Neustále se měnící trendy, levné materiály, nízké mzdy zaměstnanců nebo krátká životnost oblečení. To jsou jen některé z charakteristik rychlé módy. V čem je slow fashion jiná, proč se při výběru oblečení vyplatí zpomalit a jak si přitom vybudovat stylový a udržitelný šatník?
Co je slow fashion?
Slow fashion neboli pomalá móda je opakem fast fashion, tzv. rychlé módy. Kousky slow fashion jsou kvalitnější, určené k dlouhodobému nošení a často vyrobené z recyklovatelných nebo organických materiálů. Toto hnutí není jen o módě, ale také o vědomém rozhodování, zpomalení konzumu a snaze o ohleduplnější způsob života vůči lidem i planetě.
Proč už fast fashion nestačí?
Hnutí slow fashion vzniklo jako reakce na rychlý, nekvalitní a neetický módní průmysl. V posledních letech si získává stále více příznivců z několika důvodů.
Nadprodukce a plýtvání
Módní průmysl každoročně vyprodukuje 80 až 150 miliard kusů oblečení, z nichž až 40 % se vůbec neprodá. Spotřebitelé proto již nezajímá pouze to, jak oblečení vypadá, ale také to, jaký má jeho výroba a nošení dopad na životní prostředí.
Neetické pracovní podmínky
Dalším velkým problémem fast fashion značek jsou nedůstojné podmínky pracovníků ve výrobě. Zaměstnanci, včetně dětí, často pracují v nebezpečných podmínkách, jsou vystaveni toxickým chemikáliím a za svou práci dostávají velmi nízké mzdy. Z přibližně 75 milionů takovýchto pracovníků na celém světě si méně než 2 % vydělá na živobytí.
(Ne)kvalita a odpad
Rychle vyrobené oblečení z levných materiálů dlouho nevydrží. Většina lidí ho vyhodí už po 7 až 10 praních, a proto končí ročně až 92 milionů tun oblečení na skládkách. Udržitelné značky pečlivě vybírají látky a zaměstnance, aby bylo oblečení šité kvalitně a vydrželo několik let. Místo škodlivých chemikálií a barviv používají ekologičtější alternativy, které jsou šetrnější k přírodě i spotřebitelům.
5 tipů, jak začít se slow fashion
Slow fashion není jen o nakupování od udržitelných značek. I když je to jedna z možností, toto hnutí můžete podpořit i jinými přístupy.
1. Vytříďte si šatník
Vyřaďte ze svého šatníku kousky, které jste za poslední rok ani jednou neměli na sobě. Nemusíte hned vyhodit všechno, dělejte to po etapách a časem si vytvoříte snadno kombinovatelný kapsulový šatník.
2. Darujte, prodejte nebo swapujte
Vyřazené oblečení v dobrém stavu nevyhazujte, ale zkuste mu dát druhou šanci. Můžete ho někomu darovat, prodat přes internetové bazary nebo přinést na swap, kde ho vyměníte za jiné kousky.
3. Nakupujte méně, ale kvalitně
Nakupujte rozumně a začněte věnovat větší pozornost etiketám. V létě hledejte kousky s obsahem lnu, organické bavlny nebo viskózy. V zimě sáhněte po merino vlně nebo kašmíru. Přírodní materiály jsou šetrnější k pokožce a rozkládají se rychleji než polyester. Než si něco koupíte, položte si tyto otázky:
- Opravdu to budu nosit?
- Mám k tomu něco, s čím to zkombinovat?
- Bylo toto oblečení vyrobeno eticky?
- Kupuji to jen proto, že je to ve slevě?
- Jaké je složení materiálu?
4. Podporujte udržitelnou módu
Oblečení od udržitelných a lokálních značek může stát o něco více než kousky z běžných řetězců, ale jeho kvalita a dopad na životní prostředí mluví za vše. Například na výrobu jednoho bavlněného trička se běžně spotřebuje až 2 700 litrů vody. Udržitelné značky však využívají efektivnější výrobní procesy, díky kterým se spotřeba vody výrazně snižuje.
5. Dejte šanci second handu
V second handech se sice často objevují kousky od fast fashion značek, ale jejich koupí a nošením pomáháte prodloužit životní cyklus oblečení a snižovat množství odpadu. Second handy jsou nejen ekologické, ale také překvapivě stylové. Často v nich objevíte originální a kvalitní kousky za zlomek původní ceny.
První krok k udržitelnějšímu šatníku začíná u vás
Téměř každý z nás měl někdy skříň plnou nenošeného oblečení. Kvalitní kousky, které si pečlivě vyberete, však fungují úplně jinak. Můžete je nosit celé roky, stále vypadají dobře, jsou pohodlné a cítíte se v nich skvěle. Navíc víte, že byly vyrobeny ekologicky a eticky. I když za jeden takový kousek zaplatíte více, v konečném důsledku ušetříte. Místo deseti věcí si koupíte jednu, kterou si opravdu zamilujete a budete ji nosit znovu a znovu.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com