Trápí vás zácpa? Vyzkoušejte tyto tipy, jak vyvolat vyprázdnění

Muž sedí na pohovce a svírá si břicho, což může být známkou břišní bolesti nebo zácpy.

S nepříjemným problémem, jakým je zácpa, se pravděpodobně setkal již každý z nás. Tento stav nám způsobuje nepříjemné pocity a někdy i bolesti břicha. Naštěstí existuje několik jednoduchých triků, jak vyvolat vyprázdnění a zbavit se zácpy. V následujících řádcích si vysvětlíme vše podstatné.

Proč vzniká zácpa?

Zde je několik faktorů, které mohou přispívat k vzniku zácpy:

 • nedostatečný příjem tekutin,
 • nedostatek vlákniny ve stravě,
 • nedostatek pohybu,
 • některé léky, jako jsou antidepresiva a léky proti bolesti,
 • změny životního stylu, například změna časového pásma,
 • stres,
 • hormonální změny, například během menstruace, těhotenství nebo menopauzy,
 • některé zdravotní potíže, jako je cukrovka a střevní onemocnění.
Proč vzniká zácpa - Jak vyvolat vyprázdnění
Proč vzniká zácpa – Jak vyvolat vyprázdnění

Nejčastější příčinou vzniku zácpy je nesprávný životní styl. Chcete-li se v budoucnu vyhnout zácpě, jezte vyváženou stravu, pravidelně se hýbejte a vyhýbejte se stresu.

Reklama

Jak poznám, že mám zácpu?

Pravděpodobně máte zácpu, pokud:

 • jste se za poslední týden alespoň třikrát nevyprázdnili,
 • máte bolesti nebo pocit napětí při vyprazdňování,
 • vaše stolice je velká, suchá nebo tvrdá,
 • cítíte se nafouklý a bolí vás břicho.
Zácpa - Tipy, jak vyvolat vyprázdnění
Zácpa – Tipy, jak vyvolat vyprázdnění

7 tipů, jak vyvolat vyprázdnění

Faktory, které přispívají k vzniku zácpy, jsme již uvedli. Pokud chcete vyvolat stolici, je důležité se těmto faktorům vyhnout a dodržovat zdravý životní styl. Přidáváme několik triků, které vám pomohou vyprázdnit se co nejdříve.

1. Pijte dostatek tekutin

Nedostatek tekutin může způsobit ztvrdnutí stolice, což ztěžuje její průchod střevy. Tekutiny stolici zvlhčují, takže je měkčí a snáze projde střevem. Pokud máte zácpu, pijte hodně čisté vody bez cukru. Před hlavním jídlem si dejte teplou polévku, která rovněž pomůže doplnit tekutiny.

Zácpa - Jak vyvolat vyprázdnění - Pijte dostatek tekutin
Zácpa – Jak vyvolat vyprázdnění – Pijte dostatek tekutin

2. Vařte s olivovým a lněným olejem

Tyto oleje mají mírný projímavý účinek, působí jako lubrikant a pomáhají usnadnit tok stolice ve střevech. Obsahují sloučeniny, které zlepšují trávení a mají antioxidační a protizánětlivé účinky.

3. Jezte potraviny obsahující probiotika

Probiotika jsou prospěšné bakterie, které pomáhají změkčovat stolici a zlepšovat trávení. Najdete je například v jogurtu, kefíru nebo kysaném zelí. Probiotika můžete doplnit také prostřednictvím doplňků stravy, doporučuje se však přijímat je z přirozené stravy.

Zácpa - Jak vyvolat vyprázdnění - Jezte potraviny obsahující probiotika
Zácpa – Jak vyvolat vyprázdnění – Jezte potraviny obsahující probiotika

4. Konzumujte více vlákniny

Existují dva typy vlákniny, které mohou pomoci zmírnit zácpu. Rozpustná vláknina absorbuje vodu a vytváří gel. Ta pomáhá zpomalit proces trávení, díky čemuž budete mít pravidelnou stolici. Rozpustnou vlákninu můžete získat z luštěnin, ořechů, semen a některých druhů ovoce a zeleniny.

Dále známe nerozpustnou vlákninu, která odpuzuje vodu a dodává stolici objem, čímž jí umožňuje pohyb v trávicím traktu. Nerozpustná vláknina se nachází v zelenině, pšeničných otrubách a celozrnných výrobcích. Je důležité si uvědomit, že vláknina pomáhá na zácpu nejlépe, pokud pijete hodně vody.

Zácpa - Jak vyvolat vyprázdnění - Konzumujte vlákniny
Zácpa – Jak vyvolat vyprázdnění – Konzumujte vlákniny

5. Dejte si kávu

Teplé nápoje, zejména horká káva nebo čaj po ránu, vám mohou pomoci vyprázdnit se. Teplá tekutina nastartuje vaše střeva a samotná káva díky vysokému obsahu kofeinu stimuluje pohyblivost tlustého střeva.

Při zácpě nikdy nekonzumujte kávu ve velkém množství. Káva působí jako diuretikum a může způsobit dehydrataci, která je jednou z častých příčin zácpy.

6. Zacvičte si

Cvičení během zácpy může být nepříjemné. Snažte se však alespoň mírně cvičit v pohodlí domova, abyste stolici uvolnili. Zrychlíte tak svůj metabolismus, což následně zlepší pohyblivost střev.

Pravidelné fyzické aktivity, jako je chůze, běh, plavání nebo jóga, mohou stimulovat střevní peristaltiku a pomáhají předcházet zácpě. Cvičení zvyšuje krevní oběh, což napomáhá efektivnějšímu pohybu stolice střevním traktem a může zlepšit celkovou funkci střev. V kombinaci se správnou výživou a dostatečným příjmem tekutin může cvičení významně přispět ke zlepšení trávení a snížení počtu případů zácpy.

7. Vezměte si projímadlo

Pokud úprava životosprávy nepomáhá při léčbě zácpy, sáhněte po projímadlech. Můžete je získat ve formě kapek, tablet nebo čaje. Projímadla mají nejrychlejší účinek ve formě čípků.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine