Způsobuje nepohodlí, neklid, zhoršený sluch a nepříjemné pocity při mluvení. Zalehlé ucho zažil snad každý z nás. Většinou se jedná o problém nezávažného charakteru, který poměrně rychle a spontánně odezní. Potíže nastanou, pokud zalehlé uši přetrvávají několik dní nebo dokonce týdnů nebo jsou spojeny s bolestí či jinými nepříjemnými příznaky. Jaké mohou být její příčiny a jaká je léčba?
Zalehlé ucho
Zalehlé uši lze popsat jako nepříjemný pocit tlaku v uchu spojený s tlumeným slyšením vnějších zvuků i vlastního hlasu. Může být spojeno s pískáním nebo praskáním v uchu a vede ke zvýšené zátěži sluchu. Ve většině případů má nezávažnou příčinu, vzniká náhle a poměrně rychle odeznívá.
Obvyklé příčiny zalehnutí ucha
Zalehlé ucho nejčastěji souvisí s probíhajícím onemocněním, alergií nebo změnou tlaku prostředí.
Zalehlé ucho od rýmy
Zalehlé ucho z rýmy není neobvyklé. Takový stav může přetrvávat i několik dní, nebo může spontánně odeznít a opět se vrátit. Nejpravděpodobnější příčinou zalehlých uší při rýmě je nahromadění hlenu v nosních dutinách. Ucpání vytváří tlak na střední ucho a způsobuje pocit zalehnutí.
Pokud máte zalehlé ucho od rýmy, řešte primární příčinu a nepříjemné pocity samy odezní. Vhodné je napařování nebo léky, které usnadňují uvolňování hlenu.
Zalehlé ucho po zánětu
Zalehlé ucho z rýmy není jediným případem, kdy je nepříjemný tlak a zhoršený sluch spojen s probíhajícím onemocněním. Často se objevuje zalehlé ucho po zánětu vedlejších nosních dutin nebo struktur samotného ucha. Zalehlé ucho může také souviset s probíhající alergickou reakcí, která způsobuje ucpání vedlejších nosních dutin. Vyskytuje se také při zvětšené nosohltanové mandli a při běžné chřipce nebo jiných respiračních onemocněních.
Zalehlé ucho z vody
Zalehlé uši jsou také způsobeny nahromaděním tekutiny v uchu. Mezi nejčastější příčiny patří koupání a plavání. Tekutina za ušním bubínkem se však může nahromadit také po ušní infekci spojené s horečkou. Obvykle se vstřebává samovolně, ale pokud je takový stav doprovázen bolestí, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Zalehlé ucho od krční páteře
Nepříjemné pocity v uších mohou souviset také s onemocněním krční páteře. Častou příčinou zalehlých uší je zablokovaná krční páteř, poškození meziobratlových plotének nebo prochladnutí v oblasti krku. Platí také, že pocit zalehnutí v uchu spontánně odezní, jakmile je primární příčina odstraněna.
Zalehlé uši a její další příčiny:
- nahromaděný ušní maz v uchu,
- rychlé změny tlaku vzduchu – např. v letadle, při jízdě autem, při potápění,
- pobyt v hlučném prostředí,
- Menierova choroba – onemocnění vnitřního ucha,
- nízký krevní tlak,
- nádorová onemocnění,
- úzkostné stavy a záchvaty paniky.
Zalehlé ucho doprovázené dalšími potížemi
Pocit zalehnutí se zřídkakdy vyskytuje jako izolovaný příznak a často je spojen s dalšími pocity nepohodlí, tlaku nebo dokonce bolesti. Častým doprovodným příznakem je bolest v samotném uchu nebo hučení, pískání či šumění v uchu. Pokud se současně vyskytují tinnitus a zalehlé uši, můžeme předpokládat, že příčina je v samotném uchu nebo v okolních strukturách (např. onemocnění vedlejších nosních dutin, dutiny ústní, horních cest dýchacích atd.).
Kromě toho zalehlé uši a tlak v hlavě ve většině případů souvisí s onemocněním dutin, nachlazením, průvanem, rýmou nebo nízkým krevním tlakem. Je nutné léčit primární příčinu nebo vyhledat lékařskou pomoc. Návštěvu lékaře byste neměli odkládat, pokud je pocit zalehnutí doprovázen silnou, často trhavou bolestí nebo zvýšenou teplotou. V případě zánětlivého onemocnění může být nutná léčba antibiotiky.
Jak dlouho trvá zalehlé ucho
Doba trvání nepříjemných pocitů závisí na primární příčině zalehnutí. Pokud k zalehnutí dojde po pobytu v hlučném prostředí nebo při náhlé změně tlaku, často spontánně odezní během několika minut.
Zalehlé ucho způsobené nemocí nebo nachlazením může trvat několik dní nebo střídavě ustupovat a vracet se. Stejně jako ustupuje akutní onemocnění, spontánně ustupuje i pocit zalehnutí.
Dlouhodobé obtíže vyžadují vyšetření v ORL ambulanci. Pokud máte dlouho zalehlé ucho, řekněme týden, a nemůžete určit příčinu obtíží (např. probíhající chřipkové onemocnění), neodkládejte návštěvu lékaře.
Jak na zalehlé ucho: Babské rady na zalehlé ucho
Jak jsme již zmínili výše, je důležité řešit primární příčinu, např. vyléčit akutní infekci nebo zánětlivé onemocnění, řešit případné problémy s krční páteří, odstranit nosní mandle a podobně. Pokud zalehlé ucho není způsobené žádnou nemocí, můžete vyzkoušet některé babské rady na zalehlé ucho.
Cviky na zalehlé ucho
Poměrně rychlou úlevu od pocitu zalehnutí přináší takzvaný Valsalvův manévr. Spočívá v tom, že si prsty stlačíte nosní dírky, zavřete ústa a snažíte se vydechnout nosem. Netlačte však příliš silně, aby tlak nepoškodil ušní bubínek. Eustachova trubice by se měla uvolnit, což můžete podpořit zíváním, žvýkáním žvýkačky nebo cucáním bonbonu. Jedná se o známý trik, který se doporučuje například v letadle nebo v hlučném prostředí.
Jak dostat vodu z ucha
Pokud se zalehlé ucho objevilo v důsledku plavání nebo koupání, zkuste se jednoduše mechanicky zbavit vody z ucha. Otočte hlavu na bok tak, aby bylo ucho ve vodorovné poloze. Voda z ucha jednoduše vyteče. Můžete si pomoci přitlačením dlaně na ucho a jejím rychlým uvolněním nebo skákáním na jedné noze.
Ušní spreje a kapky
Použití speciálního ušního spreje pomůže odstranit nahromaděný maz v uchu, který může být příčinou zalehnutí. Ušní kapky zase přinesou úlevu při mírném nachlazení a průvanu. Vážnější ušní potíže patří do rukou lékaře.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com