Kamenný obklad – nadčasová klasika, hodí se do interiéru i exteriéru

,
Útulný obývací pokoj s kamenným obkladem kolem krbu, pohovkou a křesly, doplněný velkými okny pro přirozené osvětlení.

Kamenný obklad je v poslední době oblíbeným prvkem na fasádách domů nebo na zdech našich obývacích pokojů, či dotváří dojem útulného krbu. Je také oblíbeným prvkem komerčních prostor. Společně s ostatními přírodními materiály tvoří nadčasové klasiky, kterými nic nezkazíte. Kamenný obklad je neotřelý a přináší do vašeho domova pohodu. Hodí se i na podlahu v podobě dlažby a díky své tepelné vodivosti si skvěle rozumí s podlahovým topením.

Kamenný obklad interiér – luxusní, zároveň dostupný prvek ve vašem domě

Obklady z přírodního kamene obohatí prostor o nadčasový design, ať už se jedná o luxusnější typy kamene jako například mramor nebo dostupnější varianty v podobě žuly, břidlice či v podobě kvarticových obkladů. Na trhu existuje mnoho barevných variant s různou škálou textur. Z levnějších variant obkladů, se nabízí keramické, polystyrenové i samolepící, které díky moderním technologiím dokonale napodobují texturu kamene.

Kamenný obklad interiér

Keramické obklady jsou mimořádně vhodné do koupelen a kuchyní, díky jejich povrchové úpravě do sebe nevpouští okolní vlhkost. Nanáší se pomocí stavebního lepidla, takže obklad zvládne i mistr samouk.

3D Samolepící obklady jsou v tomto případě ještě jednoduší. Stačí sloupnout vrstvu lepící pásky a jsou připraveny k nalepení. Zpravidla jsou vyráběny z lehčích materiálů, aby na zdi vydrželi. U těchto obkladů musí být podklad dokonale rovný, aby k nim samolepící páska dokonale přilnula.

Polystyrénové obklady se díky své nízké hmotnosti hodí skvěle na sádrokartonové stěny a mají tu výhodu, že je lze jednoduše přetírat barvami. Další výhodou je cena. Tyto obklady jsou nejlevnější variantou.

Kamenný obklad se dá použít v celém domě

Kamenný obklad za televizí je také velice oblíbenou variantou jak zkrášlit váš obývací pokoj nebo ním můžete obložit například zeď v kuchyni, či jídelně. Vynikne skvěle jako dominanta prostoru, pokud ním obložíte krb. Například druh kamenného obkladu je i kamenná mozaika, ta je přímo stvořena pro použití v koupelně, nebo v kuchyni. Díky své jedinečné struktuře kamene, který vznikal v průběhu milionů let si můžete dopřát kousek přírody přímo u vás doma.

Kamenná dlažba interiér – není zdaleka tak chladná, jak by se na první pohled mohlo zdát

Jak jsme již v úvodu zmínili, skvěle se k ní hodí podlahové topení. Kámen je dobrý vodič tepla, tudíž teplo do sebe nasaje a předává ho pak dál do okolí. Nezáleží velmi na druhu kamene, všechny druhy jsou totiž vhodné k podlahovému topení. Díky tomu se hodí na podlahy interiéru například do kuchyně, či koupelny.

Nenechte se ale odradit, kamenná dlažba se hodí do každé místnosti. Důležité je zvolit pro vás tu správnou. U dlažeb se nabízí široká škála materiálů. Mezi nejoblíbenější patří žula, travertin, břidlice, nebo luxusnější mramor v různých barvách a odstínech. Za zmínku stojí i umělý kámen, ten je cenově dostupnější.

Kamenný obklad exteriér – na fasádě domu vypadá skvěle!

Exteriérovým kamenným obkladem si můžete vyzdobit fasádu domu, nebo třeba verandu, či zahradní plot. Kamenný obklad se hodí jenom do horských oblastí, nebo na chalupu´- to už dávno neplatí, právě naopak. Tomuto nadčasovému trendu se daří. V dnešní době se často využívá i v moderní architektuře.

Kamenný obklad exteriér

Na vnější obklad se nabízí přírodní kámen nebo umělá varianta. Z přírodních materiálů je nejvíce používaná břidlice nebo pískovec. Zvolit si můžete mezi štípaným nebo řezaným kamenem. K umělým variantám patři například beton, ze kterého se vyrábějí dlaždice různých imitací a struktur kamene, nebo dřeva. Schopnost tohoto materiálu odolávat povětrnostním podmínkám jistě oceníte na fasádě vašeho domu, díky mrazuvzdornosti a voděodolnosti.

Jak vyčistit kamenný obklad?

Ani kamenný obklad se neobejde bez občasného čistění. Za sucha můžete na obklad použít vysavač a zbavit ho tak drobných nečistot. Skvrny odstraníte jednoduše běžným saponátem a vlažnou vodou. Pokud jsou skvrny odolnější použijte čistící přípravek na kámen. Tyto přípravky jsou na báze kyselin a dobře odstraňují skvrny ze všech typů kamene a betonu. Kamenný obklad od běžných nečistot venku umyjete nejlépe pod tlakem vody, takzvanou „vapkou“.

Důležitá je impregnace, změní to ale vzhled obkladu nebo dlažby?

To záleží jaký typ impregnace zvolíte. Impregnace na silikonové bázi je levnější variantou, ale dokáže změnit barvu kamene. Změna je však minimální. Tady platí pravidlo nezvolit to nejlevnější, co na trhu máme. Pokud to s ní přeženete, riskujete fleky, které půjdou hůř odstranit. Její výhodou je, že je téměř bez zápachu, tudíž se hodí do vnitřních prostor.

Oproti tomu impregnace na bázi ředidla vydrží déle a nezanechává na kameni stopy jako ta silikonová. Ředidlové impregnace navíc dokážou zvýraznit barvu kamene a vytvořit takzvaný mokrý efekt. Jejich nevýhodou je nepříjemný zápach při aplikaci a vyšší cena. Impregnaci určitě doporučujeme. Měli byste jí ideálně aplikovat do dvou týdnů od pokládky vaší kamenné dlažby nebo obkladu. Aplikaci provádíme vždy na suchý a čistý podklad.

O tom jakou dlažbu zvolit na váš balkon, či terasu jsme psali v článku Jak upravit balkon v paneláku

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine