Tipy, jak si naplánovat a zorganizovat dílnu, o které jste vždy snili

Přehledně uspořádané nářadí na perforované stěně dílny, včetně klíčů, šroubováků a pil.

Představte si, že máte zařízenou dílnu přesně tak, jak potřebujete. Všechny nástroje jsou tam, kde potřebujete, prostor je čistý, můžete se volně pohybovat, pracovat efektivně a rychle. Sen nebo jednoduše uskutečnitelná realita?

Možná jste velkým automobilovým nadšencem, domácím kutilem, nebo máte rozpracováno více domácích projektů, ke kterým dobře zařízenou dílnu jednoduše potřebujete. Tento prostor si můžete přizpůsobit tak, aby vyhovoval vašim zájmům a potřebám. Nemožné?

Vyzkoušejte naše tipy jako průvodce na zařízení a vybavení vaší vysněné dílny. Zbavte se už navždy nepořádku a udržujte vaši dílnu uspořádanou, bezpečnou a čistou. A protože nejlepším místem pro dílnu je jednoznačně garáž, budeme i v tomto článku uvažovat o dílně právě v garáži.

Úklid a příprava

V první řadě si vyhraďte čas na plánování a úklid. Nemáme na mysli jen zametání podlah, ale také zbavení se všeho, co už nepotřebujete. Odstraňte všechny nadbytečné předměty a nepořádek. Roztřiďte vše na hromádky. Věci, které nechcete darujte, prodejte nebo recyklujte. Nenechávejte si nic, co jste nevyužili za poslední rok nebo dva. Získáte tak volný prostor.

Zorganizovat dílnu - skřínky

Pokud nemáte dostatek místa, můžete garáž rozdělit na zóny tak, že označíte jednu oblast pro skladování a jednu pro práci.

Plánování

Než se rozhodnete pro konkrétní uspořádání prostoru, položte si otázku, jak budete svoji dílnu využívat. Například, pokud pracujete se dřevem, možná budete chtít zvážit koupi ventilačního systému, abyste minimalizovali množství prachu ve vzduchu. Chcete-li jen prostor pro běžné celoroční projekty, pravděpodobně se vám vyplatí instalovat topný systém. Zvažte všechny věci a položky, které musíte v garáži mít:

Elektrické vedení

Nezbytnou součástí většiny dílen je možnost zapojení elektřiny. Ať už používáte pokročilé nástroje nebo jen menší základní vybavení pro kutily, spolehlivý zdroj energie může být obrovskou výhodou. Jedna zásuvka vám pravděpodobně nevystačí, budete potřebovat hned několik. Pro mnohé elektrické nářadí vám postačí běžná 110V zásuvka, větší nářadí vyžaduje 220V zásuvky.

Osvětlení

Instalace správného typu a množství osvětlení je další podstatnou součástí plánování zařízení dílny. Dnes se často používá LED osvětlení, protože je cenově dostupné, efektivní, jasné a relativně snadno se instaluje. Samozřejmě jsou na výběr i jiné možnosti podle toho, na co chcete svou dílnu využívat a jakou atmosféru v ní chcete navodit.

Doporučujeme pořídit si i flexibilní pracovní osvětlení, které můžete nejen přenášet podle potřeby, ale i připnout na polici nebo regál, kdekoliv zrovna potřebujete.

Možnosti chlazení a vytápění

Přestavba dílny a garáže zahrnuje i zvážení chladícího a vytápěcího systému. Většina garáží nemá žádnou izolaci, což znamená, že léto bude dusné, zatímco v zimě budete mrznout.

Proto je vhodné najít co nejlepší možnosti vytápění a chlazení. Můžete si například nastavit ventilátory, podlahové vytápění, prostorové ohřívače vzduchu a zvážit izolaci oken a dveří. Nejenom, že si tak vytvoříte příjemné pracovní prostředí, ale ušetříte i za ceny energií.

O tom, jak vybrat podlahové vytápění jsme již psali v článku: Elektrické vs. teplovodní podlahové vytápění: jak si vybrat správně?

Větrání

Při práci s barvami, chemikáliemi nebo jinými toxickými látkami si vždy dávejte pozor na kvalitu vzduchu. Pouhé otevření oken nestačí. Odvětrávací ventilátor na stropě je vhodnou možností pro středně náročné projekty.

Při rozsáhlejších pracích je vždy lepší zvážit systém sběru prachu, kompletní ventilační systém nebo centrální vysavač. Pomáhají eliminovat prach, špínu a jiné škodlivé částice ve vzduchu a zabraňují tomu, aby se vám dostalo příliš mnoho škodlivin do plic.

Přístup a zabezpečení

Vaše dílna by měla být bezpečná a snadno přístupná. Máte-li děti, které zvyknou pobíhat volně po dvoře, ujistěte se, že nemohou snadno dosáhnout na elektrické nářadí nebo cokoli jiného, ​​co by mohlo způsobit zranění. Pokud bydlíte v rušné čtvrti, měli byste mít na dveřích nainstalován zámek.

Pokud potřebujete táhnout auto, ujistěte se, že jste si podle toho naplánovali rozložení garáže. Venkovní světla vám pomohou najít cestu do dílny za tmy, alarmové systémy a kamery mohou zabránit krádeži.

Když už jsme u bezpečnosti, při řezání, broušení a jiných pracích by vám v dílně neměla chybět protiprachová maska, ochranné brýle a sluchátka, hodit se vám bude i hasicí přístroj a lékárnička.

Pracovní prostor

Ve své dílně se nebudete cítit komfortně, dokud nebudete mít adekvátní pracovní plochu. Pracovní stůl si můžete postavit nebo pořídit. Vyberte si takový, který je odolný, vydrží údery kladivem i řezání. Musí mít pevnou základnu a nohy musí být stabilní.

Odolnost znamená, že horní povrch pracovního stolu se jen tak nepoláme a je vyroben z kvalitního materiálu. Pracovní deska stolu by měla být alespoň 3 cm silná, s nosností kolem 500 kg. Ideálním materiálem je například kov, buk, tvrdý masiv. Skvělým řešením může být také skládací dílenský stůl nebo výškově nastavitelný stůl.

Podlaha

Dalším důležitým aspektem vaší dílny je podlaha. Dnes máte na výběr z nespočtu podlah, každá volba má své pro a proti. Pokud chcete betonovou podlahu, zvažte její epoxidovou úpravu. Ulehčuje čištění povrchu a zvyšuje přilnavost, pokud potřebujete přesouvat těžké vybavení.

Můžete zvolit i gumové podlahové rohože, které vám poskytnou měkký povrch šetrný k vašim nohám a kloubům. Nejsou však vhodné pro celoplošnou instalaci, pokud parkujete auto v garáži. Kvalitnější volbou jsou dlaždice z čistého PVC konstruované tak, aby odolávaly tlaku, nárazům i rozbití.

Tip: Jakou podlahu byste si měli vybrat do garáže pro snadnou údržbu?

Rozložení dílny

Jelikož každý prostor je navržen trochu jinak, nelze jednoznačně říci, jaký je ten nejlepší způsob uspořádání vaší dílny v garáži. Existuje však několik tipů, které vám pomohou efektivně ji navrhnout:

  • Uspořádání dílny může být limitováno místem, kde se nacházejí zásuvky. Pokud nechcete instalovat další, pak je nejlepší umístit pracovní stůl a elektrické pomůcky tam, kde jste již měli přístup k elektřině.
  • Pokud máte v garáži okno, umístění pracovního stolu co nejblíže k němu vám umožní pracovat během dne při přirozeném světle a pomáhá snižovat náklady na energii.
  • Pokud trávíte většinu času u pracovního stolu, ujistěte se, že okolní nástroje nebo pomůcky vám nebrání při práci a jeho používání. Pokud ano, pak je třeba přehodnotit současné rozložení a přijít s něčím vhodnějším.
  • Stejně jako při stěhování do nového domova, postavit si garáž a zvyknout si na novou dílnu vyžaduje určitý čas. Dopřejte si několik dní, případně týdnů, než se definitivně rozhodnete, zda vám její uspořádání vyhovuje nebo ne.

Plán garáže

Než začnete s organizační horečkou, sestavte si plán garáže. Změřte a zaznamenejte si rozměry, zapište si, kde se nacházejí dveře, okna, zásuvky a další klíčové položky. Potom si načrtněte nápady na uspořádání podle toho, kam všechno půjde.

  • Pokud parkujete auto v garáži, všimněte si, kolik místa zabírá, abyste věděli, kolik místa máte navíc
  • Umístěte sezónní nebo méně používané položky na vyšší nebo hůře dostupná místa
  • Položky, které používáte často seskupte tak, abyste k nim měli snadný přístup

Organizace garáže

Tady je několik tipů na organizaci garáže, abyste co nejlépe využili váš prostor:

Zorganizovat dílnu - police

Organizujte podle sezóny

Po dlouhé zimě určitě nebudete potřebovat lyže ani sněhovou frézu, tak proč by vám měly ještě v květnu stát vedle sekačky? Uspořádejte si garáž podle změny ročních období a sezónní věci odložte.

Může vás zajímat: Víte, jak připravit auto na zimu?

Využijte vertikální prostor

Garáže, zejména ty malé, by měly využívat co nejvíce vertikálního prostoru k tomu, aby předměty nezabíraly místo na podlaze. To poskytuje více prostoru pro nástroje, které nelze zavěsit a zároveň pomáhá udržet podlahu v garáži čistou, což usnadňuje čištění.

Pokud je to možné, použijte háčky, hřebíky, police a konzoly, abyste co nejvíce věcí zavěsili na stěny a strop. Držte se svého plánu a řiďte se podle toho, jaký typ položek ukládáte. To vám pomůže rozhodnout se, jaký typ vertikálního organizačního systému použít. Budete překvapeni, kolik místa si tak můžete vytvořit.

Potřebné nářadí a pomůcky

Nejlepší část zařizování osobní dílny je naplnit ji všemi nástroji a nářadím, které při práci používáte. Co by vám v ní tedy nemělo chybět?

  • Kladivo, kleště
  • Metr
  • Vodováha
  • Klasická páska
  • Sada barevných fixů a tužek pro označování
  • Brusný papír
  • Šroubovák, šrouby, hřebíky
  • Elektrická vrtačka
  • Podložky
  • Stolní pila
  • Svěrák
  • Bruska
  • Kompresor
  • Svářečka
  • Malý vysavač
  • Hadry a čistící prostředky
  • Autodoplňky, příslušenství a čistící prostředky na auto

Seznam nástrojů, které vám doporučujeme sahá od začátečníků až po profesionály, proto si je přizpůsobte v závislosti na vašem hobby a rozpočtu.

Úložiště pro nářadí a pomůcky

Teď přichází řada na organizaci samotného nářadí. Najít zásuvku nebo box na umístění věcí je jednoduché, když máte na výběr. Úložné prostory schovají nepořádek a zároveň ochraní nářadí před rzí, špínou a tekutinami.

Zorganizovat dílnu - šuplíky

Na uložení nářadí a jiných věcí využijte také uzamykatelné policové skříně, plastové boxy, krabice, stojany, závěsné koše a držáky.

Používejte zásobníky a regálové zásobníky

Mnozí si neuvědomují hodnotu kvalitního regálového systému. Regálový systém vám však dokáže maximalizovat úložný prostor. Na každé polici a v každé zásuvce kategorizujte položky pomocí štítků, které vám umožní udržovat ve všem pořádek.

Pegboardy

Pegboardy nabízí ten úplně nejefektivnější způsob, jak udržovat každou garáž a dílnu v pořádku. Jsou cenově výhodné, snadno se instalují a jejich využití je variabilní, když si plochu můžete zaplnit podle vlastní potřeby. Desku můžete namontovat na stěnu, proti pracovním stolu, zavěsit na ní ruční nebo zahradní nářadí.

Recyklujte

Pokud je vaším cílem něco udržitelnějšího a budete mít spoustu odpadu, pořiďte si recyklační koše. Aby vám nezabíraly místo na podlaze, opět je můžete zavěsit na háčky na stěně.

Další skvělý a snadný způsob, jak si zorganizovat dílnu se spoustou drobností, je opětovné použití skleněných dóz. Pokud si je označíte, nebudete se muset přehrabovat v zásuvkách nebo skříňkách a hledat správnou délku hřebíku nebo šroubu. Můžete využít sklenice od dětské výživy, kompotů a zavařenin.

Přidejte trochu barvy

Jako kutilové strávíte pravděpodobně ve vaší dílně spoustu času. Tak proč do ní nevnést trochu osobitosti pomocí barvy? Malba stěny definuje a oživí prostor a je to i skvělý způsob jak spotřebovat několik otevřených plechovek, které by se vám jen tak povalovaly v prostoru bez dalšího použití.

Doufáme, že naše tipy budou pro vás užitečné a držíme vám palce při vašich nových tvůrčích projektech.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine