Světlý obývací pokoj s šedou pohovkou, zelenou židlí a modrými závěsy, který kombinuje pohodlí s čistými barvami pro klidnou atmosféru.

Obývák je pro mnohé z nás ústřední místností v našem bytě. Místo, kde se večer díváme na své oblíbené reality show nebo fotbal, místo kde v zimních měsících vylihujeme na pohodlném gauči zabalení do dek a utopeni v polštářích. Na to, abyste se ve vašem obýváku cítili vždy příjemně nejenom vy, ale i například vaše návštěva si přečtěte pár užitečných rad jak správně zařídit váš moderní obývák. Inspirací obýváků je mnoho, pojďme ale se podívat na co byste se měli určitě zaměřit.

Podlaha by měla být první krok, ale jak zvolit tu správnou?

Řekněme, že jste se rozhodli celou místnost drasticky změnit- předělat od základů. To je ta správná chvíle, abyste začali od podlahy. Nabízí se široká paleta možností od dřevěných parket, až po různé imitace dřeva v podobě vinylové, nebo laminátové podlahy. Nebojte se použít vzor dřeva. Je stále velmi moderní a používá se hojně jak v moderním, tak ve venkovském stylu zařízení. Pokud je váš obývací pokoj přirozeně tmavý a bez velkých oken, je potřeba to zohlednit při výběru barevného odstínu podlahy. Zvolte raději světlejší odstín, získáte tím možnost zvolit z větší palety barev na stěny. Váš moderní obývák by měl mít podlahu sladěnou s barvou zdí.

Obývák inspirace
Obývák inspirace – Moderní obývák je sladěn barevně i správnou volbou materiálů

Stěny nemusí být jenom bílé nebo tmavé

Samozřejmě bílá barva vám zajistí ten nejsvětlejší pokoj, ale působí poněkud sterilně. Zatím co tmavé barvy mají tendenci pokoj zmenšovat a tomu bychom se měli vyhnout zejména v malých obývácích. Místo toho vsaďte na jemné odstíny béžové, ružové, okrové. Vhodná je také kombinace barev, jako například odstíny bílé a hnědé, šedé a béžové. Kombinaci vždy volte v závislosti na barvě podlahy. Pokud máte dřevěnou podlahu v hnědém odstínu, je vhodné zvolit světlejší barvy na stěny. Pro zvýraznění místnosti můžete na jednu zeď použít tmavší barvu. Například zeď za televizí můžete oživit betonovou stěrkou, nebo kamenným obkladem, či tapetou.

Jak a čím ho vybavit, aby moderní obývák působil vzdušně

Základní prvek, kterým byste měli váš moderní obývák vybavit je určitě sedací souprava. Při jejím výběru zohledňujte nejenom počet osob v domácnosti, ale také barvu a materiál. Zaměřte se přitom na detaily jako například materiál nohou sedačky. U sedaček na míru máte možnost zvolit si různé druhy materiálu jako dřevo nebo kov. Tvar nohou hraje zásadní roli v celkovém vzhledu.

Konferenční stolek, kulatý nebo hranatý?

Konferenční stolek má rozhodně místo v obýváku. Ostatně kam jinam bychom si odkládali hrnky of kafe, časopisy nebo naše mobily. Podobně jako u sedacích souprav je důležité vhodně zvolit materiál stolku. Nabízí se mnoho různých tvarů, moderní kulatý, nebo klasičtější obdélníkový, či hranatý. Zvolit můžete i dva menší stolky a dát je k sobě. Vytvoříte tak dvě odkládací plochy, které v případě potřeby můžete použít samostatně.

Koberec do obýváku, nebojte se barev a vzorů

Koberec do obýváku rozhodně patří a měl by mu být vyhrazen prostor pod konferenčním stolkem a sedačkou. Mnoho krát je právě koberec tím elementem, který přinese do vašeho obýváku svěží závan barev. Moderní obývák tak dostane ten správný šmrnc. V případě, že jste volili neutrální barvy na podlaze, zdech i při koupi sedací soupravy a zdá se vám, že prostor potřebujete něčím osvěžit je na místě sáhnout po odvážnějších barvách koberce. Nic ale nezkazíte ani bílím nebo světlým kobercem. Ten se skvěle hodí k tmavším podlahám. Geometrické vzory na koberci dokážou také upoutat pozornost.

Moderní obývák nebývá přecpaný nábytkem

Jak tomu bylo v minulosti zvykem, zejména v 80 a 90. letech kde celou zeď obýváku tvořila masivní soustava skříní, kterých výplň tvořili nepotřebné věci jako skleničky nebo různé porcelánové talíře, či jiné kýčovité předměty. Tato doba je naštěstí pryč a v moderním obýváku nemá místo. Je ale v pořádku mít v obýváku například malou polici na knihy, či rostliny, nebo hezký TV stolek, který z části zakrývá hromadu kabelů od televize. Pokud se vám podaří vytvořit místo kde si budete s oblibou číst knížky, je dobré k němu také použít malý stolek, na lampu.

Malý obývák s kuchyní je nutno propojit barevně i stylově

Dnes stále velmi žádané a moderní dispoziční řešení zejména v menších bytech je propojovat kuchyň s obývákem. Kuchyň a obývák jsou sice dvě rozdílné místnosti s odlišným způsobem využití, ale pokud se rozhodneme je propojit, měli bychom zohlednit výběr materiálů a barev, tak aby spolu ladili a vytvořili tak jeden společný prostor, kde rodina tráví nejvíce času. Například barva nejdominantnějšího kusu nábytku – gauče by měla být použita i v kuchyni, například v podobě obkladů, nebo barvy židlí jídelního stolu.

Umocnění pocitu moderního obýváku a faktu, že jde o jeden celistvý prostor pomáhají doplňky v barvách obou místností ať už se jedná o barevné polštáře na gauči nebo mísy na ovoce, či konvice na čaj v kuchyni. Čím více se vám podaří vytvořit barevnou harmonii obou pokojů, tím víc se budete cítit příjemně.

Malý tip na závěr

Jestli máte malý obývák s kuchyní a nezbylo vám místo pro jídelní stůl, zvažte pořízení kuchynského pultu, ke kterému koupíte vysoké židle a v případě společného stolování máte plnohodnotný prostor pro stolování. Ten lze využít jako rozšířenou kuchyňskou pracovní plochu pro přípravu pokrmů nebo jako místo, kde si vaše ratolesti můžou kreslit, či dělat domácí úkoly.

Foto: shutterstock.com

Reklama