Ať už patříte mezi milovníky grilování, nebo s oblibou opékáte buřty, či slaninu, ohniště by mělo mít svoje místo na každé zahradě. Ostatně se v něm dá nejenom opékat, ale také pálit větve ze stromů, nebo keřů ze zahrady.
Dříve, než se pustíte do práce
Před zahájením samotného budování ohniště byste si měli dopředu říct na co bude ohniště na zahradě primárně sloužit. Zdánlivě banální věc jako ohniště vyžaduje trochu přemýšlení. Začít by se mělo u výběru umístění na zahradě. Vyhněte se místům, kde je kolem spousta suchého materiálu, které by se mohlo snadno vznítit.
Ohniště na zahradě by vám mělo sloužit několik následujících let, proto jeho místo pečlivě zvažte. Do úvahy připadá ohniště, které budete příležitostně přesouvat, nebo se rozhodnete pro ohniště zapuštěné do země, tedy nepřenosné. Obě mají svoje výhody a nevýhody.
Přenosné ohniště na zahradě
Mezi jeho nesporné výhody patří jeho přenosnost. Přenosné ohniště je ideální volba pro lidi, kteří jej budou využívat spíše sporadicky, než- li pravidelně. Pro občasné použití se hodí více, protože vám šetří čas, který byste strávili budováním ohniště v zemi a navíc jej můžete uložit do kůlny, nebo zahradního domku a vytáhnout až se zase rozhodnete opéct si pár buřtů.
Navíc si přenosné ohniště můžete sebou vzít kamkoliv. Další výhodou je jeho pořizovací cena. Ve většině hobby marketů najdete pestrou paletu venkovních ohnišť v různé cenové kategorii. Základní ohniště lze pořídit od příjemných pět set korun. Samozřejmě pro milovníky designu, kteří nehledí až tak na cenu, jako na kvalitu provedení, existují krásné designové ohniště se spoustou vychytávek a přídavných dílů.

Důležité parametry a doplňky prenosného ohniště na zahradě
Ty jsou bezpochyby výška a průměr. Průměr ohniště začíná od 70 centimetrů, až po 100 centimetrů. Průměr vybírejte dle osobních preferencí. Výška ohniště hraje také důležitou roli. Pokud si u opékání buřtů nechcete namáhat záda, vybírejte vyšší ohniště.
Výborným doplňkem je například víko na ohniště, které brání rozfoukání jisker z ohně při větrných dnech. Při výběru přenosného ohniště určitě vybírejte ty s madly. Zajistí vám komfort při přenášení z místa na místo. Navíc s ohništěm budete moct manipulovat bezprostředně po uhašení ohně. Mřížka na popel by také přenosnému ohništi neměla chybět. Pro lepší regulaci proudění vzduchu se prodávají ohniště s otvory na dně.
Přenosné ohniště na zahradě z nižší cenové kategorie jsou většinou vyrobeny z plechu, ošetřeného ohnivzdornou barvou. Jejich výhodou je nízká váha a dobrá přenosnost.
Přenosné ohniště vyrobeny z litiny se většinou prodávají s příslušenstvím pro grilování v podobě grilovacích mřížek, nebo stojanů, na které lze pověsit například kotlík na guláš. V případě, že máte v plánu ohniště využívat pravidelne je právě to litinové skvělou volbou.
Ohniště v zemi
V případě, že jste pevně přesvědčeni, že ohniště na zahradě chcete mít na zahradě permanentně je ohniště v zemi příležitostí jak si na zahradě vybudovat zázemí pro společné chvíle u ohně. Místo, kde si vaše děti, vnoučata a přátelé mohou vychutnat teplo ohně a pochutnat si na buřtech, nebo grilovaných dobrotách.
Jako úplný začátek je nutno vybrat místo, kde v dosahu pěti metrů nejsou keře, stromy ,nebo sousedící pozemek. Chcete si vychutnat posezení u ohně a přitom neobtěžovat kouřem ostatní sousedy.
Nepodceňujte ani výběr toho správného tvaru ohniště. Nabízí se nejčastější kruhovité, nebo čtvercové půdorysy. V případě kruhovitého půdorysu by měl být průměr ohniště na zahradě být od 80 do 100 centimetrů. U čtvercového ohniště volte rozměry minimálně 80 x 80 cm.

Jak postavit ohniště v zemi
Vyhlubte jámu, zvoleného tvaru do takové hloubky, aby byl obkládaný materiál v rovine s úrovní povrchu. Tedy pokud budete ohniště na zahradě obkládat například cihlami, vyhlubte jámu alespoň 25 – 30 centimetrů. Dno jámy ohniště zarovnejte a vysypte nejlépe kamením, nebo větším štěrkem, na dno můžete použít i cihly. Nedoporučujeme na dno dávat betonový podklad, protože pokud je v betonové desce ocelová výstuž, vlivem tepla bude beton praskat a po delší době hoření ohně dokonce i bouchat.
Povrch ohniště můžete vyskládat kameny, nebo cihlami do libovolné výšky, nezapomínejte na mezery, aby měl oheň dostatečný přívod vzduchu.

Víc o různých typech kamení se dozvíte v článku: Kameny v zahradě- inspirace a všestranné využití
Ohniště v přírodě
Pokud vyrazíte kempovat, nebo na celodenní výlet do přírody, příležitostné ohniště je dobrý způsob jak si dát něco teplého a dobrého. Ověřte si, zda- li se nenacházíte v chráněné krajinné oblasti, národním parku, nebo v rezervaci. V těchto místech raději vyhledejte určená místa na zakládání ohně. V žádném případě nezakládejte oheň kdekoliv. Kromě toho, že riskujete vznik požáru vám hrozí i velká pokuta.
V případě, že nejste v žádné chráněné oblasti, je vhodné dodržovat alespoň požární řád. Ten říká, že byste měli být nejméně 50 metrů od lesa. Teče -li v blízkosti řeka, nebo potok, je to ideální místo na založení ohniště.
Vytyčte se menší kruhový průměr a odstraňte všechny trávy, listí, až se dostanete ke hlíně. Ideálně byste měli alespoň pár centimetrů vyhloubit, aby bylo ohniště bezpečnější. Kolem naskládejte kamení, alespoň v jedné vrstvě. Po dohoření ohně se ubezpečte, že v ohništi nezůstaly žádné tlející uhlíky a nejlépe ho prolejte vodou. Povrch zasypejte hlínou a ujistěte se, že neuniká žádný kouř.

Foto zdroj: shutterstock.com