7 metod, jak vyvolat menstruaci

Žena sedí na pohovce a přikládá si teplou láhev k podbřišku, běžná domácí metoda pro zmírnění menstruačních křečí nebo podporu menstruace.

Zpozdila se vám menstruace? Existuje několik způsobů, jak ji vyvolat. Pomoci mohou některé potraviny a bylinky, ale vždy byste se měla předem ujistit, že nejste těhotná. Účinné jsou také techniky snižování stresu nebo regulace menstruačního cyklu pomocí antikoncepce. Jakoukoli metodu na vyvolání menstruace byste však měla předem konzultovat se svým lékařem.

Jak vyvolat menstruaci - Dodržujte zdravý životní styl
Jak vyvolat menstruaci – Dodržujte zdravý životní styl

Nejprve se ujistěte, že nejste těhotná

Máte podezření, že jste těhotná? V takovém případě se nikdy nepokoušejte vyvolat menstruaci. Látky obsažené v některých potravinách nebo bylinách mohou poškodit vyvíjející se plod nebo dokonce způsobit potrat. Proto před použitím jakýchkoli metod k vyvolání menstruace se ujistěte, že nejste těhotná. A v případě jakýchkoli pochybností se raději poraďte s lékařem nebo navštivte svého gynekologa.

1. Ananás

Ananas obsahuje enzym bromelain, o kterém se předpokládá, že působí na estrogen a další hormony. Některé studie naznačují, že bromelain může pomoci při příčinách nepravidelné menstruace související se záněty. To proto, že enzym pomáhá snižovat záněty v těle. Chcete-li vyvolat menstruaci, konzumujte denně čerstvý nebo odšťavněný ananas.

2. Vitamín C

Někteří lidé se domnívají, že vitamin C (kyselina askorbová) může vyvolat menstruaci, protože ovlivňuje hormony. Pro tento názor však neexistují žádné spolehlivé vědecké důkazy a podle odborníků nefunguje.

Mezi vynikající zdroje vitaminu C patří:

 • pomeranče,
 • šipky,
 • citrony,
 • papriky,
 • jahody,
 • grapefruity,
 • zelí,
 • brokolice,
 • papája,
 • listová zelenina.
Jak vyvolat menstruaci - Vitamin C (kyselina askorbová)
Jak vyvolat menstruaci – Vitamin C (kyselina askorbová)

3. Petržel

Pokud vám lékař potvrdil, že nejste těhotná, můžete vyzkoušet petržel na vyvolání menstruace. Připravte si ji ve formě čaje. Kromě petržele pomáhá vyvolat menstruaci údajně také zázvor, řebříček, rozmarýn, kurkuma a šalvěj. Je však důležité si uvědomit, že je nebezpečné překročit doporučené dávkování, které činí maximálně 2 šálky denně. O užívání bylinek se raději poraďte s lékařem, s bylinkářem či lékárníkem.

4. Snížení stresu

Stres v mnoha případech způsobuje zpoždění menstruace. Je proto logické, že jeho snížení pomůže menstruaci vyvolat. Chcete-li stresu předcházet, pokuste se identifikovat nejčastější stresory a následně se jim vyhnout, minimálně v období těsně před menstruací.

Vyzkoušejte uklidňující metody, jako je meditace, jóga nebo procházka v přírodě. Dodržujte zdravý životní styl, abyste udrželi své tělo v rovnováze. To zahrnuje kvalitní spánek, zdravou stravu, vyhýbání se toxinům a pravidelné cvičení.

Jak vyvolat menstruaci - Snížení stresu
Jak vyvolat menstruaci – Snížení stresu

5. Antikoncepce

Pokud užíváte antikoncepci, můžete si menstruační cyklus regulovat sama. Pokud máte zájem o vyvolání menstruace, můžete začít užívat placebo pilulky o něco dříve než obvykle. Menstruace se tak dostaví s předstihem. Upozorňujeme vás však, že to může vaši menstruaci v následujícím měsíci trochu rozhodit. V horším případě se někdy objeví bolesti hlavy nebo jiné nežádoucí účinky. I v tomto případě je však lepší poradit se s odborným lékařem, tedy vašim gynekologem.

6. Sex

Menstruaci může někdy vyvolat i pohlavní styk. Při sexu a vaginální stimulaci dochází ke zvýšení průtoku krve do pochvy. To podporuje její uvolnění, které může způsobit začátek menstruace. Kromě toho sex uklidňuje a pomáhá při snižování stresu.

7. Teplá koupel

Teplá koupel zmírňuje emocionální napětí, uvolňuje svaly a zvyšuje průtok krve. Díky tomu může pomoci urychlit příchod menstruace. Kromě teplé koupele můžete vyzkoušet také teplé obklady na břicho. Stačí použít termofor nebo láhev naplněnou horkou vodou.

Jak vyvolat menstruaci - Teplá koupel
Jak vyvolat menstruaci – Teplá koupel

Neodkládejte návštěvu lékaře

Výše uvedené metody by měly být bezpečné pro většinu netěhotných žen. Přesto však doporučujeme, abyste se před jejich vyzkoušením poradila s lékařem. Učiňte tak zejména v případě, že jste v posledních týdnech nebo měsících měla pohlavní styk.

Menstruační cyklus trvá obvykle 21 až 35 dní. V případě, že se menstruace nedostaví nebo je nepravidelná delší dobu, informujte svého lékaře. Gynekologa doporučujeme navštívit také kvůli:

 • přetrvávající menstruace, která trvá déle než 7 dní,
 • menstruaci spojenou se silnou bolestí,
 • přetrvávající krvácení mezi menstruacemi.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine