Detail listu okurky se žlutými skvrnami, které mohou signalizovat nedostatek živin nebo plísňovou infekci.

Žloutnutí listů okurek je vážný problém, který trápí nejednoho zkušeného zahradníka. Pokud si toho na své zahradě všimnete, nepanikařte a jednejte. Většinou si můžete pomoci tím, co najdete doma. Nejlepší postřik na okurky si můžete připravit během několika minut.

Proč se projevuje žloutnutí listů na okurkách?

Žluté skvrny na listech okurek mohou být způsobeny několika příčinami. Nejčastěji jsou způsobeny nadměrnou vlhkostí, nedostatkem světla, nedostatečným množstvím živin nebo nesprávnou zálivkou. Okurky je třeba zalévat ke kořenům – ne na listy. Ke žloutnutí listů okurek proto často dochází i po vydatných deštích. Mohou jej však způsobit také škůdci a choroby okurek. Pak je důležité jednat co nejrychleji.

Ruka držící list cukety se známkami houbové infekce a žloutnutí.

Jak připravit nejlepší postřik na okurky?

Domácí postřik na okurky si můžete připravit z mléka, cibule, jedlé sody nebo česneku. Vyzkoušejte to, co vám nejlépe vyhovuje.

Postřik z mléka na okurky

Mléčný postřik je nejúčinnější jako prevence žloutnutí listů. V tomto případě stačí smíchat 30 % mléka se 70 % vody a aplikovat postřik každých 10 dní. Pokud již byly na listech okurek zjištěny žluté skvrny, připravte silnější roztok, alespoň v poměru 40:60. Skutečným důvodem, proč takové ošetření funguje, jsou bílkoviny obsažené v mléce, které na povrchu listů okurek vytvářejí účinný ochranný film.

Postřik z jedlé sody na okurky

Protože jedlá soda zvyšuje hodnotu pH na listech, je účinná jako fungicid proti okurkové plísni. Stačí rozmíchat asi 50 g jedlé sody v 10 l vody a postřik aplikovat na listy ve večerních hodinách, kdy již nehrozí spálení listů od ostrého slunce.

Lopatka s jedlou sodou připravená na ekologickou ochranu rostlin ve skleníku.

Nejlepší postřik na okurky z česneku

K nejlepším domácím postřikům na okurky patří česnekový extrakt. Připravíte ho tak, že rozdrtíte asi 50 g česneku, zalijete asi 1 litrem vody a necháte louhovat. Asi po 24 hodinách tento nálev sceďte a nastříkejte ho na listy okurek. Stejně jako postřik z mléka na okurky je česnekový extrakt nejúčinnější jako pravidelná prevence.

Domácí postřik na okurky z cibulových slupek

Cibulové slupky jsou také skvělým řešením na žloutnutí listů okurek. Budete potřebovat tolik slupek, aby se vešly do dvou sklenic o objemu 3–4 dcl. Vyklopte je do nádoby a zalijte 10 litry vody, kterou přivedete k varu. Po varu nechte nálev vychladnout a slupky louhovat alespoň půl dne. Vyluhovaný extrakt sceďte, zřeďte vodou v poměru 1:4 a rozprašovačem naneste na listy.

Cibulové slupky na dřevěném stole jako přírodní prostředek proti plísním na okurkách.

Pěstování okurek: Jaké je nejlepší hnojivo pro okurky?

Když už víte, jak správně ošetřovat okurky, zbývá jen zjistit, čím hnojit okurky. Můžete vyzkoušet kávovou sedlinu, kopřivový výluh nebo domácí hnojivo na okurky vyrobené z droždí.

Kávová sedlina na okurky

Káva je známá nejen jako účinný životabudič lidského organismu, ale také jako účinné hnojivo na zahradě. Vyznačuje se vysokým obsahem draslíku a dusíku, tedy látek, které se běžně vyskytují v originálních zahradních hnojivech. Vysušenou kávovou sedlinu doporučujeme aplikovat do výsadbové jámy alespoň 10 cm pod kořeny nebo pravidelně k rostoucím okurkám – ne však přímo ke stonkům.

Použití kávové sedliny jako přírodního hnojiva na zeleninové záhony.

Výživné hnojivo z kopřiv na okurky

Čerstvé kopřivové listy nakrájejte na menší kousky a přidejte je do nádoby s 10 litry vody, nejlépe dešťové. V dalším kroku je důležité celou nádobu zakrýt tkaninou, plachtou nebo jiným materiálem, přes který může nálev větrat. Poté nechte směs louhovat přibližně 2 týdny a počkejte, až ztmavne a přestane pěnit. Poté ji zřeďte vodou v poměru 0,5:10 a okurky zalévejte maximálně 2krát týdně.

Domácí hnojivo na okurky z droždí

Do sklenice teplé vody vhoďte 10 g droždí a přidejte 2 lžíce cukru. Když směs v důsledku kvašení zpění, zřeďte ji 10 litry vody. Dále takové hnojivo nařeďte vodou v poměru 1:5 a aplikujte při pěstování okurek přibližně každé dva týdny.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama