7 tipů, jak zrychlit metabolismus

Dvojice dělá plank na jóga podložkách venku, ukázka vysoko intenzivního intervalového tréninku pro zvýšení metabolické rychlosti.

Lidé se zpomaleným metabolismem jsou přirozeně náchylnější k nedostatečnému spalování kalorií, což přímo souvisí s tvorbou tuku a přibýváním na váze. Naopak lidé s rychlým metabolismem spalují bez problémů více kalorií a je u nich nepravděpodobné, že by se jim v těle ukládal nežádoucí tuk. Čtěte dále a dozvíte se několik účinných metod, jak zrychlit metabolismus.

Co je to metabolismus?

Představte si ho jako chemický motor, který vás udržuje při životě. Metabolismus úzce souvisí se všemi chemickými procesy, které probíhají ve vašem těle. Platí přitom jednoduchá rovnice:

Čím rychlejší je váš metabolismus, tím více kalorií potřebuje vaše tělo přijmout.

Metabolismus je jednoduše řečeno důvodem, proč někteří lidé mohou jíst, co a kolik chtějí, aniž by přibrali. Zatímco jiní mohou přibírat na váze při výrazně menším příjmu kalorií. Rychlost tohoto „chemického motoru“ tedy není univerzálně daná – záleží od jednotlivce.

Nezapomeňte: Metabolismus, jinak známý jako látková výměna, je souhrn biochemických procesů, které probíhají v těle v rámci přeměny potravy na energii.

Pár jede na horských kolech, což je další aktivita pro podporu metabolizmu.

Co má vliv na rychlý a zpomalený metabolismus?

To, zda máte zpomalený nebo rychlý metabolismus, může záležet na mnoha faktorech. Klíčovým ukazatelem je nejen věk, ale také například svalová hmota nebo pravidelná fyzická aktivita jedince.

  • Věk: S přibývajícím věkem se metabolismus přirozeně zpomaluje. To je také důvod, proč starší lidé mají tendenci přibírat na váze.
  • Svalová hmota a stavba těla: Čím větší tělo a čím více svalové hmoty, tím větší množství kalorií spálíte.
  • Okolní teplota: Pokud je tělo vystaveno chladnému prostředí, musí spalovat více kalorií, aby si udrželo optimální teplotu.
  • Fyzická aktivita: Čím více se hýbete a čím aktivnější je váš životní styl, tím více kalorií spálíte.

Věděli jste, že zpomalený a rychlý metabolismus může být ovlivněn také pohlavím nebo samotnou genetikou? Pokud jde o pohlaví, zpomalený metabolismus je častější u žen. Pokud jde o genetiku, nikdo si nechtěné nemoci nebo predispozice nevybírá svévolně.

Starší pár provádí protahování v parku, což je skvělý způsob, jak zvýšit tělesnou aktivitu a podpořit metabolismus.

Jak zrychlit metabolismus?

Metabolismus je zodpovědný za přeměnu živin přijatých z potravy na „palivo“. Poskytuje tělu energii, kterou potřebuje k dýchání, pohybu, trávení, cirkulaci krve nebo opravě poškozených tkání a buněk. Existuje několik účinných metod, jak ho zrychlit.

1. Jezte dostatek bílkovin

Konzumace potravin bohatých na bílkoviny je skvělým způsobem, jak nastartovat metabolismus. 20-30 % využitelné energie bílkovin se spotřebuje na metabolismus. Nemluvě o tom, že bílkoviny pomáhají předcházet ztrátě svalové hmoty. A jak uvádíme o něco výše – čím více svalové hmoty, tím rychlejší metabolismus.

Různé zdroje bílkovin a leguminóz, které jsou důležité pro zvýšení metabolismu díky jejich termogennímu účinku.

2. Pijte studenou vodu

Několik studií ukazuje, že pití vody vede ke zvýšení počtu spálených kalorií. V této souvislosti stojí za zmínku, že studená voda může mít ještě větší účinek. Tělo se po jejím požití musí zahřát na vyhovující tělesnou teplotu, což přirozeně vede ke spalování kalorií.

Žena drží sklenici vody, což připomíná, že pití studené vody může urychlit metabolismus.

3. Praktikujte vysoce intenzivní trénink

Vysoce intenzivní intervalový trénink, takzvaný HIIT, má podobu rychlého a velmi intenzivního cvičení (nebo běhu, jízdy na kole atd.). Předpokládá se, že tento typ tréninku ovlivňuje rychlost metabolismu více než jiné typy. Po jeho absolvování dochází k účinnému spalování tuků a budování svalové hmoty, což přímo souvisí se zrychlením metabolismu.

Dvojice běží venku, příklad aerobní aktivity, která stimuluje metabolismus.

4. Cvičte s činkami

Vzhledem k tomu, že svaly jsou metabolicky aktivnější než tuk, může jejich budování znamenat zásadní rozdíl v otázce, jak zrychlit metabolismus. A právě aktivní cvičení s činkami může účinně pomoci s budováním svalové hmoty.

Muž zvedá činky v posilovně, příklad anaerobního cvičení, které zvyšuje svalovou hmotu a podporuje metabolismus.

5. Pijte zelený čaj

Zelený čaj má vliv na střevní mikrobiom. Pomáhá přeměnit část tuku uloženého v těle na volné mastné kyseliny. V kombinaci s cvičením, pohybem a zdravým životním stylem může podpořit spalování tuků a s tím spojené zrychlení metabolismu.

Šálek zeleného čaje, který je známý pro své metabolismus podporující vlastnosti.

6. Dělejte si přestávky v sedavém zaměstnání

Dlouhodobé sezení může mít negativní vliv na vaše zdraví. Při sezení spálíte mnohem méně kalorií než při pohybu. Obzvláště rizikovou skupinou jsou lidé se sedavým zaměstnáním. Pokud máte tento typ zaměstnání, dělejte si častěji krátké přestávky. Úplně postačí, když se na chvíli postavíte nebo projdete.

Muž si dělá přestávku od sedavé práce, což je důležité pro udržení metabolické aktivity.

7. Dobře se vyspěte

Nedostatek spánku může ovlivnit hladinu hormonů regulujících chuť k jídlu. Kromě toho vědci zjistili, že může také zpomalit metabolismus. A protože zvyšující se chuť k jídlu a zpomalený metabolismus přímo souvisí s přibýváním na váze, tak ve snaze, jak nastartovat metabolismus, byste měli spát alespoň 7 hodin za noc.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine