Halloween je za dveřmi, vyzdobte si svoje obydlí

Halloweenské dekorace v podobě halloweenských dýní na jídelním stole. Vedle dýní hoří svíčky a v pozadí je krb, nad kterým jsou vyvěšeny malé vlaječky v oranžové a černé barvě.

Halloween je svátek, který se každoročně slaví 31. října a letošní Halloween 2022 připadá na pondělí. Tradice vznikla na základě starobylého keltského svátku Samhain, kdy lidé zapalovali ohně a nosili kostýmy, aby zahnali duchy. Postupem času se z Halloweenu stal den plný aktivit, jako je koledování, vyřezávání lucerniček, slavnostní setkání, oblékání kostýmů a pojídání dobrot. Díky pár dekoracím si můžete i vy doma navodit halloweenskou atmosféru.

Halloween dekorace

V naší zeměpisné šířce je Halloween více brán z komerčního hlediska, jako příležitost na zábavu kdy v předvečer všech svatých lidé pořádají různé večírky v kostýmech. Všude svítí halloweenské dýně, ze stěn visí kostlivci, pavouci a jiné hrůzostrašné příšery.

Halloweenské dekorace
Halloween dekorace

Jack O´ Lanthern – Halloween dýně

Když se řekne Halloween, spoustě z nás se v mžiku vybaví svítící dýně jako neodmyslitelný symbol tohoto svátku. Dýni si můžete doma snadno vyřezat sami. K dostání jsou odrůdy, které se hodí na vyřezávání dýňových lucern, takzvaných Jack O´ Lanthern. Je to například Tom Fox, Jack O´ Lanthern nebo Big Max. Tyto dýně dosahují ideálních rozměrů.

Vybírat by ste neměli ty největší. Mějte na paměti, že dýně může dosahovat váhy i 20 kilogramů. Vyřezávání a manipulace s takovou dýní je náročná, navíc vyřezaná dýně by se již po pár dnech začala deformovat. Zvolte raději menší kolem 6-7 kilogramů. Při výběru dbejte také na to, jakou svíčku budete do dýně vkládat. Dýně musí být dostatečně veliká, aby jí hořící svíčka uvnitř nespálila.

Dýně Tom fox
Dýně Tom Fox

Jak vyřezat dýni – je to snadné!

Ještě předtím, než se pustíte do vyřezávání, dýni důkladně umyjte a utřete do sucha. Na internetu jsou dostupné šablony na vyřezávání dýně. Vyberte si tu svoji. Poté si jí stačí vytisknout, či nakreslit na dýni. Začněte s vyřezáváním vrchního otvoru. Nůž držte pod 45 stupňovým úhlem, nikoliv svisle. Díky tomu se vám povede vykrojit úhledný klobouček. Vnitřek dýně vydlabejte, hodí se použít polévkovou lžíci. Pokračujte vyřezáním očí a poté pokračujte vyřezáním otvoru pro nos a ústní část.

Na vyřezávání dýně se doporučujeme použít tenký filetovací nůž, nebo v případě tužších slupek tenkou pilku na sádrokarton. Hotovou dýni můžete vystavit jak doma, tak venku na zahradě a pochlubit se tak svým sousedům a všem kolemjdoucím. Vyřezaná dýně vám vydrží zhruba týden, takže ji vyřezávejte těsně před halloweenem, aby byla v co nejlepší kondici.

Halloweenská dýně

Svíčky navodí magickou atmosféru

Mezi další dekorace, kterými byste měli svoje obydlí vyzdobit nepochybně patří svíčky. Hodí se do každé místnosti a navodí kouzelnou atmosféru pravého Halloweenu. Použít můžete také vonné svíčky. Vůně skořice, hřebíčku nebo pomeranče provoní prostor. Svoji halloweenskou svíčku si můžete vyrobit doma z koupeného vosku a dotvořit různými barevnými kreacemi jako je tomu na videu níže. Zvolit si samozřejmě můžete i led žárovkové pásy a různé světelné dekorace těch nejrůznějších tvarů, například ve tvaru čarodějnic nebo duchů.

Dekorace na poslední chvíli

Vzpomněli jste si letos na halloween pozdě? Nevadí, pár jednoduchých dekorací vyrobíte i z toho co máte doma. Bude vám na to stačit tvrdý papír, nůžky a kousek pásky. Z papíru můžete vystřihnout různé potvory jako netopýry, pavouky, kostlivce, nebo čarodejnice a vymalujte je dle libosti. Ozdoby pak můžete zavěsit do okna, nebo libovolně na nábytek. Až půjdete ven, nasbírejte popadané listí, které pak rozmístěte u dekorací. V halloweensky ozdobeném obydlí by měli převládat by měli barvy jako oranžová, zlatá, hnědá, černá.

Abychom nezůstali jenom u vnitřní výzdoby, samozřejmě si můžeme vyzdobit i náš exteriér. Ten nejlépe dotvoříme různými venkovními lucernami, led svíčkami. Nezapomeňte také přidat hodně pavučin s pavouky, aby váš dům vypadal hrůzostrašně.

Trick or treat tradice

Co by to byl halloween bez skladkostí? Deti které chodí v Americe koledovat většinou dostanou nejtypičtější sladkost takzvaný Candy corn, nebo-li sladkou kukuřici. Další velice oblíbenou sladkou odměnou je karamelové jablko. Následují různé dobroty z dýně jako bonbóny nebo lízátka. V dnešní době děti spíše upřednostní malé čokoládové bonbóny, než dýňová lízátka.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine