Jak se zbavit ječného zrna přes noc: Je to možné?

Muž si tře oči a nasazuje si brýle, což může signalizovat podráždění očí způsobené například jačmenným zrnem.

Drobná, ale velmi nepříjemná a bolestivá oční infekce. Ječné zrno v oku se může vyskytnout u kohokoli bez ohledu na věk a pohlaví, včetně dětí. O to užitečnější je umět toto onemocnění rozpoznat a správně na něj reagovat, aby příznaky co nejrychleji ustoupily a došlo k úlevě. Pečlivá a včasná léčba také zabrání relapsům a možným komplikacím. Může vás však zbavit ječného zrna přes noc?

Ječné zrno: Vše, co o něm potřebujete vědět

Říkáme mu ječné zrno nebo vlčí zrno. Lékaři ho označují jako hordeolum.

Co je ječné zrno

Jedná se o akutní hnisavý zánět mazové žlázy řas, většinou bakteriálního původu. Ječné zrno může být vnější nebo vnitřní. Vnější se objevuje na vnější straně horního nebo dolního víčka. Vnitřní ječné zrno, kterému se říká vlčí zrno, postihuje vnitřní část víčka. Je méně bolestivý, ale jeho léčba bývá zdlouhavější.

Ječné zrno – příznaky

Příznaky onemocnění jsou obvykle zcela jednoznačné a zahrnují:

  • zduřelou bulku na okraji očního víčka,
  • hnisání,
  • zarudnutí,
  • bolest očního víčka,
  • tlak v oku,
  • slzení,
  • podráždění oka,
  • výtok z oka,
  • citlivost na světlo.

Vlčí zrno u dětí může být někdy doprovázeno zduřením lymfatických uzlin a zvýšenou teplotou.

Žena pracující na notebooku si masíruje nosní můstek a zavírá oči, což může být znakem únavy očí nebo příznakem jačmenného zrna.

Ječné zrno – příčiny

Jak vzniká ječné zrno? Původcem jsou bakterie, většinou stafylokoky. Šíří se, když se mazová žláza ucpe odumřelými buňkami, částečkami make-upu, prachem a nečistotami, které si do oka přenášíme špinavýma rukama. To je také důvod, proč se poměrně často objevuje ječné zrno u dětí.

Více ohroženi jsou také dospělí s oslabenou imunitou, cukrovkou, hormonálními onemocněními a alergici. Mezi rizikové faktory patří práce v prašném prostředí nebo nadměrná zátěž oka při dlouhodobé práci s počítačem či nesprávná kompenzace refrakční vady.

Ječné zrno – začátek a průběh onemocnění

Ječné zrno většinou začíná jednostranným otokem a zarudnutím víčka a pocitem podráždění oka. Krátce poté se vytvoří typická bulka, která má tvar zrna (odtud název).

Jak dlouho trvá ječné zrno v oku? Úleva se dostaví rychleji u vnějšího ječného zrna, který začne ustupovat po 3 až 7 dnech. Pokud přetrvává déle než týden, zvažte návštěvu lékaře.

Jak dlouho trvá vlčí zrno? Vnitřní ječné zrno nebo tzv. zapouzdřené vlčí zrno napadá hlubší žlázy, proto je jeho léčba zdlouhavější – může trvat 1 – 2 týdny, v případě chronického onemocnění nebo komplikací i déle. Pokud ječné zrno v oku do dvou týdnů neustoupí, je vhodné navštívit lékaře.

Je ječné zrno infekční onemocnění?

Ječné zrno v oku je vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Pokud se objeví u jednoho člena rodiny, je nutné dbát na zvýšenou hygienu. Nesdílejte ručníky, toaletní potřeby ani kosmetiku. Vyvarujte se dotýkání se oblasti očí a dbejte na časté mytí rukou.

Muž si otírá oči při práci na počítači, což může ukazovat na oční nepohodlí či jačmenné zrno.

Ječné zrno – léčba

Jak léčit ječné zrno? Ve většině případů onemocnění nevyžaduje cílenou léčbu antibiotiky a spontánně odezní během několika dní.

Co na ječné zrno – babské rady

Nejúčinnějším postupem, jak se zbavit ječného zrna, je aplikace teplých obkladů. Použijte čistý kapesník nebo gázu. Zahřívání pomáhá zrnu „dozrát“, vyplavit hnis a napomáhá jeho hojení. Přináší také příjemnou úlevu od bolesti.

Léčba ječného zrna bylinkami

Můžete použít teplý odvar ze světlíku nebo z heřmánku, který napomáhá hojení. Pokud se ale infekce v krátké době opakuje, heřmánku se vyhněte. Oslabenému oku neprospěje.

Ječné zrno – léčba přípravky z lékárny

Můžete také sáhnout po dezinfekčních a zklidňujících přípravcích z lékárny. Vhodná je bórová voda, oční kapky Opthalmo Septonex nebo oční výplachy s obsahem hyaluronátu. A zejména u dětí oceníte sterilní ubrousky pro oční hygienu.

Žena aplikuje kapky do oka, což je běžná metoda léčby pro rychlé ulevění od jačmenného zrna.

Ječné zrno a nedostatek vitamínu

Ječné zrno na oku bývá signálem oslabení imunitního systému, proto je vitaminová terapie vhodným doplňkem v boji proti tomuto onemocnění. Podávejte vitaminy skupiny B, C a A.

Co na ječné zrno – vlčí zrno

Při domácí léčbě vnitřního ječného zrna postupujte podobně. Úlevu přinesou sterilní teplé obklady. Vnitřek oka můžete vypláchnout vlažným odvarem ze světlíku lékařského, oční vodou z lékárny nebo zklidňujícími očními kapkami.

Jak se zbavit ječného zrna přes noc

V nezávažných případech a při rychlé reakci imunitního systému mohou počáteční příznaky onemocnění skutečně ustoupit během jednoho až dvou dnů. Nepodléhejte však „zázračným“ návodům z internetu a nesnažte se nemoc za každou cenu rychle potlačit. Mimořádně nebezpečné je vytlačování hnisu prsty ve snaze urychlit proces hojení. Můžete si tím oko poranit a infekci rozšířit.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine