Není tak děsivý jako ten vysoký, ale v některých případech může způsobit nepříjemné potíže. Nízký krevní tlak se obvykle cíleně neléčí, protože ve většině případů nepředstavuje vážné zdravotní riziko. O to překvapivější jsou příznaky náhlého nebo extrémně výrazného poklesu tlaku. Poradíme vám, jak se jim vyhnout a jak zvýšit tlak účinnými a bezpečnými metodami.
Podrobněji o nízkém krevním tlaku
Za nízký tlak, jinak hypotenzi, se považují hodnoty nižší než 90/60 mmHg. První hodnota představuje tzv. systolický tlak – tedy tlak v tepnách v okamžiku, kdy srdce vypuzuje krev. Nižší hodnota je ukazatelem tzv. diastolického tlaku. Jedná se o tlak mezi údery srdce. Normální tlak u dospělého člověka je 120/80 mmHg. Za extrémně nízký krevní tlak se považuje tlak do 50/35 mmHg.
Kdy je nízký tlak problémem
Mnozí z nás žijí s chronicky nízkým krevním tlakem celý život a ani o tom nevědí. Jiní o svém nízkém krevním tlaku vědí, ale nemusí se jím zabývat, protože jim nezpůsobuje žádné zdravotní potíže.
Problém nastává, když jsou nízké hodnoty krevního tlaku doprovázeny nepříjemnými příznaky. Ve většině případů k tomu dochází, když krevní tlak náhle klesne z normálních nebo vysokých hodnot na velmi nízkou úroveň. Hovoříme o nestabilním nebo kolísavém tlaku. Nepříjemné nebo dokonce zdraví ohrožující příznaky se objevují také při poklesu hodnot krevního tlaku na výrazně nebo extrémně nízké hodnoty.
Příčiny nízkého krevního tlaku
Chronicky nízký tlak může být idiopatický, což znamená, že není spojen s žádnou zdravotní příčinou. Dokonce je považován za známku dobrého zdravotního stavu. Příkladem jsou sportovci a lidé v dobré fyzické kondici. Pokud se však nízký krevní tlak objeví akutně nebo dojde k jeho výraznému poklesu, mohou být příčiny jiné. Můžeme zmínit např:
- dehydrataci,
- fyzické nebo duševní vyčerpání,
- cukrovku,
- těhotenství,
- nízkou hladinu cukru v krvi,
- užívání některých léků,
- nízkou hladinu vitamínů a minerálů,
- špatnou výživu nebo podvýživu,
- alergickou reakci,
- onemocnění jater,
- srdeční problémy,
- alkohol.
Nízký tlak příznaky
Mezi nejčastější příznaky nízkého tlaku řadíme:
- závratě,
- problémy se soustředěním,
- rozmazané, mlhavé nebo dvojité vidění,
- nevolnost,
- únavu,
- chladné periferní části těla,
- hučení v uších.
Extrémně nízký tlak příznaky
Extrémně nízké hodnoty krevního tlaku mohou vzácně vést k šoku organismu. Takový stav je považován za život ohrožující a projevuje se následovně:
- studená, bledá kůže,
- studený pot,
- třesavka,
- dezorientace,
- hyperventilace – zrychlené a mělké dýchání,
- rychlý a slabý puls.
Náhlý a výrazný pokles krevního tlaku může vést až k celkovému kolapsu organismu. Tyto stavy ohrožují život člověka a vyžadují okamžitý lékařský zásah.
Jak zvýšit tlak a jak zabránit jeho dalšímu poklesu
Výhodou nízkého krevního tlaku (ve srovnání s vysokým krevním tlakem) je, že ke zvýšení krevního tlaku nepotřebujete léky. Pokud není váš nízký tlak způsoben jiným závažným onemocněním, budete jej moci rychle a účinně zvýšit.
Babské rady na nízky tlak
Pravděpodobně jste již slyšeli o některých lidových postupech, jak zvýšit tlak. Často se zmiňuje například hořčík na nízký tlak, citron na jeho optimalizaci, káva, překřížení nohou, záklon hlavy mezi koleny nebo pomalé změny polohy.
Co na nízký tlak?
Následující postupy můžete použít jak ke zvýšení tlaku, tak k zabránění jeho dalšímu poklesu.
- Dbejte na správný pitný režim. Ujistěte se, že přijímáte během dne dostatek tekutin, nejlépe čistou neperlivou vodu. Zvláštní pozornost věnujte pitnému režimu ráno a brzy odpoledne.
- Zvolte si zdravý životní styl. Vyhýbejte se těžkým jídlům, po jejichž konzumaci vám náhle klesne krevní tlak. Dávejte přednost zdravým potravinám, ovoci, zelenině a libovému masu. Jezte častěji a v menších porcích.
- Vyhýbejte se alkoholu. Stavy opilosti nejen celkově oslabují organismus, ale jsou přímo zodpovědné za pokles krevního tlaku.
- Zvyšte příjem sodíku. Pokud trpíte nízkým krevním tlakem, můžete trochu více solit nebo si vybrat minerální vody s obsahem sodíku.
- Pomůže i kofein. Je všeobecně známo, že kofein zvyšuje krevní tlak. Můžete zvolit kávu, ale také zdravější alternativy, jako je černý nebo zelený čaj. Kofein je na trhu dostupný také ve formě doplňků stravy.
- Noste kompresní punčochy. Ty omezí průtok krve nohama a pomohou jí zpět do horní části těla, kde je důležitější. To vám pomůže zejména v situacích, kdy dlouho stojíte a sedíte.
- Otužujte se. Pravidelné otužování zlepšuje průtok krve v těle. Pozor, vyhněte se sauně.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com