Nevoní a může způsobit spoustu potíží. Nemoc růže začíná nenápadně, má rychlý průběh a pokud není včas léčena, může vést k vážnému poškození zdraví. Akutní infekční kožní onemocnění zdaleka nepostihuje jen starší lidi, proto je na místě, abyste si o něm přečetli více.
Erysipel: Onemocnění růže
Erysipel (z latinského erysipelas), lidově nejčastěji nazývaný růže nebo eryzipel, je akutní bakteriální zánět kůže a okolní podkožní tkáně. Je doprovázen celkovými příznaky, zejména horečkou, zimnicí, únavou a bolestí hlavy.
Příčiny a průběh onemocnění
Onemocnění růže způsobují bakterie, nejčastěji rodu streptokoků, které se do kůže dostávají různými typy ran. Může se jednat o drobnou odřeninu, trhlinu v kůži po ekzému nebo ránu po vředu či otevřené zlomenině. Bakterie se šíří lymfatickými cévami a vyvolávají v místě rány infekci, která postupně postihuje okolní tkáně – kůži a podkoží.
Inkubační doba od vniknutí bakterie do těla do objevení se prvních příznaků je 1-2 dny. Nemoc růže nejčastěji začíná zvýšenou teplotou až horečkou, přidává se zimnice, třesavka, bolest hlavy a celková únava. Může se také objevit nevolnost. Teprve následně se objevují typické kožní příznaky. Erysipel nejčastěji postihuje kožní tkáň nohou (holeně), obličeje, vzácněji trup a horní končetiny.
Jak vypadá růže na noze
Růže na noze se projevuje jako červená, plochá, ohraničená zánětlivá léze, která se postupně šíří do okolí. V průběhu jednoho dne může infekce prorůst až několik centimetrů do okolní tkáně. V závažnějších případech se objeví puchýře nebo hnisavý absces. Ve většině případů dochází také k hmatnému zduření okolních lymfatických uzlin.
Růže na noze je nakažlivá
Ačkoli je růže nakažlivá, přenos z člověka na člověka kapénkovou infekcí je vzácný. Častěji dochází k infekci kožní léze vlastními bakteriemi, které kolonizují nosohltan, mandle nebo místo zánětu zubů. Pokud porušená kůže na noze – rána nebo šrám – svědí, bakterie se do rány snadno dostanou např. škrábáním. Z tohoto důvodu je zvýšená hygiena důležitá i v případě onemocnění růže. Před a po aplikaci obkladů nebo mastí na postižené místo je nezbytné důkladné umytí rukou dezinfekčním mýdlem, aby se zabránilo dalšímu šíření bakterií.
Koho růže ohrožuje?
Vyšší riziko kožní infekce mají osoby:
- vyššího věku (60-80 let),
- s oslabenou imunitou,
- s poruchami krevního oběhu a lymfatické drenáže,
- s otevřenými ranami na holeni,
- s cukrovkou,
- se závislostí na alkoholu,
- po transplantaci a protinádorové léčbě.
V případě onemocnění růže rozhoduje o úspěchu léčby včasný a rychlý zásah. Neléčená růže často recidivuje – onemocnění se po částečném ústupu příznaků vrací v ještě větší síle.
Opožděná léčba může také vést k závažným komplikacím a život ohrožujícím stavům. Kromě poškození svalové vrstvy existuje riziko rozšíření infekce do dalších částí těla. Může dojít k postižení srdce, plic, ledvin, kloubů, cévního a lymfatického systému.
Erisypel – léčba antibiotiky
První volbou léčby jsou antibiotika, nejčastěji penicilin. V závažnějších případech může být nutná hospitalizace a intravenózní podání antibiotik. U lehčích forem postačí léčba tabletami. Při zvýšené teplotě se podávají antipyretika. Lokální úlevu přinášejí studené obklady a protizánětlivé krémy.
Jak dlouho trvá léčba růže
Při nekomplikovaném průběhu trvá léčba 8-14 dní. Pokud je však léčba zahájena příliš pozdě nebo se přidají další komplikace, může se trvání onemocnění výrazně prodloužit.
Alternativní léčba růže
Přestože alternativní přístupy mohou podpořit hojení a regeneraci kůže, rozhodně je nedoporučujeme jako metodu první volby. Léčba růže bez antibiotik vystavuje pacienta velkému riziku recidiv a závažných zdravotních komplikací.
Růže nemoc – babské rady: Pro podporu regenerace kůže při onemocnění růže můžete použít odvar z listů jitrocele, podbělu, zelí nebo kapusty. Odvar naneste vychlazený formou obkladu na postižené místo.
Z alternativních přístupů mohou pomoci také lymfatické masáže a rehabilitace.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com