má své místo v moderní medicíně i v lidovém léčitelství.

Stručný popis

Měsíček lékařský je jednoletá rostlina, dorůstající výšky 50 – 70cm. Jeho květy mají výraznou žluto oranžovou barvu a jsou jedlé. Často se objevují v různých letních salátech s variací jedlých květů, nebo jako přírodní barvivo do místo šafránu. Měsíček lékařský kvete od začátku června, až to podzimu. Má mnoho zdravotních benefitů a je hojně využíván v moderní i přírodní medicíně. V kosmetickém průmyslu se používá jako přísada do krémů, olejů a nejrůznějších přípravků pro hydrataci a i k léčbě kožních problémů.

Měsíček lékařský
Měsíček lékařský

Obsažené látky

Měsíček lékařský obsahuje mnoho důležitých látek, které prospívají našemu organizmu. Obsahuje vitamín C, silice, flavonoidy, saponiny, hořčiny, chininy a kumariny. Jeho květy obsahují triterpenoidní estery, karotenoidy jako lutein, flavoxanthin a autoaxanthin, díky kterým má svojí charakteristickou barvu. Rostlina také obsahuje karotenoidy – lutein, betakaroten a zeaxanthin, tyto látky jsou zejména obsaženy ve stonku a v listech.

Reklama

Měsíček lékařský účinky

Tato bylina se využívá po mnoho staletí. Znali ji staří Peršané nebo Římané. Ve středověku se začala využívat jako první pomoc při horečce, pomáhala léčit neštovice a spalničky.

V současné době se měsíček lékařský využívá zejména při gynekologických potížích. Jeho léčivé účinky se také využívají při léčbě jaterních a žlučníkových problémů. Pomáhá léčit vnitřní záněty, střev, žaludku, dvanácterníku a jícnu.

TIP: Ostropestřec mariánský – přírodní pomoc při onemocnění jater

Měsíček je vhodný i k výplachům očí při různých zánětech. Je též dobrým kloktadlem při bolestech v krku a při různých vřídcích a zánětech v dutině ústní. Měsíček lékařský pomáhá také při léčebném procesu hojení omrzlin, popálenin, vředů, hemoroidů, či análních trhlin.

Tinktura z měsíčku lékařského
Měsíček lékařský – Tinktura

Využití v kosmetice

Tato všestranná bylina si našla místo také v kosmetickém průmyslu. Pro jeho zvláčňující a hydratující účinky se využívá v tělových a pleťových krémech. Lidem trpícím na křečové žíly, různé otoky, kožní ekzémy nebo rozpraskané paty se doporučuje užívání přípravků s obsahem extraktu z měsíčku lékařského v kombinaci s dalšími bylinami.

Využití měsíčku v gastronomii

Měsíček má své místo i v kuchyni i když jeho využití není zdaleka tak široké jako je tomu v medicíně a kosmetice. Kuchaři ho používají jako náhradu šafránu, díky jeho výrazným květům. Jedlé květy najdete v letních salátech, pomazánkách nebo v polévkách.

Jako léčivka má mnoho podob jako například čaj, olej, mast, krém, extrakt, či tinktura. Pro větší koncentraci jeho účinku existuje také v podobě tablet.

Salát s měsíčkem lékařským
Měsíček lékařský – Osvěžující letní salát s měsíčkem a pomeranči

Užíváni měsíčku

Mezi nejčastější formy užívání měsíčku patří bylinný čaj ze sušených květů. Dvě polévkové lžíce sušených květu zalijte 300ml horké vody, nechte louhovat 15minut a poté pijte. Může se opakovat 3x denně.

Další oblíbenou formou je tinktura, která se užívá v podobě třiceti kapek, 3x denně.

Z měsíčku se s oblibou dělá i měsíčková mast, kterou si můžeme doma snadno vyrobit se sušených částí rostliny. Sušené květy se macerují dva týdny v tuku, buďto rostlinném (kokosový tuk, lanolin, bambucké máslo, atď.), nebo v lépe dostupném živočišném tuku v podobě vepřového tuku. Takto připravená mast se používá pro léčbě křečových žil, hemoroidů nebo popraskané kůže.

Pro léčbu kožných nemocí jako ekzémů nebo vyrážek se do měsíčkové masti přidává také mast konopná.

Měsíček lékařský pěstování

Pěstování měsíčku u nás není žádnou novinkou. Zahrádkáři ho s oblibou pěstují, hlavně jako okrasnou rostlinu, ale také pro jeho léčivé účinky. Ať už patříte do jedné, nebo druhé skupiny, měsíček si můžete snadno vypěstovat i ve vaší zahradě nebo v květináči na balkoně. Patří k těm méně náročným rostlinám a nevyžaduje příliš mnoho péče.

Měsíček lékařský v zahradě
Měsíček lékařský – Takto vysazený měsíček slouží jako ochrana proti škůdcům

Sazenice měsíčku jsou dostupné na jaře v každém dobrém zahradnictví, vy si je ale můžete vypěstovat ze semen a přitom ušetřit. Semena se sadí na začátku dubna, až teplota dosáhne stabilně 16 stupňů. Semena sázíme 2-3 cm hluboko a do sponu 30 x 30 cm.

Měsíček lékařský vyžaduje slunečné stanoviště nebo polostín a půda by měla být dobře propustná se hlinitopísčitým složením s neutrálním PH a bohatá na živiny. Vyžaduje pravidelnou zálivku jako běžná zelenina. Každá rostlina potřebuje kolem sebe prostor minimálně dvaceti centimetrů.

V zahradě se obvykle sází na záhon jako ochrana proti nejrůznějším škůdcům a chorobám. Funguje skvěle jako odpuzovač mravenců a mšicí. Dále poskytuje ochranu rostlinám před sviluškami a plísněmi. Zkuste si měsíček vysadit mezi běžnou zeleninu a už nebudete muset kupovat drahou chemii jako postřik proti škůdcům. Navíc vaše zelenina bude bez chemie pro vás zdravější.

Měsíček lékařský krém
Měsíček lékařský

Sběr a sušení

Sbíráme pouze zralé květy této byliny a to počas celého období květu od jara až do podzimu. Květy stačí odstřihnout v čase kdy jsou nejsušší a to po odpaření ranní rosy. Květy následně sušíme na dobře větraném místě ve slabé vrstvě, zhruba dva týdny. Následně se uchovávají ve vzduchotěsné nádobě na tmavém místě. Po sběru květu, stačí seříznout rostlinu zhruba 15 centimetrů od země a květy znova obrazí a vykvetou.

Nežádoucí účinky

Měsíček je relativně bezpečná bylina. Krémy a oleje používají maminky pro péči o své deti a kojence. V podobě krému ho také využívají těhotné maminky jako přípravek proti striím.

U pár jedinců ale může vyvolat alergickou reakci, nebo zarudnutí v případě aplikace na kůži, zejména u lidí kteří trpí alergií na rostliny z čeledi Asteraceae. Před dlouhodobějším užíváním se nejlépe poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Zdroj: healthline.com wikipedia.org zdravi.euro.cz bylinkyprovsechny.cz pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine