Jeden z nejzajímavějších aspektů zařizování domácnosti je možnost vytvořit si prostor, který bude odrážet váš osobní styl. Možná se to nezdá, ale lze toho dosáhnout i správným výběrem dveří v interiéru. Dveře jsou využívány dennodenně, jsou nezbytností v naší domácnosti, a proto si zaslouží adekvátní pozornost.
Ať už se jedná o tlumení hluku, nebo jen o krásnější vzhled v místnosti, výměna interiérových dveří je způsob, jak si vyzdobit interiér i s nízkým rozpočtem, který bude mít velký dopad na váš komfort. Jak si tedy vybrat správné interiérové dveře pro váš domov?
Faktory, které je třeba zvážit při koupi interiérových dveří
Mnoho majitelů domů stráví zkrášlováním svých domovů spoustu hodin a energie. Dveře jsou však často v tomto procesu nespravedlivě přehlíženou položkou. Zde je několik faktorů, které je třeba zvážit při jejich výběru – od materiálu přes barevné schéma až po styl interiérových dveří.
Styl
Toto je první krok při výběru interiérových dveří. Výběr stylu určí celkovou atmosféru interiéru vašeho domova. Zohlednit musíte:
- Pro jakou místnost jsou dveře určeny?
- Jaký styl má váš domov?
- Jak vysoké jsou stropy?
- Z jakého materiálu je podlaha?
Směr otevírání
Promyslete si, jakým směrem by se měly dveře otevírat. Při objednávání nebo přizpůsobení dveří si obvykle můžete vybrat mezi pravým nebo levým křídlem. To určí, kde jsou panty a kliky a jakým směrem se dveře otáčejí při otevírání a zavírání.
Chcete, aby se otevíraly směrem do místnosti nebo ven z místnosti? Jak obvykle vcházíte do konkrétní místnosti a co je pro vás nejpohodlnější?
Barva
Většina lidí, kteří si vybírají interiérové dveře, už má představu o tom, jakou barvu budou dveře mít nebo alespoň v jakých odstínech by se měly pohybovat. Výběrem neutrálního odstínu budou vaše interiérové dveře ladit téměř s každým stylem bydlení. Můžete však vyzkoušet i odvážnější barvy, jako je například námořnická modrá, pastelová zelená nebo odstíny jemné růžové. Dveře by měly ladit a odpovídat:
- barvě podlahy
- barvě stěn
- nábytku
- schodům
- dekoracím a dalším detailům (zrcadla, osvětlení atd.)
Materiál
Materiál vašich dveří by měl nejen ladit s celkovou estetikou domácnosti, ale také s ostatními částmi, jako je například podlaha, okna a nábytek. Vybrat si můžete z různých materiálů:
Masivní dřevo
Dveře z masivního dřeva mohou být vyrobeny z široké škály dřevin, což se odráží i na jejich ceně. Poměrně často se používají dřeviny jako třešeň, mahagon, olše nebo javor. Nejčastěji je to však borovice.
Mějte na paměti, že masivní dřevo se s měnícími teplotami a vlhkostí může deformovat. Proto se nedoporučuje masivní dřevěné dveře instalovat do koupelny, sauny nebo jiného vlhkého prostředí.
MDF desky
Většina interiérových dveří je dnes vyrobena z dřevovláknitých desek střední hustoty. Surové MDF desky jsou plnohodnotnou náhradou masivního dřeva. Je to velmi stabilní materiál a snadno se maluje.
Kov a sklo
Kombinace těchto materiálů nabízí moderní vzhled, obě se hodí do industriálně zařízené domácnosti. Mají tendenci být dražší než většina modelů, ale stále jsou levnější než dveře z masivního dřeva.
Tip: K novým dveřím se mohou hodit i interiérová světla se senzorem, která poslouží nejvíce na chodbě při nočních cestách například do koupelny.
Při výběru materiálu je třeba mít na paměti i následující vlastnosti:
- Pevnost
- Požární odolnost
- Náklady na údržbu
- Zvuková a tepelná izolace
- Odolnost vůči vlhkosti /vodě/hmyzu
- Hmotnost
Nebojte se použít i další materiály, které mohou zajímavě ladit s okolním prostředím.
Rám
Důležité je také to, jak dveře necháte zarámovat. Pokud se jedná o méně komplikovaný design dveří, pak by se hodila spíše detailnější lišta. Pokud jsou dveře naopak robustnější, bude vhodný jednodušší rám.
Kliky na dveře
Rozlišujeme dva hlavní typy klik na dveře:
- Štítové kliky – Samotná klika sedí na podlouhlé podložce, tzn. „štítek“, který se pak připevní na dveře. Tyto kliky mohou mít klasický i moderní vzhled, ale nejlépe se hodí do interiérů tradičnějšího stylu.
- Rozetové kliky – Skládají se ze dvou dílů: samotné kliky s malým štítkem a části pro klíč. Rozetové kliky jsou dnes mnohem populárnější než štítové, a to díky svému jednoduššímu a modernějšímu vzhledu.
Typy dveří
Existuje spousta typů a stylů dveří. Zde jsou některé z nich, které můžete zvážit:
Posuvné dveře
Mnohé z těchto dveří se používají nejen k předělení místnosti, ale také jako dveře šatních skříní. Zabírají minimum místa, protože se posouvají po zdi místo toho, aby se otevíraly do místnosti.
Posuvné stodolové dveře
Posuvné nebo rolovací stodolové dveře se původně nacházely ve stodolách, ale dnes je najdeme i v obytných domech a jsou skvělé pro místnosti s průmyslovějším nebo rustikálním stylem.
Víc o rustikálním stylu se dozvíte v článku: Moderní rustikální styl- atmosféra horské chaty u vás doma
Panelové dveře
Panelové interiérové dveře se vyrábějí jako hladké dveřní křídlo a jsou volbou pro nejnáročnější uživatele. Mají moderní design a díky technickému řešení jsou funkčním a bezpečným vstupem do domu.
Roletové dveře
Skládací (harmonikové) dveře jsou inteligentním řešením pro malý domov. Díky své speciální konstrukci skládací dveře zabírají při skládání a rozkládání jen málo místa, a tak není nutné nechávat další prostor pro křídlo dveří.
Zásuvné dveře do pouzdra
Tento typ dveří můžete využít v celé domácnosti. Zásuvné dveře do pouzdra se staly velmi oblíbenou volbou zejména kvůli jejich prostorově úsporné konstrukci. Na rozdíl od posuvných dveří se zásuvné dveře zasouvají do zdi a ne podél ní.
Holandské dveře
Pokud jste ještě neslyšeli o nizozemských dveřích, jsou to dveře, které jsou horizontálně rozdělené na polovinu. To umožňuje otevírání horní poloviny, zatímco spodní polovina zůstane zavřená. Jsou skvělou volbou pro interiérové dveře, umožní vám sledovat nebo poslouchat děti a domácí zvířata, když vaříte nebo provádíte domácí práce ve vedlejší místnosti.
Náklady na dveře
Cena dveří bude záviset na mnoha faktorech. I když kvalitní a robustní dveře mohou vyžadovat více financí, je třeba si uvědomit, že takové dveře vám poskytnou dostatek bezpečnosti i soukromí. Není to něco, co budete muset neustále měnit. Jedná se o investici možná na celý život.
Jak opět oživit interiérové dveře?
Omrzel vás vzhled vašich dveří a nemáte v plánu koupi nových? Vchody do ložnice, koupelny, šatníku či spíže jsou skvělým nápadem na další projekt pro kutily, který vám opět rozzáří domácnost i za málo peněz. Zvažte některé z následujících možností:
Namalujte je jasnou barvou
Je to levný, jednoduchý projekt a jedinečný způsob, jak přinést více života a barev do vašeho prostoru, aniž byste museli malovat každou zeď. Nemusíte se ani rozhodnout malovat obě strany dveří. Jednu stranu můžete nechat v neutrálním tónu, opačnou natřít barvou.
Pověste na ně umění
Hledáte netradiční způsob, jak se pochlubit zarámovanou fotografií nebo malbou? Zkuste ji namontovat na dveře místo zdi.
Tapetujte
Často mluvíme o tom, jak všestranná je tapeta. Opravdu, i ona se dá využít jako další příklad dekorace dveří, pomocí které přidáte více barvy a vzoru do vaší domácnosti.
Představte si tapetované dveře jako umělecké dílo. Je to chytrý způsob, jak si prostor přizpůsobit podle vlastních představ.
Věnce
První, co hosté uvidí, když k vám přijdou, jsou vchodové dveře a dekorace na nich. Nejčastěji bývají vchodové dveře zdobené věncem. Je to všestranná okrasa, kterou můžete mít zavěšenou prakticky celý rok a obměňovat podle ročního období.
K jaru neodmyslitelně patří Velikonoce, věnce v tónech modré nebo růžové spolu s vajíčky a figurkami kuřátek zaujmou nejen koledníky, ale i sousedy. V létě by vám neměl chybět nápaditý věnec plný květin s nádechem žluté, oranžové a růžové. Vyrábíte-li podzimní věnec, můžete jej vyrobit z přírodních materiálů, jako jsou například dozrálá jablka, šípky či sušené růže. Na zimu si dveře vyzdobte klasickou červenou a věncem vyrobeného z čečin.
Foto zdroj: shutterstock.com