Jak zastavit zvracení a zvládnout rizika s ním spojená

Žena sedící na posteli se drží za břicho a zakrývá si ústa, zřejmě zápasí s nevolností a potřebuje vědět, jak zastavit vracení.

Nutkání ke zvracení nebo zvracení je obrannou reakcí organismu. Nejedná se tedy o nemoc jako takovou, ale o způsob, jakým se tělo snaží zbavit škodlivého obsahu žaludku. Přesto je tento reflexní projev trávicího systému subjektivně velmi nepříjemný a potenciálně i nebezpečný. Největším rizikem úporného zvracení je dehydratace. V následujícím článku si proto povíme více o zvracení i o možnostech první pomoci při nevolnosti.

Zvracení: Nejčastější příčiny

Zvracení se objevuje jako reflexní obranná reakce organismu, jejíž základní funkcí je vypudit škodlivý obsah žaludku. Bývá průvodním jevem mnoha nemocí, ale i nepatologických stavů.

Nejčastější příčinou zvracení je virová infekce trávicího traktu. Pocit na zvracení se objevuje také v důsledku podráždění trávicího systému jídlem, nápoji, alkoholem, drogami nebo léky. V těchto případech se často prolíná bolest žaludku a zvracení nebo zvracení a průjem.

Velmi časté je zvracení v těhotenství, kdy trápí budoucí maminky zejména během prvního trimestru v důsledku hormonálních změn.

Příčina zvracení může pocházet také z centrálního nervového systému, např. zvracení při otřesu mozku, při migréně nebo při kinetóze během cestování. V těchto případech se často paralelně objevuje bolest hlavy a zvracení.

Pocit na zvracení se objevuje také při kardiovaskulárních onemocněních, při vysokém krevním tlaku nebo při srdečním infarktu. Zvracení může být také známkou nadměrného stresu, únavy a přetížení organismu.

Těhotná žena se sklání nad umyvadlem, což může ukazovat na ranní nevolnost nebo vracení, s čímž je třeba umět naložit.

Jak zastavit zvracení

I když je zvracení subjektivně nepříjemné, v některých případech není na místě se mu bránit. Pokud je příčinou zvracení nevhodná strava, je lepší nechat organismus, aby se škodlivého obsahu zbavil. Zvracení v těchto případech většinou přinese rychlou úlevu.

Pokud se zvracení opakuje a úleva nepřichází, pomůže:

  • klid na lůžku (fyzická námaha zhoršuje zvracení),
  • vyloučení pevné stravy,
  • postupný příjem tekutin,
  • fenyklový, heřmánkový, zázvorový čaj,
  • mátový čaj v případě žaludečních křečí,
  • studený obklad na čelo a zátylek,
  • hluboké dýchání,
  • zázvorové pastilky (vhodné také při těhotenské nevolnosti a kinetóze).
Muž sedící na pohovce s ledovým obkladem na hlavě, což může pomoci zmírnit pocit nevolnosti a zastavit vracení.

Co pít při zvracení

Příjem tekutin je při zvracení mimořádně důležitý, aby se zabránilo dehydrataci. Vhodné jsou rehydratační roztoky, bylinné čaje a neperlivé minerální vody. U starších dětí a dospělých lze v malém množství podávat také kolu.

Je důležité podávat tekutiny často a postupně. Začněte lžičkou každých 5-10 minut. Teprve když zvracení ustoupí, můžeme množství tekutin postupně zvyšovat.

Co jíst při zvracení

Jídlo zařazujeme nejdříve dvě hodiny po zvracení. Začněte suchary nebo suchým bílým pečivem, které je alespoň den staré; můžete přidat rýži nebo brambory bez tuku, kukuřičné křupky a banány. Teprve později zařadíme bílé libové maso připravené na vodě.

Žena se sklání nad toaletou, což je typický znak zvracení, jež je důležité rychle a efektivně zvládnout.

Zvracení u dětí

U dětí se zvracení často objevuje jako příznak virové infekce, jako důsledek konzumace nevhodného jídla a pití jako dietní chyba nebo při onemocnění dýchacích cest, kdy je zvracení způsobeno stékajícím hlenem. Vzácněji může být zvracení příznakem jiného, závažnějšího onemocnění.

Co na zvracení u dětí

Nikdy nenechávejte zvracející dítě bez dozoru dospělé osoby. Zejména noční zvracení u dětí je spojeno se zvýšeným rizikem vdechnutí zvratků. Pokud zvracení u dětí probíhá bez teploty, lze jej obvykle zvládnout domácí léčbou.

Jak zastavit zvracení u dětí? Postupujte podobně jako u dospělých. Snažte se dítě uklidnit a udržet ho na lůžku. U dětí je obzvláště důležité dbát na dostatečný přísun tekutin. Čím je dítě menší, tím je náchylnější k dehydrataci. Pokud odmítá pít, podávejte mu tekutiny přímo do úst lžičkou nebo stříkačkou. Sledujte příznaky dehydratace: suché rty a ústní dutina, zrychlený puls, zrychlené dýchání, letargie, ospalost, zmatenost, acetonový zápach z úst.

Pokud nejste schopni doplňovat tekutiny, neváhejte se obrátit na svého lékaře. Dítě bude třeba hydratovat podáním infuzních roztoků do žíly.

Dívka sedící na pohovce drží ruce na břiše, což může naznačovat bolest břicha nebo nevolnost.

Jak vyvolat zvracení

Nejčastěji se snažíme vyvolat zvracení u dětí v případě intoxikace nebo podezření na intoxikaci. Ve většině případů dochází k otravě léky, čisticími prostředky nebo jinými látkami dostupnými v domácnosti. Zvracení vyvoláváme pouze u dětí starších 6 měsíců mechanickým podrážděním kořene jazyka. Dítě ohneme tak, aby mělo hlavu níže než trup, a prstem nebo lžičkou podráždíme kořen jazyka. Pokud se vám nedaří vyvolat zvracení, neztrácejte čas a neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine