Zralé červené maliny na keři připravené k sklizni.

Mnoho pěstitelů je toho názoru, že maliny by neměly chybět na žádné zahradě. Kromě toho, že jsou nenáročné na pěstování, jsou také zdravé a chutné. Pokud i vy se chcete těšit z bohaté úrody od léta do podzimu, naučte se, jak si vypěstovat zdravý maliník. Po přečtení následujících řádků jistě budete souhlasit, že to není nic těžkého.

Pěstování malin

V případě pěstování malin je důležité znát obecné požadavky tohoto oblíbeného drobného ovoce. Je potěšující vědět, že se jim bude dařit i ve vaší oblasti, ať už žijete v nižších nebo vyšších polohách.

Jak pěstovat maliny na zahradě

Maliník můžete pěstovat také samostatně na balkoně nebo se můžete rozhodnout pro řádkové pěstování. Pokud se rozhodnete pěstovat více keříků v řadě, mějte na paměti, že rostliny budou potřebovat oporu. Proto se obvykle pěstují podél zdí a plotů. Dobře se jim však daří i ve volném prostranství.

Jak jsme již zmínili, je však třeba vymyslet, jak podepřít maliny – například drátem. Protože maliny koření poměrně mělce, buďte opatrní při jakékoli manipulaci s půdou v blízkosti maliníků. A přestože mají rády slunce, spodní části rostlin (těsně nad zemí) by měly ideálně být ve stínu. Stejně jako slunce mají totiž rády dostatek vláhy a vlhkou půdu, která ve stínu nevysychá tak rychle. Půdu v blízkosti kořenů můžete celoročně pokrývat mulčem.

Čerstvé maliny rostoucí na slunné zahradě.

Jak zasadit maliny

Co se týče výsadby malin, nejdůležitější je výběr vhodného místa. Malina je sice nenáročná na pěstování, ale nejlépe se jí bude dařit ve výživné a dobře propustné půdě. A jak jsme již naznačili o něco výše, neméně důležitým předpokladem pro to, aby se malinám dařilo, je celodenní sluneční svit, díky kterému budou plody rychleji dozrávat.

Kdy zasadit maliny

Nezapomeňte, že nejvhodnější dobou pro výsadbu a přesazování je podzim nebo jaro. Pokud přemýšlíte, kdy sázet maliny na jaře, pak ideálně po odeznění mrazů. Sazenice v kontejnerech, stejně jako u kanadských borůvek, však můžete do půdy zasadit bez ohledu na termín.

Stříhání malin

Není malina jako malina. Rozlišujeme totiž jednou plodící odrůdy a tzv. remontantní odrůdy, které plodí na jednoletém dřevě – od léta až do pozdního podzimu. Podle toho, které odrůdy pěstujete nebo plánujete pěstovat na své zahradě, musíte zvolit vhodný způsob stříhání malin.

Kdy a jak stříhat maliny

Pokud se ptáte, kdy stříhat maliny, odpověď závisí na konkrétním druhu.

  • Jak stříhat maliny na jaře? U remontantních odrůd se doporučuje provést řez v polovině února, kdy odstraníte staré výhony pod prvním pupenem bez postranních výhonů.
  • Jak stříhat maliny na zimu? Na podzim, po skončení vegetačního období, můžete seříznout staré výhony až u země, abyste zajistili zdravý růst nových výhonů.
  • Jak stříhat maliny na podzim? Podzimní řez malin je důležitý zejména u jednou plodících odrůd, protože odstranění starých výhonů podpoří silnější růst nových výhonů pro následující sezónu.

Správný řez malin zajistí dostatečné provzdušnění a sníží riziko houbových chorob. Pokud nevíte, kdy a jak stříhat maliny, pamatujte na jednoduché pravidlo – remontantní odrůdy stříhejte brzy na jaře, zatímco klasické odrůdy vyžadují podzimní řez.

Čím hnojit maliny

Pro dosažení co nejlepších pěstitelských výsledků doporučujeme používat organická hnojiva určená pro drobné ovoce nebo konkrétně pro maliny. Kromě toho můžete alespoň jednou měsíčně během vegetace použít domácí hnojivo na maliny vyrobené ze slupek z brambor.

Náš tip: Přibližně 100 gramů slupek zalijte 1 litrem vroucí vody. Když voda vychladne, sceďte ji a můžete zalévat.

Kdy hnojit maliny

Komplexní hnojiva pro maliny používejte zejména na začátku a v průběhu vegetačního období. Jakmile maliník odkvete a plody začnou dozrávat, můžete použít dusíkaté hnojivo na podporu růstu. Vyhněte se však přípravkům obsahujícím chlór – maliny jsou na chlór v půdě velmi citlivé. A jak jsme již zmínili v předchozích řádcích, myslete na pravidelné mulčování.

Nejlepší odrůdy maliníku

Při výběru nejlepších odrůd malin je důležité zohlednit nejen chuť, ale také odolnost vůči chorobám a výnosnost. Mezi nejoblíbenější patří odrůda Polka, která je remontantní a přináší bohatou úrodu až do podzimu, Tulameen, známá svými velkými a sladkými plody, a Heritage, která je ideální pro dlouhodobé pěstování v různých klimatických podmínkách. Pokud hledáte odrůdy odolné vůči mrazu, skvělou volbou jsou Willamette nebo Laszka, která patří mezi nejranější a nejodolnější odrůdy.

Ruční sběr zralých malin přímo z keře.

Choroby maliníku

Pěstování malin může ohrožovat různé problémy, proto je dobré znát nejčastější choroby malin a vědět, jak jim předcházet. Mezi nejrozšířenější patří houbové choroby, jako je didymelová hniloba, která způsobuje odumírání větví, nebo plíseň šedá, která vede k hnilobě plodů. Častým problémem je také virová mozaika malin, která oslabuje rostliny a snižuje úrodu. Klíčem k prevenci je správná péče: pravidelné prořezávání, dostatečné provzdušňování rostlin a používání kvalitních certifikovaných sazenic.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama