Prostorný rustikální obývací pokoj s velkým krbem, vysokými stropy a galerií.

Rustikální styl má mnoho variací a každý si tak trochu zařídí svůj příbytek po svém. Jak si ale zařídit dům v moderním rustikálním styl, tak abyste si nepřipadali jako na horské chatě, ale přitom se cítili pohodlně?

Co je moderní rustikální styl?

Klíčem k modernímu rustikálnímu prostoru je otevřený půdorys, moderní nábytek a zachované a odhalené přírodní architektonické prvky. Barevné schéma je velmi jednoduché a velká okna vnášejí do interiéru venkovní prostředí. Tento styl má neformální eleganci, pohodlné a moderní bydlení v nejlepší formě!

Syrové dřevo a kámen nesmí v rustikálním domě chybět

To je asi nejdůležitějším prvkem v moderním rustikálním stylu. Milovníci tohoto stylu chtějí přenést přírodu dovnitř. Pokud máte starý dům, je důležité zachovat jeho charakter a původní architektonické detaily. V případě, že stavíte nový dům, nechejte odhalené trámy, použijte recyklované dřevo nebo do něj zahrňte kamenný krb. Typickým jevem pro rustikální styl jsou domy postaveny do písmene A, připomínající horské chaty, s odkrytými dřevěnými trámy a s případným laťováním stropu.

Jednoduché přírodní materiály

Rustikální styl se řídí zemitou barevnou paletou. To samé platí i o doplňcích. Přírodní aspekt rustikálního moderního domova se přenáší i na čalounění, ložní prádlo a koberce. Častou volbou jsou jednoduché látky bez potisku. Pokud se vám tedy tento styl líbí, udržujte nábytek neutrální a buďte co nejvíc přirození. Při výběru materiálů sáhněte po lněných polštářích, jutě, sisalu a kůžích pro přírodní přitažlivost.

Rustikální Styl

Kde všude lze rustikální styl použít?

Rustikální styl bydlení se více hodí do domu a obecně do větších prostor s otevřeným půdorysem. V malém bytě toho pravého rustikálního pocitu jen stěží docílit. Rustikální nábytek a vybavení do interiéru jsou spravidla masivní a robustní kusy nábytku a v malém prostoru by působily poněkud stísněně.

Za to do rodinného domu se hodí náramně! Ať už uvažujete zařídit celý dům v tomto klasickém stylu, nebo jenom část v podobě například ložnice, či obýváku, nebo chcete docílit útulného domova s rustikálními prvky.

Rustikální obývák

Každý správný rustikální obývací pokoj má krb. Spravidla je obložen kamenem, nebo masivním dřevem, nejlépe recyklovaným a se správnou patinou. Ať už se rozhodnete jakkoli, do rustikálního domu v přírodním stylu se nejlépe hodí krb na dřevo.

V obývacím pokoji platí otevřený prostor s pohovkou z kůže a s prvkem dřeva a konferenčním stolkem z masivního dřeva. Místo koberců můžete použít pravé, nebo falešné zvířecí kůže- kravskou nebo ovčí. U ostatního nábytku byste se měli držet čistých a jednoduchých linií s nádechem řemeslného opracování a patiny.

Rustikální obývací pokoj
Rustikální obývací pokoj navodí dojmu horské chaty
Rustikální obývák
Rustikální obývák

Rustikální kuchyně

Stylizace rustikálního prostoru je jistě jednodušší, pokud má architektura prostoru již zabudované dřevěné trámy nebo stodolní desky. Můžete využít stávající dřevěné prvky a doplnit tak téma statku. Zakoupení elegantních spotřebičů, kování a kusů nábytku pomáhá proměnit rustikální styl v moderní verzi tradičního trendu. Moderní rustikální trend se vyznačuje čistými liniemi, materiály z nerezové oceli a tradičním dřevem, které je základním kamenem venkovského stylu.

Na podlahu do rustikální kuchyně se může použít dlažba s imitací opotřebení, která navodí tu pravou venkovskou atmosféru, anebo lze použít dřevěnou podlahu doplněnou o prvky z kamene nebo keramiky. Pravá rustikální kuchyň je zdobená kovovým, případně měděným nádobím visícím na zdech a doplňky z přírodních materiálů, podobně jako je tomu v rustikálním obýváku.

Rustikální kuchyně
Rustikální styl kuchyně

Rustikální ložnice

Nejlepším místem, kde začít s rustikálním stylem je ložnice. Rustikální ložnice nabízí pohodlí a navodí pocit, že se nacházíte někde na statku nebo v horské chatě. Takovýto pocit budete mít každý večer u usínání a ráno při probouzení.

V rustikální ložnici by neměli chybět přírodní dřevěné prvky. Základem je postel z masivního dřeva s povlečením z přírodních materiálů, sladěným v zemitých barvách. Pořád můžete přidat barvu, vzor a dát jí jedinečný a individuální nádech, aniž byste to přehnali.

Postel je jedním z hlavních prvků, ale v moderní rustikální ložnici často vévodí noční stolky a stolky vyrobené ze dřeva. Pokud máte málo místa, vyzkoušejte plovoucí noční stolek. Kruhový a malý noční stolek s několika policemi také skvěle šetří místo.

Starý lustr se zaprášeným kovovým odleskem je doplňkem moderní rustikální ložnice, který si vždy zachovává svou tvář.

Rustikální styl
Rustikállní ložnice
I takto může vypadat rustikální styl v ložnici

Foto: shutterstock.com

Reklama