Podzim na zahradě – věnujte těmto pracím čas

Kolovrátek naplněný podzimními listy s hráběmi a rukavicemi v zářivých podzimních barvách připravený k zahradní práci.

Období sklizně se blíží ke konci a na záhoně zůstalo jenom pár plodin a bylinek, které vzdorují nižším teplotám. Listí ze stromů pomalu opadává a vše se zbarvuje do typických podzimních barev. Je čas věnovat péči podzimní zahradě. Mohlo by se zdát, že po úpěnlivém odplevelování záhonu, sekání trávníku a údržbě okrasné skalky máme hotovo.

Nezapomínejte, že pokud chcete mít zahradu krásnou i příští sezonu, je potřeba jí věnovat podzimní péči. Neodkládejte práce, které můžete udělat již teď až na jaro. Ušetří vám to čas i námahu a vaše zahrada se vám odvděčí v příští sezóně. Sepsali jsme pár osvědčených rad jaké práce byste na podzim neměli odkládat.

Podzim na zahradě - listí

Záhon na podzim – rýt, či nerýt?

Pokud máte na záhoně zimní zeleninu jako zelí, kadeřávek, kapustu máte ještě trochu času, dokud neudeří první mrazíky. Mnoho zahrádkářů tyto plodiny sklízí až po prvních mrazech. Záhon po poslední sklizni plodin, by se měl odplevelit a vyčistit od zbývajících odumřelých rostlin. Všeobecně by se měli záhony také na podzim zarýt. Tento názor ale v posledních letech ustupuje do pozadí. Naopak do popředí se dostává permakulturní myšlenka nechat záhon přes zimu nezrytý. Záhon prakticky necháváme bez zásahu, jenom ho po sezoně zbavíme zbytků pěstovaných rostlin.

Na půdu navrstvěte hnůj nebo kompost a nechte ležet až do jara. Tím má hlína pod povrchem čas se zregenerovat a do půdy se dostanou všechny důležité živiny a bakterie. Budete překvapeni kolik žížal naleznete na jaře po odhrnutí svrchní vrstvy půdy. To je známka kvalitně okysličené půdy. Při klasickém rytí záhonu se odkrývá vrchní vrstva půdy, která je ponechána na pospas zimě a dešti. Vyplaví se z ní tak všechny živiny, které se dostanou do hlubší vrstvy, kde již nemusí být pro další rostliny užitečné. Zkuste letos odložit rýč a nechte přírodu pracovat pro vás. Vaše záda vám jistě poděkují.

podzimní záhon

Trávník na podzim

Trávník stejně jako na jaře, vyžaduje vaší pozornost i na podzim. Trávník naposled posekejte a dbejte přitom na správnou délku. Ta by měla být v rozmezí 3 až 4 centimetry. Neměli byste trávník sekat na nejmenší délku. Po posekání následuje vertikutace trávníku – tedy prořezání trávníkového drnu. Vy mu tak dodáte potřebné provzdušnění. Odstraňte zbývající mechy a plevel. Po vertikulaci a odplevelení dodejte trávníku to správné hnojení. To by mělo být bohaté zejména na draslík. Trávník tak dostane potřebné živiny před zimou. Zbývá už jenom pravidelné odklízení opadaného listí, které byste neměli zanedbat. Napadané listí napomáhá při tvorbě houbových chorob.

Péče o stromy na podzim, nezapomeňte na dostatečnou zálivku

K podzimním pracím patří samozřejmě i péče a stromy. Pravidelně hrabejte opadané listí. To skvěle poslouží jako materiál pro kompost. Listí napadené nemocemi raději spalte. Vyhnete se tak problémům s plísněmi a houbovými nemocemi v další sezoně. Ze stromu odstraňte všechny seschlé plody ovoce a poškozené větve. Rány na stromě pak ošetřete, aby strom přes zimu netrpěl.

Stejně jako u trávníků stromy potřebují na podzim hnojivo bohaté na draslík a v případě jehličnanů také bohaté na hořčík. Hnojení aplikujte na suchou půdu a poté zalijte, aby se hnojivo začalo uvolňovat do půdy. Skvěle poslouží také dobře odleželý kompost, nebo kravský hnůj. Stromy před zimou zalévejte vydatnou zálivkou, dodáte kořenům potřebnou vodu na zimu. Radikálnější prostříhání stromků nechte až na konec února, začátek března. Vyhnete se tak riziku, že se strom přes zimu nestihne zahojit.

podzimní zahrada

Podzim je obdobím pro výsadbu nových ovocných stromů

Pokud plánujete výsadbu nových ovocných stromů, můžete tak učinit již na podzim. Vysázejí se odolnější druhy ovoce, které stihnout do zimy zakořenit. Vhodné jsou švestky, jabloně, hrušně, drobné peckoviny – višně, třešně. Nezapomeňte do jámy přisypat kompost se substrátem , aby měl strom dostatek živin pro zakořenění. Nezapomeňte na pravidelnou vydatnou zálivku, kterou aplikujte až do mrazů. Na jaře pak aplikujte postřik proti škůdcům a chorobám, přihoďte také kompost. Půda u nově zasazených stromů by se měla pravidelně kypřit a zalévat.

Pokud jste měli v plánu vysadit také broskvoně nebo meruňky, tak vás sklameme. Tyto ovocné stromky se vysazují na jaře. Špatně totiž snášejí podzimní a zimní teploty. Proto nechte sazení až na začátek dubna.

Založte si kompost na podzim

Kompostování je nejužitečnější způsob jak zužitkovat bioodpad ze zahrady. Založte si kompost na podzim, tím si zajistíte dostatek bio hnojiva na příští sezonu. Skvěle se do něj hodí opadané listí ze stromů, kromě listí z ořešáků, ty do kompostu nepatří. Vytvářejí kyselé PH, které by vám kompost znehodnotilo.

kompost

Do kompostu se skvěle hodí bioodpad z domácnosti, lógr z kávovaru, ale také papírové ubrousky, skořápky z vajec a také dřevěný popel. Popel z černého a hnědého uhlí naopak do kompostu nepatří, obsahuje totiž síru a těžké kovy. Takový kompost není vhodný na pěstování zeleniny, tyto škodliviny se přes rostlinu dostanou do samotného plodu, který následně konzumujeme.

O tom jaký odpad z kuchyně vyhodit do kompostu jsme psali v článku 6 tipů jak minimalizovat plýtvání jídlem.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine