Ptačí druhy na zahradě – TOP 10

Sýkorky a vrabec na krmítku pokrytém sněhem mezi zasněženými větvemi.

Ptačí druhy na zahradě se nám daří rozeznávat díky průzkumům, jakou před pár lety provedla Česká společnost ornitologická. Obecně lze pozorovat zhruba 100 druhů ptactva, my si dnes povíme o deseti nejčastěji vyskytujících se na naší zahradě. Některé z nich určitě hravě poznáte, o jiných se možná dozvíte pár zajímavostí.

Vrabec domácí

Asi nejznámější druh ptáka v našich zahradách. Vrabec domácí (Passer domesticus). Vyznačuje se výskytem v křovinách a hustých stromech a početným seskupením. Typickým znakem je jeho neúnavný zvukový projev, zejména samců. Jeho nejoblíbenější stravou jsou semena, oříšky, ale nepohrdne ani moučnými červy, chutnají mu nejrůznější ovoce, které běžně na zahradě pěstujeme – jablka, hrušky, švestky.

Vrabec domácí
Ptačí druhy na zahradě – Vrabec domácí

Vrabec polní

Mezi další ptačí druhy na zahradě, které často potkáváme je příbuzný vrabce domácího, vrabec polní (Passer montanus). Je o něco menší, než vrabec domácí a mezi rozlišovací znaky patří jeho peří, které má světle žluté zbarvení. Velmi podobným znakem je černě proužkovaný hřbet a šedě zbarvené bříško. Charakteristickým odlišením je pak rudohnědé temeno a bílé hrany hlavy s černou skvrnou na tvářích.

Vrabec polní
Ptačí druhy na zahradě – Vrabec polní

Sýkora modřinka

Mezi další velmi časté ptačí druhy na zahradě můžeme s jistotou zařadit Sýkorku modřinku (Cyanistes caeruleus). Tento velmi aktivní pták s typickým modrým zbarvením jak už její název napovídá se pohybuje poskoky a nejčastěji ji můžete zahlédnout na větvích stromů. Na zemi se pohybuje velmi málo. Živí se výhradně semeny plodů stromů a keřů. V zimě s oblibou využívá ptačí krmítka.

Skýkorka modřinka
Ptačí druhy na zahradě – Sýkora modřinka

Sýkorka koňadra

Sýkorka koňadra je největším zástupcem s čeledi sýkorovitých a nejrozšířenějším druhem z této čeledi. Vyznačuje se černým zbarvením na hlavě a bílou skvrnou v oblasti příuší. Černá barva plynule přechází do oblasti břicha, kde se zužuje do černého pruhu. Sýkorky jsou všeobecně teritoriálními ptáky, hnízdící v korunách stromů, v opuštěných hnízdech jiných ptáků. Sýkorky jsou monogamním druhem a často setrvávají s partnerem po celý život.

Na jaře a v létě se živí živočišnou stravou, chutnají ji červy, larvy a drobní brouci. V zimě se živí semeny stromů a často ji můžete zahlédnout v ptačích krmítkách.

Sýkorka koňadra
Ptačí druhy na zahradě – Sýkorka koňadra

Kos černý

Kos černý (Turdus merula) je běžným ptákem v celé Evropě, kterému se velmi dobře daří v blízkosti lidských obydlí. Kos černý má černě zbarvené tělo s výrazně oranžovým zobákem a oranžovým lemem kolem očí. Je středně velké velikosti a přítomnost lidí využívá ve svůj prospěch a tak ho můžete ve městech vidět v blízkosti popelnic a na frekventovaných místech, kde vyhledává zbytky jídel. Kromě zbytků je jeho přirozenou potravou drobné ovoce, které sbírá na zemi. S oblibou také vyhlodává ze země červy a drobné larvy.

Kos černý
Ptačí druhy na zahradě – Kos černý

Pěnkava obecná

Mezi nejpočetnější ptačí druhy na zahradě lze považovat Pěnkavu obecnou (Fringilla coelebs). Tento drobný pták velkosti vrabce se vyznačuje dvojím zbarvením. Samec pěnkavy je nádherně zbarvený ve svatebním šatě. Jeho hnědočervený hřbet a růžová spodní část těla, modrošedé temeno patří mezi nezaměnitelné znaky tohoto druhu.

Oproti samcům, jsou samice nepříliš výrazné. Vršek těla je zbarven zelenošedě a spodina těla má pak šedou barvu s nádechem růžové. Ocásek mají zbarvený do zelena. Mezi nejčastější druhy potravy pěnkavy obecné patří zrnná strava. Tvoří až tři čtvrtiny, zbylá čtvrtina je složena z bobulí a bezobratlých živočichů (pavouci, housenky).

Pěnkava obecná
Ptačí druhy na zahradě – Pěnkava obecná v období páření

Vlaštovka obecná

Mezi ptačí druhy na zahradě, které se k nám každý rok na jaře vrací patří určitě i Vlaštovka obecná (Hirundo rustica). Hned na první pohled vás zaujme svým hluboce vykrojeným tmavým ocasem, který je pro vlaštovku obecnou charakteristickým rysem. Vrchní část těla je modročerná a spodina bílá až béžovo bílá s tmavým pruhem na hrudi a sytě červeným čelem.

Tento pták je velmi obratný a léta velmi rychle. Za letu téměř výhradně loví nízko nad zemí, nebo nad vodní hladinou. Její potravu tvoří dvoukřídlý hmyz a brouci. Její typické hnízdo poznáte tak, že má miskovitý tvar s otevřenou stranou, složenou z hlinených hrudek. Na podzim migruje do teplejších krajin, většinou do severní, subsaharské Afriky, do Asie, nebo dokonce do Jižní Ameriky, či Austrálie.

Vlaštovka obecná
Ptačí druhy na zahradě – Vlaštovka obecná

Drozd kvíčala (Turdus pilaris)

Tento zpěvavý pták patří také mezi velmi časté ptačí druhy na zahradě, které můžeme spíše slyšet a až pak vidět. Vyznačuje se totiž svým typickými zpěvavými projevy. Stavbou těla připomíná Kosa černého, ale jeho zbarvení je víc barevné. Hnědá křídla, černý ocas, hrdlo a boky se skvrnami a bíle břicho. Bílý pruh nad okem připomíná obočí. Na rozdíl od pěnkavy obecné, samec i samice Drozda mají stejné zbarvení.

Drozd je společenský pták, který hnízdí ve velkých početných hejnech. Jako potravu vyhledává drobný hmyz a žížaly. V zimě vyhledává drobné bobule, zbylé plody ovocných stromů a nepohrdne ani semeny ptačího zobu.

Drozd kvíčala
Ptačí druhy na zahradě – Drozd kvíčala

Zvonek zelený

Zvonek zelený (Chloris chloris), je malý druh ptáka velikosti vrabce. Je to pěvec podobně jako drozd. Má podsadité tělo a na svůj rozměr velkou hlavu se silným kuželovitým zobákem. Dospělý jedinec má olivově zelené tělo a na křídlech a ocase je zabarven žlutě. Zabarvení samičky je více šedo zelené a na hřbetu má zbarvení do šeda.

Zvonka zeleného nejčastěji můžeme kromě zahrady pozorovat také na okrajích lesa, v městských parcích, nebo v hustých křovích. V zimě hojně využívají krmítka, kde často svádějí boje o to kdo převezme nadvládu nad krmítkem. Často to bývá jedinec, který při bránění krmítka hladuje, protože nemá čas se nakrmit a tak svoje odhodlání po chvíli vzdává a pouští i ostatní jedince, aby se nakrmili.

Ptačí druhy na zahradě
Ptačí druhy na zahradě – Zvonek zelený

Hrdlička zahradní

Posledním ptačím druhem na zahradě, který si v dnešním článku představíme je Hrdlička zahradní (Streptopelia decaocto). Ze všech dnes představených ptáků je Hrdlička největší. Rozměrem připomíná holuba domácího. Hrdlička je zbarvena do béžovo hněda s křídly tmavší barvy a světlejší hlavou. Oko má jasně červenou barvu a kolem něj se táhne bílý pásek. Jejím nevýraznějším znakem je lemovaný pruh na krky černo-bílé barvy.

U nás je to poměrně běžný pták, který počtem kusů zaznamenává mírný vzestup. Často se sdružuje do skupin několika jedinců, ve kterém setrvává až do hnízdního období. V tomto období je naopak velmi teritoriální a své potomky chrání. Hlavní složkou potravy jsou semena a bobule a zelené části rostlin. Zdržuje se ve vesnicích a městech a za potravou často vylétá na otevřené plochy na pole a louky.

Hrdlička zahradní
Ptačí druhy na zahradě – Hrdlička zahradní

Zdroj: wikipedia.org / Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine