Žena v bílém tričku a šedé košili drží břicho a vypadá, že pociťuje svědění nebo nepohodlí.

Nepříjemná kožní onemocnění dnes nepostihují pouze rozvojové části světa a slabší sociální vrstvy. V posledních letech se svrab (scabies) stále častěji vyskytuje i ve vyspělých zemích. Šíří se v dětských kolektivech nebo může být zavlečena z hotelu či například z veřejné dopravy nebo internátu. Pokud máte podezření, že by se mohla týkat i vás, věnujte pozornost tomuto článku. Poradíme vám, jak se rychle zbavit svrabu.

Co je svrab (scabies)

Svrab je vysoce infekční kožní onemocnění. Jejím původcem je zákožka svrabová, mikroskopický parazit z čeledi roztočovitých. Pokud vás objeví jako hostitele, pronikne do vaší kůže, ve které si vytvoří tunely a naklade svá vajíčka. Výsledkem jsou svědivé vyrážky a puchýře na různých částech těla.

Svrab – přenos

Nemoc je vysoce nakažlivá. Svrab u lidí se nejlépe šíří v místech, kde dochází k těsnému fyzickému kontaktu – v rámci jedné domácnosti, v dětských kolektivech, v zařízeních sociální péče nebo v ubytovnách, noclehárnách, hromadné dopravě, šatnách či dokonce v hotelech.

Jak se přenáší svrab kromě přímého fyzického kontaktu s nakaženou osobou? Svrabem se můžete nakazit také sdílením osobních věcí, ložního prádla nebo ručníků, sezením na čalouněném nábytku nebo spaním v posteli, kde předešlou noc spala nemocná osoba. Parazit přežívá mimo tělo hostitele asi 2 až 3 dny.

Svrab – inkubační doba

Onemocnění se obvykle neprojeví bezprostředně po nákaze. Asymptomatické období může trvat 1 až 3 týdny. Pro začátek svrabu jsou typické červené vyrážky a postupně se zvyšující pocit svědění. Teprve v další fázi se začnou objevovat puchýře.

Svrab inkubacni doba

Svrab – příznaky

Jak vypadá svrab? Typické příznaky onemocnění jsou následující:

  • pocit svědění, který se zesiluje v noci a v teple,
  • vyrážky a puchýře na kůži,
  • kožní rány vzniklé škrábáním (při infekci hnisají).

Nejčastěji postiženými oblastmi jsou kůže mezi prsty, zápěstí, lokty, podpaží, pod prsy, třísla, břicho a kolenní jamky.

Jak poznat svrab u dětí

Svrab (scabies) se v dětských kolektivech šíří poměrně často a snadno. Stejně jako u dospělých jsou i u dětí nejtypičtějším příznakem změny na kůži. Na rozdíl od dospělých mají menší děti mnohem častěji postiženou pokožku hlavy. V důsledku svědění může být dítě také podrážděné a plačtivé. Často je narušen jeho spánkový režim.

Jak poznat svrab u deti

Svrab – léčba

Pokud máte podezření, že byste mohli mít svrab (scabies), je důležité okamžitě informovat nebo navštívit svého praktického lékaře. Samotná léčba svrabu pak spadá do rukou dermatologa, který nejčastěji doporučí antiparazitární krém (např. Infectoscrab krém). Nestačí však léčit pouze postižená místa. Zákožka svrabová může přežívat i v částech kůže, kde není krém dostatečně aplikován. Proto je důležité nanést mast na celé tělo a nechat ji působit 8 až 14 hodin. Je nezbytné, aby byli ošetřeni všichni členové domácnosti současně, včetně těch, u kterých se příznaky neobjevily.

Jak dlouho se léčí svrab

K odstranění parazitů ve většině případů postačí jedna léčebná kúra. Příznaky však mohou přetrvávat několik dní až týdnů. Doporučujeme sledovat, zda kožní změny ustupují a zda se po určité době nezačnou znovu objevovat.

Jak dlouho se leci svrab

Jak se zbavit svrabu v domácnosti

Důležitou součástí léčby svrabu je důkladná dezinfekce domácnosti. V opačném případě zákožka přežije v nábytku nebo v textiliích, aby se při dalším kontaktu opět zavrtala do vaší kůže. Stačí jeden parazit, aby se infekce znovu rozšířila. Proto postupujte následujícím způsobem:

  • vydezinfikujte všechny tvrdé povrchy v domácnosti,
  • vyperte oblečení, osobní věci a textil na vysoké teplotě a vyžehlete,
  • všechny textilie, které nelze prát na vysoké teplotě, postříkejte insekticidem proti svrabu (např. Enviroscrab),
  • použijte přípravek proti svrabu také na pohovce, matracích, postelích, autosedačkách a veškerém nábytku, s nímž nemocný přišel do styku.
Jak se zbavit svrabu v domacnosti

Babské rady na svrab

Jedinou účinnou léčbou svrabu jsou cílené přípravky doporučené lékařem – kožní masti a insekticidy. Babské rady na svrab mohou přinést částečnou úlevu od příznaků, ale samotného cizopasného hmyzu vás nezbaví. S léčbou se rozhodně nevyplatí experimentovat s internetovými návody typu „co nemá rád svrab“. Nejenže je toto onemocnění vysoce infekční a zanedbání včasné léčby ohrozí vaše okolí, ale neléčený svrab může také vážně ohrozit vaše zdraví. Zanedbáním léčby hrozí poškození ledvin a dokonce otrava krve.

Alpa na svrab?

Výzkum ukázal, že alpa ani jiné přípravky obsahující alkohol nedokážou zákožku svrabovou zahubit. Alpa je v boji proti svrabu neúčinná!

Svrab – léčba octem

Ocet byl v minulosti hojně používán v boji proti svrabu. Ve skutečnosti je však jeho účinnost proti parazitům příliš nízká na to, aby vás parazita spolehlivě a účinně zbavil. Ocet je navíc dráždivý a pro ošetření kůže nevhodný.

Čajovníkový olej proti svrabu?

Použití tea tree oleje při léčbě svrabu nemusí být marné. Olej urychlí hojení kůže a přinese úlevu od svědění. Není však příliš účinný v boji proti svrabu usazenému v kůži.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama