Zahradní cestička z šedé štěrkové drti s krokvy a obklopená různými druhy zelených rostlin a velkými kameny.

Kameny v zahradě mají svoje místo kde společně s ostatními přírodními prvky tvoří oázu klidu a harmonie. Jsou oblíbené pro jejich všestranné využití. Hodí se jako okrasní materiál pro zahradní jezírka, chodníky, ploty, nebo zahradní skalky. Kámen je také skvělý podklad v podobě kamenné dlažby na terasu, nebo příjezdovou cestu. Víte ale jaké druhy kamene použít?

Kámen v zahradě - schody
Kameny v zahradě – inspirace

Kde sehnat ten správný kámen?

Kamenitá půda na zahradě dá rozhodně zabrat a zbavení se kamenů v záhoně je náročná práce. Pro tyto kameny existuje využití v podobě kamenných skalek v zahradě. Pro větší kusy, ze kterých byste rádi vytvořili něco víc, je potřeba zajít do kamenolomu, nebo specializovaných zahradních center. V případě, že máte souseda u kterého leží kameny jen tak pohozené, dohodněte se na odvozu.

Velké kameny v zahradě, inspirace na zahradní skalku

Při zakládání kamenné skalky byste jí nejdříve měli vyčlenit místo, kde nebude překážet případným dalším pracím, ani v bežné činnosti na zahradě. Před koupí samotného kamene byste si měli ujasnit v jakých barvách přírodního kamene chcete mís zařízenou zahradu a dům.

Vhodné kameny jsou: vápenec, pískovec, žula, břidlice, travertin nebo opuka. Některé druhy kamene ale nejsou vhodné pro všechny druhy rostlin, které hodláte vysadit na skalku. Ku příkladu pro rostliny, kterým se daří v kyselejší půdě je vhodné použít pískovec, nebo žulu.

Naopak travertin bude vhodným typem kamene pro rostliny s oblibou neutrálnějšího PH. Nezapomeňte použít stejný druh kamene v podobě kamenné drtě, kterou rozsypete kolem kamenů. Drť poslouží i jako mulč proti plevelům a v horkých dnech bude zabraňovat rychlému opařování vody.

Inspirace na chodníky

Chodníky jsou oblíbenou formou jak zasadit kámen do vaší zahrady. Nabízí se několik možností a druhů kamene, které lze použít jako šlapáky.

Břidlice

Velmi oblíbeným druhem kamene pro chodníky je břidlice. Nejčastěji se používá šedá, nebo hnědá břidlice. Ať už se rozhodnete pro uhlazenější způsob využití s kamenným mulčem kolem jednotlivých šlapáků, nebo chcete docílit přirozenějšího vzhledu a necháte pracovat přírodu. Takovýto chodník vydrží věčnost.

Travertin

Další oblíbený druh kamene nejenom pro chodníky je travertin. Díky jeho jedinečné struktuře se hodí do okrasných zahrad. Je oblíbený také při obkládání bazénů, nebo při vytváření větších užitkových ploch v podobě teras a míst ke grilování.

Ostatní druhy vhodné k použití jako nášlapy na chodník jsou například vápenec, andezit, kvarcit nebo pískovec, použít lze také mramor. Vše záleží v jakém dizajnu plánujete pojmout vaší zahradu.

Inspirace na zahradní ploty

Zahradní ploty nebo palisády nám v zahradě slouží jako prostředek na oddělení jednotlivých částí zahrady a vytvoření určitého soukromí, nebo také ohraničení části s vysazenými květinami. Využití je mnoho a každý si najde to svoje. Dnešním módním trendem je použití kamene s imitací dřeva, které je na první pohled k nerozeznání od přírodního dřeva.

Kameny v zahradě – inspirace pro jezírka

Zahradní jezírka jsou skvělým způsobem jak dodat zahradě přírodní vzhled. Oproti uměle vytvořeným modrým bazénům s chlorovou vodou jsou jezírka přírodním biotopem, které budou domovem flóry i fauny. K dosažení přírodního vzhledu jezírka se bez kamene neobejdete. Ten lze použít jako obložení a zpevnění břehů jezírka, nebo pomocí několika balvanů vytvořit vodopád, či potůček s tekoucí vodou.

Pokud je vaše zahrada příliš malá, nebo se do ní zahradní jezírko z nějakého důvodu nehodí, ale i přes to chcete mít v zahradě vodní prvek s přírodním kamenem, zkuste využít pítka pro ptáky a hmyz. Navíc takovéto pítko můžete vyrobit pomocí betonu a pár oblázků, které najdete na procházce přírodou.

Kámen v zahradě

TIP: Ptačí druhy na zahradě – TOP 10

Kamenný plot posune váš dům na nový level

V případě, že nechcete každoročně řešit natírání dřevěného plotu, nebo chcete více soukromí je pro vás kamenný plot tou správnou volbou. Plot postavíte jednou a s výjimkou menší údržby se o plot nemusíte starat. Při výběru kamene dbejte na to, aby měl vysokou tvrdost. Hodit se bude rula, žula kvarcit Oblíbeným typem kamenného plotu je takzvaný gabion.

Foto: shutterstock.com

Reklama