Lichotivé označení „zlatá žíla“ zdaleka nenaznačuje povahu obtíží, které tato nemoc přináší. Hemoroidy jsou doprovázeny nepříjemnou bolestí, svěděním a často i krvácením z oblasti konečníku. Dobrou zprávou je, že obvykle nejde o závažný zdravotní problém a domácí léčba bývá velmi účinná. Důležité je zasáhnout včas a správnými postupy. V následujících řádcích vám proto poradíme, jak se zbavit hemeroidů bez operace a lékařského zásahu.
Co jsou hemeroidy
Lidově se jim také říká hemeroidy nebo zlatá žíla. Hemoroidy jsou onemocnění žilního systému, konkrétně shluků žil, které se nacházejí těsně pod sliznicí lemující nejnižší část konečníku. K potížím dochází, když tyto žíly otečou a roztáhnou se, podobně jako křečové žíly na nohou.
Vnitřní a vnější hemoroidy
Vnitřní hemeroidy postihují vnitřní část konečníku. Obvykle jsou bezbolestné, ale častěji krvácejí. V závažnějších případech dochází k jejich vyhřeznutí z konečníku, což způsobuje výraznější podráždění.
Vnější hemeroidy se objevují na kůži v okolí análního otvoru. Bývají nepříjemné, protože kůže na vnější straně je drážděná a namáhaná. Pokud se v nich vytvoří sraženina, objeví se náhlá silná bolest a viditelná bulka. Sraženina se obvykle samovolně rozpustí a zůstane po ní přebytečná kůže, která svědí a je podrážděná.
Hemeroidy: Příznaky onemocnění
Jak poznat hemeroidy a jak je spolehlivě odlišit od jiných onemocnění? Mezi charakteristické příznaky hemoroidů patří bolest, která se typicky stupňuje při stolici, a pocity svědění nebo pálení v oblasti konečníku. Při vykonávání potřeby mohou hemoroidy krátce krvácet jasně červenou krví. Vnější hemeroidy lze také snadno nahmatat v okolí svěrače. Mívají podobu malých modrých hrudek.
Hemoroidy: Příčina vzniku
Hemeroid je obvykle multifaktoriální onemocnění, u něhož není možné stanovit jednu jasnou příčinu. Častěji se vyskytují u lidí ve vyšším věku, ale ojedinělé nejsou ani hemeroidy v těhotenství, kdy vznikají v důsledku zvýšeného tlaku na střeva a konečník. Mnoho žen také trápí hemeroidy po porodu, které vznikají ve druhé době porodní při tlačení miminka. Naopak jen velmi vzácně se objevují hemeroidy u dětí mladších 15 let.
Souhrn nejčastějších faktorů, které jsou příčinou vzniku hemoroidů:
- Dědičnost,
- věk nad 50 let,
- strava chudá na vlákninu,
- sedavý způsob života,
- obezita,
- těhotenství, porod,
- zácpa nebo průjem.
Hemeroidy: léčba
Ačkoli hemoroidy, zejména pokud jde o diagnostiku, patří do rukou lékaře (hlavně proto, aby je odlišil od jiných, závažnějších onemocnění konečníku), nejúčinnější je jejich správná domácí léčba. Výjimečně se zejména neléčené hemoroidy mohou natolik zkomplikovat, že je nutný chirurgický zákrok (nejčastěji sešití nebo klasická či laserová operace).
Jak léčit hemeroidy doma: Kompletní postup
Léčba hemeroidů by měla být především komplexní. Kromě lokálních procedur přinášejících úlevu od nepříjemných příznaků je důležité zaměřit se také na vhodná režimová opatření.
- Každodenní sedací koupele: Připravte si vlažnou sedací koupel s přídavkem dubové kůry nebo lopuchu. Proceduru provádějte po dobu 15 až 20 minut.
- Studené obklady na oblast konečníku: Chlad pomůže zmírnit svědění, bolest a zánět.
- Hygiena po každé toaletě: Umyjte si oblast konečníku vlažnou vodou s jemným, neparfémovaným mýdlem nebo použijte navlhčený toaletní papír s dubovou kůrou.
- Gely, masti a čípky na hemoroidy: Postižené místo můžete po hygieně a osušení vždy ošetřit gelem z dubové kůry, krémem Procto-Glyvenol, mastí Faktu nebo jinou volně dostupnou mastí z lékárny. Na vnitřní hemeroidy použijte mast s aplikátorem nebo čípky.
- Neškrábejte se: Svědění je sice nepříjemné, ale škrábání a mechanické dráždění stav hemoroidů zhoršuje.
- Pohodlné spodní prádlo: Dávejte přednost volnému bavlněnému prádlu, které zbytečně nedráždí pokožku a nezadržuje vlhkost.
- Více vlákniny ve stravě: Kromě potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou ovesné vločky, lněná semínka, zelenina a ovoce, můžete přidat také doplňky stravy s vlákninou z lékárny, například psyllium. Cílem je změkčit stolici a usnadnit vyprazdňování.
- Správný pitný režim: Vypijte denně alespoň 2-3 litry neslazených tekutin, ideálně čisté vody. Hydratace je důležitá z hlediska prevence zácpy.
- Lehká aerobní aktivita: Vhodná je například rychlá chůze po dobu 30 minut denně. Podpoříte tím správnou funkci střev.
- Při potřebě nečekejte: Tlak na konečník při zadržování stolice zhoršuje stav hemoroidů.
Osvojili jste si správné návyky a teď se ptáte, za jak dlouho zmizí hemeroidy? Léčba je často dlouhodobá a vyžaduje od pacienta velkou trpělivost. Pravdou je, že po týdnech či měsících mohou hemeroidy samy zmizet, ale správnými domácími postupy můžete průběh onemocnění výrazně usnadnit (zmírnit bolest, svědění atd.) a zkrátit (řádově na dny až týdny). Projevy onemocnění však mají tendenci se v určitých fázích vracet. Při akutním zhoršení je důležité nečekat a okamžitě zasáhnout.
Babské rady na hemeroidy: Které fungují a kterým se vyhnout?
Na internetu koluje mnoho teorií o tom, co je nejlepší na hemoroidy. Zatímco některé babské postupy, jak se zbavit hemoroidů, mohou být účinné a přinést úlevu, jiné jsou zbytečné až potenciálně nebezpečné.
Indulona na hemoroidy?
Indulona je léty prověřený krém s vysokým podílem přírodní vazelíny, která má příznivý účinek na suchou nebo atopickou pokožku. Je nedráždivá, takže její aplikace na hemoroidy vám neublíží, ale v zásadě ani výrazně nepomůže. Vhodnější jsou přípravky se stahujícím a dezinfekčním účinkem.
Med na hemeroidy?
Přestože má med velmi dobré antibakteriální účinky, jeho lokální aplikace v oblasti konečníku se nedoporučuje. Med obsahuje velké množství cukru, což v kombinaci s jeho lepkavou konzistencí může být velmi dráždivé. Některé recepty na léčbu zlaté žíly doporučují vnitřní použití medu s máslem. Účinnost nebyla ověřena.
Vepřová mast na hemoroidy?
Vepřová mast s přídavkem bylin, zejména řebříčku a heřmánku, se v minulosti hojně používala k léčbě hemoroidů. Dnes jsou odborníci k její účinnosti spíše skeptičtí a kontroverzní je i obsah aromatických látek, které mohou být potenciálním dráždidlem.
Dubová kůra na hemeroidy?
Dubová kůra má prokazatelně adstringentní a protizánětlivé účinky. Pokud tedy přemýšlíte, co na hemeroidy, čistá dubová kůra nebo přípravky, které ji obsahují, mohou být vaší první volbou. Vhodné jsou sedací koupele, obklady a také různé masti a gely s výtažkem z dubové kůry.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com