Jak vybrat jídelní stůl?

,
Jídelní kout s dřevěným stolem a židlí, dvěma obrazy na stěně s nápisy "Jez dobře, cestuj často" a "Ale nejdříve káva", naznačující pohodovou atmosféru pro jídlo a relaxaci.

Bez jídelního stolu si jenom těžko dokážeme představit domov i když nás rozdílné povinnosti přes den oddělují, jídelní stůl je místo kde se rodina obyčejně doma potkává. U jídelního stolu se rádi scházíme, děti píšou úkoly do školy a někdy se u jídelního stolu při dobrém jídle a pití řeší ty nejdůležitější rodinné témata. Proto bychom jeho správný výběr a umístění neměli podcenit. V dnešním článku se podíváme na to jak vybrat ten správný jídelní stůl do kuchyně nebo jídelny.

Účel stolu

Předtím, než se vydáme do kamenného obchodu nebo začneme brouzdat po online nábytkářstvích bychom si měli položit několik otázek. Kolik času budete u stolu trávit? Z jakého materiálu by měl být váš stůl vyroben? Pro kolik osob bude stůl určen?

Materiál stolu

Na výběr se nabízí několik materiálů, nejoblíbenější jsou stoly ze dřeva v různých podobách dále je to kov nebo sklo. Jídelní stůl by měl být kusem nábytku, který dokonale dotvoří design vaší kuchyně.

Dřevěné stoly

Dřevěným stolům patří první příčka oblíbenosti mezi zákazníky. Ať už se jedná o stoly z nejdražšího masivu, nebo jeho levnějších alternativ , dýhy a laminátu. Na výběr jsou nejrůznější tvary ,rozměry a barevné kombinace.

jídelní stůl z masivu

Jídelní stůl z masivu

Stůl z masivu se dá v dnešní době prakticky vyrobit z jakéhokoliv typu dřeva. Jídelní stoly ze smrku, borovice nebo modřínu jsou měkčí a snadněji se opotřebují. Jejich výhoda spočívá v nižší pořizovací ceně. Oproti tomu stoly z tvrdšího dřeva jako ořech, jasan, dub nebo buk jsou dražší, ale při správné péči o stůl si ho budou užívat i vaše pravnoučata. Samostatnou kategorii tvoří stoly z exotických stromů, které u nás nerostou jako například zebrano, palisandr, olivové dřevo nebo jatoba.

Kvalitní dřevo pro výrobu stolu musí být náležitě suché, bez větších vad , od toho se také odvíjí jeho cena. Nohy stolu vyráběny z masivu doplňují celkový design stolu. Čím dále se také objevují stoly s kovanými nohami nejrůznějších tvarů a zpracování. Díky nim stůl působí luxusněji a stává se tak dominantou místnosti.

Jídelní stůl z dýhy

Stoly s dřevěnou dýhou jsou dobrým kompromisem mezi cenou a kvalitou stolu. Pokud máte těsnější rozpočet, je stůl s dýhou tou správnou volbou. Co je vlastně dýha ? Dýha je tenká vrstva dřeva přibližně 5 mm tlustá, která se lepí zpravidla na levnější kusy dřeva, například smrkovou dřevotřísku. Jídelní stůl z dýhy vám vydrží dlouho, oproti masivu má ale pár nevýhod. U méně kvalitních kusů hrozí riziko, že se dýha odloupne od dřevotřískového základu. Když se na stole podepíše zub času a kreativnost vašich dětí, stůl nebude možné zbrousit a zrestaurovat, tak jako masiv. Broušením se totiž vytratí kresba imitující povrch dřeva.

Jídelní stůl s laminátovou deskou

Stůl s laminátovou deskou je nejlevnější variantou dřevěného stolu. Výhodou je nepřeberné množství dekorů. barevných kombinací a povrchových úprav laminátových desek. Technologie výroby laminátů v posledních desetiletích pokročila a nabízí také věrnou imitaci struktury dřeva. Oproti zmiňovaným dřevěným úpravám je laminátová deska více náchylná k odloupnutí od základu. Proto se nedoporučuje umístění do vlhkých prostor. Čištění stolu by mělo být šetrnější. Stůl stačí utřít vlhkým hadrem s neagresivním čistícím prostředkem.

Kovové jídelní stoly

Nabídku jídelních stolů doplňují kovové stoly. V poslední době se těší čím dál větší oblibě. Díky tomu, že z kovu jde prakticky vytvořit jakýkoliv tvar nohou nebo podstavce jsou kovové stoly často umělecké díla. Náležitě je dotvářejí desky stolu vyrobeny ze dřeva nebo skla.

Jídelní stoly se skleněnou deskou

Jídelní stůl se skleněnou deskou je více otázkou designu, než praktičnosti. Pokud hledáte skleněný stůl ke každodennímu využití, zvažte také jeho každodenní čištění otisků prstů nebo skvrn po jídle, které byste například u masivu řešit nemuseli. V případě, že hledáte designový kousek do vaší jídelny spíše ke výjimečným příležitostem, skleněný stůl by mohl být pro vás ta správná volba.

jídelní stůl-kovový

Jaký rozměr stolu vybrat?

Velikost je zásadním parametrem při výběru stolu. Stůl zpravidla vybíráme dle počtu osob. Do malých prostor, například do garsoniéry by stůl měl mít rozměry 80 x 80 cm, aby se u něj pohodlně najedli dvě osoby. Prostor 55 x 40 cm, je minimum, který by měla mít osoba k dispozici při stolování. Pro pohodlné stolování se doporučuje mít kolem sebe prostor alespoň 65 x 55 cm.

Pokud vybíráte stůl pro čtyřčlennou rodinu, je namístě uvažovat o stole pro 6 osob. Čtyři osoby se vždy pohodlně nají a v případě návštěvy máte zajištěno místo pro další dvě osoby. Stůl pro 6 osob by měl ideálně mít rozměry v případě obdélníku 200 x 80 cm. Jestli vás limitují prostory pro jídelní stůl, čtyřčlenná rodina se pohodlně nají u stolu s rozměrem 120 x 80 cm.

Jidelni stul rodinna vecere

Rozkládací jídelní stůl

Pro příležitostné pohoštění většího počtu osob je výbornou volbou rozkládací jídelní stůl. Při výběru takovéhoto stolu je dobré si rozkládání vyzkoušet dopředu, abyste pak nebyli překvapeni jak složité rozkládací mechanismy můžou být. Většina rozkládacích stolů má přímo v sobě uloženu desku, která slouží k prodloužení stolu. Existují i stoly, které mají tuto desku stolu umístěnu mimo těla stolu. Pro tuto desku budete muset najít někde doma místo.

Jaký tvar jídelního stolu je pro vás ten pravý?

Tvar jídelního stolu byste měli přizpůsobit velikosti místnosti, tak aby kolem něj zůstal dostatek místa pro pohodlné usazení , nebo vstávání od stolu. Obdélníkový stůl představuje prostorově úspornější řešení, díky možnosti stůl přisunout jednou stranou ke zdi získáte místo navíc. V případě, že k vám zavítá návštěva, můžete stůl odsunout do prostoru, doplnit o židle a rázem místo pro další strávníky.

Kulatý jídelní stůl je také velmi oblíbenou variantou. U něj je potřeba počítat navíc s místem pro vstávání od stolu. Pokud máte k dispozici větší prostor pro jídelní stůl, může být pro vás kulatý stůl ten pravý. Jeho velikou výhodou, je že na sebe uvidí rovnocenně každý člen domácnosti. Podobně jako kulatý stůl i oválný jídelní stůl je náročnější na prostor kolem něj a proto se tyto stoly většinou kupují do samostatné jídelny více ke svátečním příležitostem, než ke každodennímu využití.

Jídelní stůl - kulatý

Zařizujete celý byt nebo dům a teprve hledáte inspiraci, jaký styl si vybrat? Seznamte se třeba s Moderním rustikálním stylem, Industriálním stylem, Boho stylem nebo oblíbeným Skandinávským stylem.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine