Prostorná a světlá skandinávská kuchyně s moderními průmyslovými lampami a čistými liniemi.

Skandinávský styl bydlení je ztělesněním jednoduchosti s důrazem na kvalitu přírodních materiálu a funkčnosti. Hledáte inspiraci pro zařizování vašeho obydlí? Preferujete raději kvalitu, než kvantitu? Skandinávský styl by pro vás mohl být ten pravý. Připravili jsme pro vás par rad, které dodají vašemu domovu útulný skandinávský nádech.

Co patří do Skandinávie?

V první řadě bychom si měli říct co je Skandinávie. Skandinávie je oblast v Severní Evropě, do které patří Švédsko, Norsko a Dánsko. Tyto tři země mají společných několik jmenovatelů. Kromě podobného jazyka například podobnou kulturu, politické a ekonomické podmínky. Všechny tři krajiny jsou království. Někteří lidé do skupiny skandinávských krajin řadí také Finsko a Island. Skandinávie má bohatou historii sahající až do dob lovců a sběračů.

Skandinávský styl a minimalismus

Minimalismus je často považován za chladný a ostrý, ale skandinávský styl vytváří teplo prostřednictvím textilií, spíše než aby věci zaplňoval spoustou dekorativních předmětů. Měkké textilie – jako je ovčí kůže, vlna a mohér – jsou nezbytností v chladném podnebí a udržují estetický vzhled. Ve skandinávském stylu bydlení jsou to právě doplňky, které vytvářejí teplo domova.

Skandinávský styl - ovčí kůže

Při zařizování jednotlivých pokojů zkuste z místnosti odstranit vše nepotřebné, nejlépe ji vyklidit celou. Zaměřte se na funkčnost věcí a nábytku, které v dané místnosti budete využívat. Vše ostatní pro co nenajdete účel by mělo zůstat mimo místnost. Ze začátku se vám možná bude zdát pokoj prázdný, po několika dnech byste si na něj měli zvyknout. Jestli na vás v pokoji působí cokoliv rušivě, zvažte náhradu nebo uspořádání.

Mnohdy zabere, když například gauč nebo jiný kus nábytku umístíte do jiné části pokoje. Předměty v místnosti spolu musí ladit barevně, aby dotvořili celkový dojem a navodili tak atmosféru útulného domova.

Švédské lagom

Švédské slovo lagom znamená ani příliš málo, ani příliš mnoho. Je to v zásadě hledání rovnováhy mezi minimalismem a útulným domovem. Toto myšlení lze pak přenést do jiných aspektů života.

Důležité je místnosti „nepřeplácat“ zbytečnostmi. To platí pro všechno, od nábytku až po dekorace. Například polštáře na pohovce. Zkuste místo pěti malých polštářů použít dva veliké. Platí to ostatně i pro pokojové rostliny. Mějte v místnosti jednu velikou – ústřední rostlinu, místo několika menších rozmístěných po celé místnosti. Tyto detaily skvěle dotvářejí atmosféru skandinávského stylu bydlení.

Skandinávský styl v barvách

Ve skandinávské oblasti kde 7 měsíců v roce svítí slunce v průměru jenom 6 hodin denně je volba správných barev v interiéru klíčová. Hlavní roli hrají světlé a vzdušné barvy a jejich odstíny, takzvané neutrální barvy. Odstíny inspirované přírodou mohou pomoct docílit útulnosti. Zdi jsou pravidla světlé, aby přinesli do pokoje co nejvíce světla a vytvořili tak dojem prosvětlení místnosti.

Podlaha bývá většinou dřevěná ve světlých odstínech. Na podlaze není příliš mnoho koberců, aby se tak dalo vyniknout samotné podlaze a její struktuře. Ve skandinávských domovech se ve vnitřních prostorech chodí zásadně bez bot, aby se dřevěná podlaha zbytečně neničila.

Světlo dotváří atmosféru

Při dlouhém období zimy a tmy ve Skandinávii má osvětlení veliký význam. Ve Švédsku převládá názor, že by každá místnost v dome měla mít minimálně pět zdrojů světla. Zdá se to přehnané, ale pokud si odmyslíme hlavní světlo ostré stropní led žárovky, tak to není přehnané. Ostatní světla by měla být tlumená, měkká a ideálně překryta stínidlem, aby dodala místnosti příjemně teplé světlo. Nábytek je funkční, slouží jako úložný prostor a úpravy oken neexistují nebo jsou maximálně čisté, aby se maximalizovalo světlo, které přichází dovnitř.

Skandinávský styl - světlo

Nadčasový design

Skandinávský styl je neuvěřitelně všestranný. Jednoduchá estetika znamená, že se bez problémů hodí téměř ke každému stylu a době. Díky jednoduchým liniím a světlým barvám jej lze snadno skombinovat s dekoracemi a ostatními kusy nábytku. Důležitá je kvalita a udržitelnost materiálů.

Ve skandinávském stylu bydlení převládají kvalitní kusy nábytku, které vydrží roky a tím pádem jsou ekologičtější, než levnější nábytek, který se po pár letech snadno opotřebuje. Vyšší počáteční investice do nákupu kvalitního nábytku a materiálů pro váš domov se vám vrátí za pár let. Každý kus nábytku nebo dekorace by měli mít dostatečný prostor kolem sebe abyste mohli snáze ocenit krásu jednotlivých předmětů.

Shrnutí na závěr

Použité materiály by měli být kvalitní a přírodní. Vyvarujte se použití plastů, nekvalitně zpracovaných kusů nábytku a různých imitací dřeva.

  • Vhodné materiály k použití ve skandinávském stylu: dřevo, kámen, kov
  • Vhodné materiály na dekorace: ovčí vlna, len, bavlna, mohér
  • Vhodné barvy k použití: odstíny šedé, modré, starorůžové, hořčičné a bílé

Na závěr se podívejte na inspirující video mladé švédské designérky vystupující pod jménem Saga Johanna.

Ještě jste se nerozhodli pro skandinávský styl? Seznamte se třeba s Moderním rustikálním stylemIndustriálním stylem nebo s Boho stylem.

Foto: shutterstock.com

Reklama