Jak upravit balkon v paneláku

Žena relaxuje na balkoně paneláku s bílým nábytkem a obklopená zelenými rostlinami.

Panelové domy, paneláky chcete-li, jsou jedním z nejvíce rozšířených způsobů bydlení u nás. V české republice žije v panelácích více jak 3 milióny lidí. Většina vypadá stejně, stejné byty, stejné balkony. Abychom si panelákové bydlení co nejvíce zútulnili a trochu se odlišily od zbytku sídliště je dobré se také zaměřit na úpravu balkonu.

Bezpečnost na prvním místě

Před samotnou úpravou balkonu, byste se měli u svého domovníka informovat o nosnosti samotného balkonu v závislosti od velkosti úpravy, kterou máte v plánu provézt. Pokud si ovšem nejste jistí technickým stavem balkonu, je vhodné vyhledat odborníky, kteří vám odborně poradí s úpravami balkonu.

Jakou podlahu zvolit na balkon

V zájmu komplexní úpravy balkonu bychom se nejdříve měli zaměřit na podlahu. Odstranit všechny uvolněné kusy staré podlahy, případně staré dlažby, tak abyste se dostali až k samotnému podkladu balkonu. Pokud jsou na podlaze nerovnosti, měli byste podlahu vyrovnat, například nivelací. Dbejte na to, aby případná voda z deště, nebo zalévání rostlin odtékala z balkonu, tedy aby byl balkon správně vyspádován.

Keramická podlaha na balkoně

Keramická podlaha

Pokud se rozhodnete pro keramickou podlahu v podobě dlažby, vyberte takovou, která bude dobře snášet teplotní změny a vydrží i zimní mrazy. Tato dlažba je vhodná na balkony do kterých se dostane voda z deště nebo naopak v létě praží sluníčko. Vyznačuje se totiž vysokou odolností vůči počasí.

Betonová podlaha

V dnešní době existuje mnoho vzorů betonové dlažby s různými imitacemi povrchů, například dřeva, kde výsledný efekt více připomíná dřevěnou podlahu nežli betonovou. Pokládku takovéto podlahy zvládne se správným nářadím i laik. Podobně jako u keramické dlažby je betonová dlažba odolná a téměř bezúdržbová. Hodí se do prostředí, které je více exponované vlivům počasí.

Dřevěná podlaha

Dalším velice oblíbeným typem podlahy je dřevěná. Lidé, kteří hledají přírodní materiály pro svůj balkon nejčastěji volí právě dřevěnou podlahu. Pokud vybíráte dřevěnou podlahu na nekrytý balkon, je dobré zaměřit se také na odolnost vůči UV záření a povrchovou úpravu. Dřevěná podlaha je více náchylná na změny počasí. Pod vlivem slunečního záření má tendenci měnit barvu a déšť jí také rozhodně neprospívá. Tento typ podlahy je na údržbu nejnáročnější. Na druhou stranu je tento materiál moderní a při trošce úsilí věnovanému údržbě se vám podlaha odmění svou životností a narovinu vypadá skvěle!

Dřevěná podlaha na balkoně

Jak na zdi balkonu

Oprava staré zdi

V případě, že zdi balkonu jsou na tom podobně jako byla vaše podlaha, doporučujeme věnovat zdem balkonu náležitou péči. Seškrábat starou opadající omítku, zdi vyrovnat pomocí lepidla, následně vhodného štuku. Nezapomeňte také na lištu pod balkonovými dveřmi, aby se voda nedostala dovnitř. Nezapomínejte také na zábradlí, důkladně ho prohlédněte a pokud je v dobrém stavu, můžete ho natřít vhodnou barvou, aby tak krásně zapadlo do barevného konceptu vašeho balkonu.

Jaké barvy zdí zvolit na balkon

Vše záleží na jakou světovou stranu je váš balkon orientován. Pokud je balkon orientován na východní stranu, všeobecně se doporučuje volit teplejší barvy, abyste docílili příjemný a útulný pocit z balkonu i když tam právě sluníčko nesvítí. V tomto případě doporučujme volit barvy jako, žlutou, oranžovou a skvěle vynikne také hnědá barva. V případě, že je váš balkon orientován na jih, jihozápad je vhodné volit spíš studenější barvy, například šedou, bílou, světle zelenou nebo modrou. V horkých letních dnech tak docílíte chladnější pocit.

Jaký nábytek vybrat na balkon

Po nezbytných úpravách podlah a zdí přichází pro mnohé příjemnější část úpravy balkonu. Zařizování balkonu nábytkem. K dispozici je široké spektrum nábytku od sedacích souprav pro rozměrově velké balkony, až po skládací a prostorově úsporný nábytek pro balkony s malou plochou. Fantazii se meze nekladou. Vše záleží na vaší představivosti a vašem rozpočtu. Nejčastěji se pro balkonový nábytek volí materiály jako ratan, dřevo, bambus, plast a kov.

Malý nábytek na balkon

Abyste využili naplno potenciál balkonu, můžete se zaměřit i na nábytek, který lze vertikálně připevnit ke zdem balkonu , jako například regály, police kde umístíte , bylinky a okrasné rostliny. Často využívané jsou závěsné květináče, které zpestří prostor balkonu a nezaberou místo. Jestli plánujete balkon využívat ke čtení vaší oblíbené knihy nebo našeho magazínu, zauvažujte o pořízení něčeho pohodlnějšího, například křesla, nebo menší pohovky.

Nábytek na balkon

Jak na soukromí na balkoně

Soukromí je pro nás lidi posvátné a o to víc to platí na sídlišti, kde si sousedé vidí častokrát i do „talíře“ . Když ale chceme trávit zejména v letních měsících co nejvíce času na balkoně, měli bychom ochraně soukromí na balkoně věnovat pozornost. Řešení je přitom jednoduché, stačí si pořídit například bambusovou rohož, kterou připevníme ke zábradlí. Na vytvoření většího soukromí skvěle poslouží markýza. Vás i váš nábytek ochrání před vlivem slunečního záření a také před lehčím deštěm. Na trhu je široká paleta barev látek a typů markýz.

V případě, že máte lodžii je na místě uvažovat o venkovních roletách nebo zasklení, kromě soukromí si také prodloužíte dobu využívání lodžie o jarní a podzimní měsíce.

markyza

Jaké dekorace zvolit na balkon

Jako dekorace skvěle poslouží různé designové květináče, svíčky a závěsné světla. Dekorace dotvoří celkovou atmosféru nového balkonu a vy se tak budete chtít na balkon zase vracet a trávit tam svůj čas. Jako dekorace může posloužit starší kus nábytku, například menšího stolku, který si můžete zrenovovat sami. Do renovace zapojte také svoje ratolesti. Děti takovéto projekty s radostí přijmou a vy jim můžete tímto způsobem dát prostor pro realizaci jejich představivosti.

Dekorace na balkon

Jaké rostliny vysadit na balkon

Většina lidí, kteří žijí v panelácích touží po zahradě nebo alespoň kousku zeleně. Toho lze dosáhnout i na našem balkoně výběrem vhodných balkonových rostlin. Než se vyberete do zahradnictví je dobré si umístění a účel rostlin předem rozmyslet. Důležitá je také orientace balkonu. Jestli jste domácí typ a většinu času trávíte v pohodlí domova, můžete zvolit rostliny s častější péčí a zálivkou. Pokud trávíte více času venku a domů chodíte večer, zvolte si nenáročné rostliny, které vyžadují minimum péče. Minimalizujete tak riziko, že vám rostlina odumře, když ji delší dobu nezalijete.

Zelenina na balkoně

Jaké rostliny vysadit na jaře na balkon

Většina balkonových rostlin je okrasná, byla by ale škoda nevyužít plný potenciál balkonu. Nabízí se volba různých bylinek, zeleniny a drobného ovoce, které si bez větší námahy vypěstujete na balkoně.

Při orientaci balkonu na jih můžete volit rostliny vyžadující více slunečního světla jako například oregano, tymián, bazalka, rozmarýn, skvěle se hodí i šalvěj. U výběru okrasných rostlin platí stejné pravidlo jako u bylinek, řídíme se tedy orientací balkonu. Pro slunné balkony můžeme volit nestarnoucí klasiky jako petúnie nebo pelargónie, či muškáty. Při výběru květináče myslete na to, že v něm rostlina bude snášet letní horka, volte proto dostatečně velké.

Balkon orientován na východ, či sever je vhodný pro rostliny, které mají rády polostín jako máta, pažitka nebo listová petržel. Okrasných rostlin na balkon orientován na severní nebo východní stranu je také mnoho, stačí si vybrat. Mezi neoblíbenější patří begonie nebo fuchsie. Daří se dobře i popínavému břečťanu nebo hortenziím.

Květiny na balkoně

Jakou zeleninu vysadit na balkon

Při výběru zeleniny vhodné pro vysazení na balkon zohledňujeme kromě náročnosti a potřebné délky slunečního světla také rozměry rostliny. Pokud máte větší balkon, nemusíte se nijak omezovat, vše záleží na vaší chuti. Co se týče menších balkonů, které má většina lidí, je vhodné si zvolit rostliny menšího vzrůstu. Milovníci pálivých papriček si přijdou na své, chilli papričky se totiž skvěle hodí na balkon. Cherry rajčata jsou také skvělou volbou, při výběru vhodné odrůdy se poraďte v zahradnictví. Existují totiž odrůdy cherry rajčat, které hravě přerostou váš balkon.

Cherry rajčata na balkoně

Pěstování jahod na balkoně

Další oblíbenou plodinou na balkóně jsou jahody. Hodí se na prosluněné balkony, ale nemají rády polední sluníčko. Je potřeba je chránit před silným větrem a deštěm. Vyberte jahodníky stáleplodící, ty vám zajistí lahodné jahody od jara až do podzimu. Jahody vyžadují pravidelnou zálivku. U pěstování jahod na balkoně je vhodné zvolit samozavlažovací květináče, které zajistí pravidelnou zálivku za vás. Za zmínku stojí i výběr vhodného substrátu pro jahody, myslete i na hnojivo, které je dobré ještě před samotnou výsadbou zapravit do substrátu. Dodáte pak rostlině potřebné živiny.

Pěstování jahod na balkoně

Na balkoně můžete umístit i ptačí budku a pozvat si tak k sobě několik krásných ptačích druhů.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine