Zdrcená žena sedící na posteli se svírá za břicho, což ukazuje na intenzivní menstruační bolesti.

První a pro mnoho žen nejnáročnější fáze cyklu. Menstruace nebo také menzes je pravidelně se opakující krvácení z pochvy. Přestože je pro ženy v plodném věku přirozenou a zdravou součástí života, často je doprovázeno různými obtížemi. Možná i vás trápí bolestivá menstruace nebo příliš dlouhé, silné či nepravidelné krvácení.

Klíčem k řešení může být znalost vlastního těla a procesů, které v něm probíhají. Proto jsme pro vás na následujících řádcích připravili souhrn nejdůležitějších informací, které byste měla o menstruaci vědět.

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus je přirozený proces v ženském těle, který trvá v průměru 28 dní (od 21 do 35 dní). Začíná prvním dnem menstruačního krvácení a skládá se ze 4 fází:

 • menstruační,
 • folikulární,
 • ovulační,
 • luteální.

Průběh cyklu je regulován hormony produkovanými ve vaječnících a hypofýze. Hormonální změny mají za následek nejen fyziologické a tělesné, ale často i psychické změny u žen.

Žena ležící na boku v posteli s bolestivým výrazem v obličeji a rukou na břiše symbolizuje problémy s menstruačním cyklem.
Menstruační cyklus

Menstruační fáze

Menstruace je krvácení, při kterém se z těla vyplavuje děložní sliznice poté, co nedošlo k oplodnění vajíčka. První menstruace se objevuje u dívek kolem 11. – 15. roku života. Říkáme jí menarché.

Jak dlouho trvá menstruace

Menzes trvá v průměru 4 až 7 dní, přičemž za normální se považuje krvácení v rozmezí 1 až 10 dní. Při krvácení trvajícím déle než 10 dní dochází k vysokému úbytku krve a nadměrnému vyčerpání organismu. Proto neváhejte a vyhledejte gynekologa.

Jak zastavit menstruaci

Pokud krvácení trvá 7 dní nebo déle, může být pro ženu velmi obtěžující až vyčerpávající. Většina žen začne přemýšlet, jak zkrátit menstruaci. Okamžité zastavení menstruace pomocí volně prodejných prostředků není možné, ale můžete se pokusit krvácení zkrátit. Vyzkoušejte:

 • zvýšit příjem tekutin,
 • pít jablečný ocet nebo citronovou šťávu,
 • přikládejte teplé obklady na oblast břicha,
 • zařaďte více lehkého pohybu.
Žena objímající polštář a shrbená na pohovce vyjadřuje emoční a fyzický diskomfort během menstruace.

Opožděná menstruace: Kdy začít řešit zpoždění menstruace?

Nepravidelná menstruace může být způsobena řadou faktorů, od zvýšeného fyzického a psychického stresu přes nástup menopauzy až po patologické změny, jako jsou zánětlivá onemocnění, endometrióza nebo polycystické vaječníky.

Kdy začít řešit zpoždění menstruace? Navštivte lékaře, pokud se vaše menstruace opozdí o více než 7 dní a pokud jste neotěhotněla (máte negativní těhotenský test). Výjimkou jsou mladé dívky, jejichž menstruační cyklus může být zpočátku nepravidelný.

Bolestivá menstruace

Menstruační bolesti se častěji objevují u mladých dívek, ale nevyhýbají se ani zralým ženám. Následující tipy vám mohou přinést úlevu:

 • užijte volně prodejná analgetika,
 • aplikujte teplo ve formě obkladu nebo teplé sprchy,
 • zvyšte příjem vitaminu D a hořčíku,
 • pijte bylinné čaje – heřmánkový, zázvorový.

Náš tip: Pokud trpíte silnými menstruačními bolestmi, může pro vás být řešením užívání hormonální antikoncepce.

Mladá žena v šedém oblečení trpící bolestmi sedí na okraji postele, což odráží symptomy spojené s menstruačními křečemi.

Silná menstruace

Silná menstruace je považována za krvácení, při kterém žena počas dne spotřebuje přibližně jednu hygienickou pomůcku (vložku nebo tampon) za hodinu. Některé ženy mají přirozeně silnější menstruaci pravidelně každý měsíc. Pokud však krvácíte normálně a náhle se u vás objeví silné krvácení, neměla byste situaci podceňovat. Příčina může být patologická (endometrióza, cysty, polypy, myomy, ale také gynekologické nádory).

Jak zastavit silné menstruační krvácení

Pokud je pro vás silné krvácení měsíční rutinou, máme pro vás několik tipů:

 • pijte bylinné čaje – pastýřská kapsa, alchymilky,
 • přidejte citronovou šťávu,
 • vynechte alkohol,
 • zařaďte do jídelníčku kurkumu

Náš tip: Pokud pravidelně silně krvácíte, nezapomínejte na dostatečný příjem železa. Zabráníte tak poklesu hemoglobinu, který je mimo jiné spojen se zvýšenou únavou.

Žena sedící na posteli drží se za břicho v bolesti, s sklenicí vody a baleníkem léků na stůl vedle sebe, ilustrující bolestivou menstruaci.

Slabá menstruace

Pokud je vaše krvácení obvykle normální a nečekaně se u vás objeví slabá menstruace nebo jen špinění, měla byste zpozornět. Příčinou může být nadměrný stres nebo přetížení organismu. Kromě toho mohou být problémem také metabolické problémy, poruchy příjmu potravy nebo cysty na vaječnících. Chcete-li cyklus normalizovat, zkuste:

 • lehký aerobní trénink (např. běh, rychlá chůze),
 • čaj z alchemilky, řebříčku,
 • zvýšit příjem tekutin,
 • dostatečně spát a odpočívat,
 • omezit jednoduché cukry.

Pokud se v dalším cyklu objeví příliš slabé menstruační krvácení, poraďte se o problému se svým gynekologem.

Menstruace po porodu

První menstruace po porodu se u žen objevuje individuálně. Rozhodujícím faktorem je kojení. U žen, které z různých důvodů nekojí, lze menstruační krvácení očekávat 6 až 8 týdnů po porodu. Kojící matky obvykle dostanou první menstruaci později, někdy až po odstavení miminka.

První menstruační krvácení nemusí být standardní. Může se objevit intenzivnější, ale i velmi slabé krvácení. Následující cykly mohou být různě dlouhé nebo může nastat vynechání menstruace.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama