Moderní a minimalistický ložnicový interiér s velkou čalouněnou postelí v neutrálních barvách, uměleckými díly na stěně a přirozeným osvětlením z velkých oken.

Uvažujete o koupi nové postele, ale nevíte si rady na jaké parametry se dívat? Spánkem trávíme podstatnou část našeho života, tudíž bychom měli při výběru zohlednit hned několik ukazatelů. Přečtěte náš návod, jak vybrat postel a rozhodování bude snadnější. Držte se pár jednoduchých pravidel, aby se vám spalo lépe a postel byla kvalitní a stylem zapadla do vaší ložnice.

Rozpočet

Zásadní roli při výběru postele i jakéhokoliv sortimentu hraje samozřejmě Váš rozpočet. Při výběru myslete na to, že budete muset připočíst cenu za rošty a hlavně za matraci, které jsou ne vždy v ceně. Poohlédněte se po e-shopech, abyste měli představu jakou kvalitu můžete očekávat ve Vaší cenové kategorii. Poté zamiřte do kamenných prodejen na „zkus“.

Zásadní jsou rozměry

Hned po rozpočtu je to asi nejzásadnější parametr při výběru. Bude určena jenom pro jednu osobu, nebo osoby dvě? Kupujete jí pro dítě, nebo dospívajícího teenagera, případně studenta? V případě, že kupujete postel pro dítě nebo dospívajícího člověka, asi není nutné kupovat dvoulůžko. Jednomu dítěti postačí jednolůžko.

Postel pro děti
Jak vybrat postel pro děti

Uvažujete-li o koupi nové postele pro sebe, byť momentálně nemáte partnera je na místě koupit dvoulůžko. V případě, že si partnera najdete, nemusíte tak hned kupovat novou. Do malé ložnice, kde bude postel zabírat velkou část je na místě využít naplno její potenciál.

Postel pro dvě osoby by měla ideálně mít rozměry 180×200 cm, 200×200 cm. Tedy jeden člověk potřebuje minimálně 90 cm šířky pro pohodlný spánek. Při výběru zohledněte i výšku osoby. Délka postele by měla být alespoň o 20 cm delší, než výška člověka, který v ní bude spát. Jestli to prostory nedovolují a postel i tak někam dát musíte, je přijatelných i 160×200 cm.

Pro jednu osobu doporučujeme výběr minimálně 90×200 cm a pro pohodlnější spánek 120×200 cm. Pro studenta, který žije v noci a půlku dne prospí vyberte rozměr ideálně 140×200 cm.

Nezapomínejte, že celkové rozměry rámu bývají o pár centimetrů větší, než rozměry matrace, Takže pokud máte místo například 180×200 cm, vybírejte ty bez rámu.

Čalouněná postel
Jak vybrat postel pro dva

Jak vybrat postel podle výšky

Výška hraje také velmi důležitou roli při výběru. Dnešním módním trendem je spát na matraci poležené na zemi, nebo na vrstvě palet, kterému holdují spíše mladí lidé netrpící bolestmi zad, nebo kloubů. S přibývajícím věkem se mění i potřeby lidského těla. Proto starší lidé raději volí vyšší postel, ze které se pohodlně vstává.

Mezi ty nízké se řadí všechny s výškou do 35 cm. Standardní výška je mezi 35 – 45 cm. Zvýšené jsou pak všechny s výškou nad 45 cm. Obvyklá vysoká postel má výšku přibližně 50-60 centimetrů. Vyšší postele nejsou obvyklé, protože rám při takovéto výšce tlačí na zadní stranu stehen při vstávání a působí nepohodlně.

Jak vybrat postel
Jak vybrat postel podle výšky

Funkčnost

Do malých prostor, kde kolem postele bude jediný volný prostor kudy chodit a kde se počítá každý centimetr úložného prostoru je na místě volit postel, na které se bude nejenom dobře spát, ale také kde využijete naplno její úložný potenciál. Existuje několik variant postelí s úložným prostorem. Jednou z variant je, že je úložný prostor vevnitř, kdy musíte nadzvednout matraci i rošt, abyste se k prostoru dostali. Tento typ je vhodný pro věci, které denně nevyužíváte, například sezónní oblečení, které obměníte jednou za roční období. V opačném případě budete každou chvíli „nacvičovat“ zvedání uvedených částí.

Další variantou je mít úložné boxy pod postelí. Můžete si vybrat mezi plastovými, nebo boxy z látky, či jiných materiálů. Tato verze je praktičtější a hodí se pro častější používání.

Postel s úložním prostorem
Jak vybrat postel podle funkcí

Kvalita, která nevrže

V dnešní době je na trhu nezměrné množství postelí, které jsou na první pohled zajímavé z hlediska designu, ale při bližším pohledu jejich kvalita není zdaleka na takové úrovni. Zaměřte se na materiál, ze kterého je postel vyrobena. Jednoduše si lůžko vyzkoušejte. Zatřeste čelem postele a pokud se bude hýbat, nebo uslyšíte vrzání, to je znamením, že není vyrobena z kvalitních materiálů a vydrží vám přinejlepším pár let.

Naopak kvalitní, která nevrže už v prodejně Vám vydří roky. Konstrukční materiály jako masivní dřevo s poctivým kováním jsou ty správné znaky kvalitní postele.

Jak vybrat postel podle designu a materiálu

Neméně důležité kritérium při výběru Vaší nové postele je výběr toho správného materiálu a celkový design. Obecně platí, že postel by neměla splývat s podlahou. Naopak, by měla být více dominantní kus v místnosti. Nabízí se dvě základní možnosti a to buďto čalouněné, nebo ty s přírodnějším vzhledem- dřevěné. Dřevěné postele nabízí množství druhů dřeva a barevných odstínů. Dřevo navíc působí vzdušně a v malém prostoru vynikne.

Jak vybrat postel
Jak vybrat postel ze dřeva

Čalouněné se více hodí do rozměrnějších ložnic, kde můžete popustit uzdu fantasii a zvolit barvu čalounění, které do vašeho konceptu ložnice lépe zapadne. Zpravidla jsou vyrobeny z dřevotřískového materiálu, vyplněny polstrováním a potaženy látkou dle výběru. Čalounění může být vyhotoveno i z kůže, nebo eko kůže. Tyto postele spadají do vyšší cenové kategorie. I zde platí pravidlo, že nesmí vrzat, nebo působit nestabilně.

Jak vybrat postel podle calouneni
Jak vybrat postel podle čalounení

Samozřejmě existuje velké množství materiálů, které lze spolu kombinovat. Velice populární jsou také kovové postele. I laminátové se těší velké oblibě, ty jsou cenově přijatelné. V neposlední řadě se s oblibou kombinují dřevěné postele s čalouněnou částí, například čelem.

Jak vybrat postel podle materialu
Jak vybrat postel podle materiálu

Boxspring

Lidé, kteří raději volí variantu „vše v jednom“ jsou na trhu dostupné postele typu Box spring, tedy s rámem, rošty i matrací v jednom. Tyto postele jsou pohodlné a patří mezi ty luxusnější. Spravidla jsou vyšší a působí honosně a robustně. Jsou skvělou volbou pro lidi, kteří chtějí zainvestovat do vyšší kvality spánku. Vyznačují se masivním rámem s vystuženou konstrukcí. Na nich leží pružinová matrace, uprostřed se nachází takzvaná nosná matrace a na vrchu bývá topper, tedy matrace, která je vyhotovena z kvalitné pěny, buďto studené, nebo paměťové.

Boxspring postel
Jak vybrat postel – Boxspring

Foto: shutterstock.com

Reklama