Jak vybrat matraci, aby vaše tělo netrpělo

Žena sedící na matraci vypadá šťastně a rozpažuje na červeném pozadí, což symbolizuje dobrý spánek a pohodlí, které kvalitní matrace poskytuje.

Spánek je nedílnou součástí našeho života, ostatně dospělý člověk za svůj život prospí zhruba jednu třetinu veškerého času. Proto bychom neměli opomíjet fakt, že dobrý a zdravý spánek je základ pro dlouhý život bez bolestí páteře a pohybového ústrojí způsobených nevhodnou matrací. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat matraci, aby byl váš spánek co nejkvalitnější.

Jak vybrat matraci – zásadní faktory ovlivňující výběr

S přibývajícím věkem se naše tělo mění, stárne a to se také týka kvality našeho spánku. Ve věku do 15 let, kdy se páteř vyvíjí bychom pro naše ratolesti měli volit spíše tvrdší matrace, tedy matrace od stupně tvrdosti nejméně 3 z 5. Dospělý člověk by měl volit střední cestu a vybírat matraci dle pocitu. Nejlépe si na matraci na pár minut lehnout a vyzkoušet polohu, ve které spíte.

Senioři by měli volit spíše měkčí matrace. Je potřeba si dát pozor na to, aby se vám z matrace dobře vstávalo. Pro starší lidi, kteří preferují spíše tvrdší matrace by se měl zohledňovat zdravotní stav. V případě, že trpíte bolestmi kyčlí nebo kloubů, vyhýbejte se těm nejtvrdším matracím. Ty vám totiž na bolestech přidají.

pěnová matrace
Jak vybrat matraci

Rozhoduje také hmotnost

Jak vybrat matraci, aby se vám dobře spalo je potřeba vybrat takovou, která odpovídá nosnosti vaší váhy. Pokud si zvolíte matraci s nosností minimálně 90kg, ale vážíte pouze 60 kg, matrace nebude správně fungovat pod vaší váhou. A naopak, lidé s hmotností vyšší, nežli 90 kg by měli zohledňovat také tuhost matrace. Ta by měla být mezi 3-5.

Tuhosti matrací

Přehled o tom jak vybrat matraci a jakou zvolit tuhost nám pomůže seznam tuhostí níže. Pokud se nemůžete rozhodnout kterou variantu si zvolit, existují také matrace s dvojitou tuhostí. Například na spodní straně má stupeň 3 a na vrchní straně stupeň 2. Vy si tak dle potřeby matraci můžete otáčet.

  • Tuhost H1 – Extra měkké matrace, vhodné převážně k příležitostnému spaní.
  • Tuhost H2 – Měkké matrace, vhodné převážně pro osoby s nízkou váhou.
  • Tuhost H3 – Nejoblíbenější matrace o střední tuhosti, vhodné pro většinu váhových kategorií dospělých lidí.
  • Tuhost H4 – Tvrdé matrace, oblíbené u osob s vyšší váhou a těch, kteří preferují spánek na tvrdším podkladu, vhodná také pro děti a dospívající.
  • Tuhost H5 – Extra tvrdé matrace, vhodné pro osoby s vyšší váhou. Nevhodné pro osoby s nízkou váhou. Během spánku nesmí tlačit a brnět končetiny.

Pěna nebo pružina?

Za nás rozhodně pěna. I když je pravda, že pěnu naleznete i v pružinové matraci- v takzvané komfortní části. Pokud ale se nehodláte spokojit s kompromisem, zvolte celo pěnové matrace. Ty se těší největšímu zájmu zákazníků a jejich největší výhodou je rovnoměrné rozložení váhy pro dosažení co největšího pohodlí během spánku.

PUR pěna

PUR pěna je základním materiálem, který naleznete téměř ve všech matracích. Vyznačuje se svou elastičností a dokonale se přizpůsobí vašemu tělu. Její největší výhodou je ale její cena. Patří totiž k cenově dostupnějším matracím. Pokud je váš rozpočet omezen, PUR pěna by mohla být pro vás tou právnou volbou.

HR – pěna

Neboli studená pěna. Tato pěna má větší póry oproti PUR pěně, to znamená, že lépe odvádí teplo a je prodyšnější. Díky tomu minimalizuje riziko výskytu roztočú a plísní. Její obrovskou výhodou je dlouhá životnost a stálost tohoto materiálu. Se studenou pěnou se nemusíte bát promáčklin ani po letech používání.

Jak vybrat matraci -  studená pěna
Jak vybrat matraci – Pěna nebo pružina

Paměťová pěna

Představuje nejlepší variantu pro váš zdravý spánek. Dokáže se vašemu tělu dokonale přizpůsobit. Její unikátní vlastností je, že mění svojí tvrdost v závislosti na tlaku a teplotě, které jsou na plochu pěny vyvíjeny. Paměťová pěna není ani měkká, ani tvrdá. Přizpůsobí se vašemu tělu, tak aby vám zajistila to nejpohodlnější spánek Pro lidi trpící bolestmi pohybového ústrojí je tato pěna vhodná. Svými vlastnostmi zabraňuje vzniku proleženin, pomáhá zmírňovat tlak z bolesti páteře a zaručuje optimální polohu pro spaní.

Tempur – materiál nového věku

To nejlepší a nejluxusnější, co si v současné době pro svoje tělo můžete koupit je materiál Tempur. Tempur je viskoelastický materiál s otevřenou buněčnou strukturou, který zmírňuje tlak a je citlivý na teplotu. U materiálu TEMPUR se miliardy volných buněk jemně pohybují kolem Vašeho těla a bez zpětného tlaku vám poskytnou naprostou oporu tam, kde ji potřebujete. U tohoto typu matrací budete muset sáhnout hlouběji do úspor. Jsou totiž nejdražší a za matraci 180 x 200 cm klidně zaplatíte sto tisíc korun a více.

Jak vybrat matraci - Tempur
Jak vybrat matraci

Pružinové matrace

Jejich hlavnou výhodou je vzdušnost. Pokud doma bojujete s vlhkostí a bojíte se, že se ve vaší nové matraci zahnízdí také plíseň, je pružinová matrace možná ta pravá. Moderní technologie zaručí, že vám pružina z matrace po pár měsících nevyskočí. V naprosté většině pružinových matrací má svoje místo také pěna, která zaručuje komfortní spánek.

Pružinové matrace

Jak vybrat matraci podle objemové hmotnost materiálu

Kvalitní matraci lze poznat dle toho, že je těžší. Hlavní roli v kvalitě pěnových matrací hraje její objemová hmotnost. V pravidle jak vybrat matraci obecně platí, že čím menší objemová hmotnost pěny, tím nižší životnost matrace. Udává se v kilogramech na metr krychlový kg/m3 . Například pěna s objemovou hmotnosti 35kg/m3 vydrží cca 5 let, kdežto pěna s objemovou hmotností 50kg/m3 vydrží klidně i 15 let.

Důležitou roli v životnosti matrace sehrává její správné používání a rovnoměrné rozložení váhy. Neméně důležitým faktorem jsou lamelové rošty, nebo pevný podklad, které matraci dodávají její stabilitu a pružnost.

jak vybrat matraci

Pokud vám dosluhuje celá postel, místo výměně matrace investujte do kvalitní postele. O tom Jak vybrat postel jsme již taky psali.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine