Jak dlouho se léčí neštovice? Příznaky, průběh a léčba

Malé dítě zezadu s viditelnými červenými vyrážkami a pupínky na bílé pokožce, což naznačuje kožní onemocnění jako jsou neštovice nebo jiná vyrážková infekce.

Plané neštovice se u 90% populace objeví jednou za život. Říká se jim také „kolektivní onemocnění“, protože se obvykle šíří v kolektivech, zejména v mateřských školách, ale i na základních školách. Zatímco děti je obvykle snadno zvládnou a zůstane jim nanejvýš jizva na památku, průběh onemocnění u dospělých může být mnohem komplikovanější. O tom, jak dlouho se léčí neštovice, jak se léčí a jak se může onemocnění zkomplikovat, se dočtete v následujících řádcích.

Co jsou plané neštovice?

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Je způsobeno virem zvaným Varicella Zoster, který se šíří kapénkovou infekcí i tělesným kontaktem s nakaženou osobou. Neštovice u dětí mají obvykle nekomplikovaný průběh a jejich překonání zanechává celoživotní imunitu. Většina dětí je prodělá mezi 3. a 5. rokem života.

Pozor! Je důležité rozlišovat plané neštovice a pravé neštovice. Zatímco pravé neštovice jsou smrtelné virové onemocnění, které se v našich zeměpisných šířkách v současné době nevyskytuje, plané neštovice jsou velmi častá a dobře léčitelná infekce.

Neštovice a příznaky

Ještě před typickými kožními projevy se u jedince nakaženého neštovicemi obvykle objeví tělesná slabost, únava, zvýšená teplota, bolesti hlavy a může se objevit i nevolnost. Charakteristická kožní vyrážka se objevuje 2. až 3. den po propuknutí nákazy a rychle se šíří po těle. Svědivá červená vyrážka se postupně mění v puchýře naplněné tekutinou. Po jeho prasknutí se vytvoří strup, který nakonec odpadne. Plané neštovice jsou typické tím, že se na těle mohou vyskytovat vyrážky ve všech třech stadiích současně. Vyrážka se objevuje jak na kůži, tak na sliznicích. Neštovice v ústech, v nose, v očích a na genitáliích jsou velmi nepříjemné.

Nestovice a priznaky

Jak dlouho se léčí neštovice

Akutní příznaky planých neštovic trvají obvykle 5 až 7 dní. Další dny až týdny jsou potřebné k úplnému zhojení strupů.

Neštovice a inkubační doba

Inkubační doba neštovic od kontaktu s nemocnou osobou do objevení se prvních příznaků trvá 14 až 21 dní – v průměru 17 dní.

Neštovice a infekčnost

Osoba nakažená virem je infekční pro své okolí 3 dny před kožním výsevem, po celou dobu akutního výsevu až do zaschnutí kožních vyrážek. Kožní vyrážky trvají přibližně 7 dní. Celkově se doporučuje 11 až 14 denní karanténa při planých neštovicích.

Plané neštovice a pobyt venku

Během akutního průběhu onemocnění by měl být nemocný izolován v domácím prostředí, pobyt venku se nedoporučuje. Kratší, nenáročné procházky se doporučují v době, kdy všechny vyrážky zaschnou, přibližně 7. den. Také v tomto období je vhodné vyhýbat se přímému slunečnímu záření.

Plane nestovice a pobyt venku

Co na neštovice: Neštovice a léčba

Mnozí z nás si neštovice pamatují jako bílé, tekutým práškem pokryté tečky po celém těle. V dnešní době se již pudrování postižených míst nedoporučuje. Lokální léčba neštovic spočívá nanejvýš v dezinfekčních koupelích s přídavkem hypermanganu nebo ovesných vloček. Někteří lékaři doporučují potírání svědivých vyrážek Fenistil gelem.

Celková léčba neštovic se volí podle příznaků. Na horečku a bolest hlavy se nejčastěji podávají léky obsahující paracetamol a na potlačení svědění antihistaminika, jako je Fenistil nebo Zodac. Pokud se neštovice objeví na sliznicích, lze použít oční a nosní kapky a kloktadlo.

Co na nestovice Nestovice a lecba

Neštovice a průběh

Onemocnění má u většiny dětí nekomplikovaný průběh. V současné době je možné očkovat děti proti neštovicím kombinovanou dětskou vakcínou. Rizikové jsou neštovice u dětí do 1 roku a plané neštovice u dospělých. Onemocnění představuje vysoké riziko také pro těhotné ženy a osoby s oslabenou imunitou a jiným závažným probíhajícím onemocněním (např. pacienti s rakovinou).

Neštovice v dospělosti

Většina dospělých je po překonání nemoci v dětství chráněna celoživotní imunitou. Pro dospělé, kteří onemocnění nepřekonali, je k dispozici vakcína proti planým neštovicím. Očkování je dobrovolné a doporučuje se zejména mladým ženám, které by mohly být po otěhotnění vystaveny vysokému riziku onemocnění planými neštovicemi. Neštovice v těhotenství, hlavně v prvním a v druhém trimestru těhotenství mohou způsobit vážné poškození plodu. Ve třetím trimestru existuje riziko přenosu viru na novorozence během porodu. Neštovice u miminek a kojenců mohou být velmi náročné a komplikované.

Nestovice a prubeh

Plané neštovice a komplikace

Komplikovaný průběh planých neštovic je častější u dospělých pacientů. Kromě vyšších horeček a intenzivnějších bolestí hlavy může dojít ke komplikaci v podobě bakteriální kožní infekce. Mezi nejzávažnější komplikace patří zápal plic, meningitida a zánět mozku a postižení ledvin.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine