Dřevěný podnos s různými formami ostropestřce mariánského, včetně sušených listů a květů, a hrníčky čaje, zdůrazňující tradiční bylinné léčení.

Ostropestřec mariánský (lat. Silybum marianum) je jednoletá, až dvouletá rostlina, kterou si lze snadno splést s obyčejným bodlákem. Na rozdíl od bodláku má léčivé účinky, které příznivě přispívají zdraví našich jater a dalších důležitých orgánů. Svůj původ má ostropestřec ve Středomoří, v Asii a na Kanárských ostrovech.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský – účinky

Asi každý, kdo kdy trpěl jaterními problémy o této léčivé bylině jistě slyšel. Stojí totiž v první linii v boji proti jaterním potížím. Ostropestřec doporučují lidoví léčitelé, ale i lékaři. Jeho pozitivní účinky na funkci jater jsou potvrzeny mnoha studiemi. Kromě jater se užívá při léčbě sleziny, jícnu, dvanácterníku. Pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi u pacientů trpících cukrovkou. Pro pacienty trpící nízkým krevním tlakem, nebo migrénami se doporučuje jeho užívání.

Mimo jiné se ostropestřec používá při léčbě depresí a dalších psychických poruch, pozitivně ovlivňuje náladu pacientů. V případě, že trpíte jarní alergií, nebo dokonce astmatem, doporučuje se jeho užívání v podobě léčebné kůry na jaře, před zahájením sezony alergií. Na podzim v podobě detoxikace dokáže pomoct nastartovat imunitu na nadcházející zimní období.

Ostropestřec a jeho účinné látky

Účinná látka silymarin, obsažena nejvíce v plodech dospělé rostliny, sklizené na podzim. Nejvíce jí obsahují zralá semena, proto se z rostliny využívají nejvíce. Silymarin je složen z prvků- flavonoidů, silybinu, silychristinu a silydianinu. Tyto prvky jsou nápomocné v boji proti volným radikálům a zabraňují průniku jedů při otravě a zlepšují celkově metabolismus jater. Silymarin má přímý pozitivní účinek na regeneraci jaterní tkáně. Díky těmto účinkům je ostropestřec považován za velmi vzácné fytofarmakum.

Semena ostropestřce
Semena ostropestřce mariánského

Kromě silymarinu tato bylina obsahuje bílkoviny, antioxidanty a rostlinné oleje. Je to směs kyseliny linolové a kyseliny olejové(karboxylové). Dále obsahuje také nenasycené mastné kyseliny. Tyto kyseliny napomáhají správnému vstřebávání účinných látek. Kromě zmíněných obsahuje také kvercetin, aminokyseliny, histamin, tyramin, hořčiny, karotenoidy, silice a steroly. Z vitamínů obsahuje vitamín E, který je známý jako účinný antioxidant.

TIP: Rakytník řešetlákový- vitaminová bomba, která vám nakopne imunitu

Jak užívat ostropestřec?

Nabízí se hned několik možností. Nejčastěji se ostropestřec používá ve formě oleje, extraktu, tinktury, tablet nebo semen. Semena mají hned několik využití.

Semena ostropestřce

Semena jsou jednou z nejpoužívanějších podob užívání této byliny. Nejčastěji je lidé užívají jako čaj z nadrcených semen. Tento způsob přípravy má své pravidla. Semena byste měli rozdrtit těsně před zalitím horkou vodou Rychle totiž žluknou a potom již nejsou vhodné na přípravu čaje. Doporučujeme pro nadrcení použít hmoždíř. Ten nesmí obsahovat kovové části.

Čaj z ostropestřce

Nadrcené semena zalijte horkou vodou, ne však vařící. Nechte louhovat 15, až 20 minut, následně můžete pít. Čaj nejlépe pít ráno před snídaní, nebo večer před spaním.

Olej z ostropestřce

Oblíbeným způsobem požívání je formou oleje. Ten by měl být za studena lisovaný, aby se v něm zachovalo co nejvíce účinných látek, včetně sylimarinu. Dávkování je podobné jako při čaji. Ráno nalačno jednu polévkovou lžíci a večer opakovat. Dvě lžíce většinou stačí, při intenzivnější kůře přidejte lžíci oleje před obědem. Olej má charakteristickou nahořklou chuť. Z vlastní zkušenosti doporučujeme zapít pomerančovým džusem. Olej není vhodný na jakoukoliv tepelnou úpravu. Můžete jej použít do zálivky salátu, nebo do misky müsli

Extrakt z ostropestřce

Tato forma se doporučuje, protože obsah účinných látek je garantován výrobcem. Většinou jde o alkoholový extrakt, obsahující jemný líh. Dávkování je podobné jako u oleje.

Tablety z ostropestřce

Tablety se doporučují užívat pacientům, kterým diagnostikovali některé z vážnějších jaterních onemocnění, na doporučení doktora.

Tinktura z ostropestřce

Tinkturu si můžete doma připravit z nadrcených semen, které zalijte alkoholem, nejlépe vodkou s obsahem alkoholu minimálně 35%. Tinkturu odložte na tmavé a chladné místo na dva týdny, poté berte po čajových lžičkách, tři krát denně.

Jak často užívat Ostropestřec? V jakékoliv zmiňovaných podob byste měli kůru opakovat 2, až 3 krát ročně v délce alespoň tří týdnů. Během kůry omezte mastná jídla a alkohol. Vyhnout byste se měli také syntetickým lékům.

Dá se u nás ostropestřec pestovat?

Ano dá se u nás pěstovat. Jeho pěstování ale vyžaduje teplé počasí i na podzim, co u nás nejde vždy splnit. Vzhledem k tomu, že je to jednoletá, až dvouletá rostlina, nemusí vám první rok ani vykvést, nebo dozraje až na podzim, kdy je stěží stálá teplota kolem 25°C. Tuto teplotu rostlina požaduje v zájmu zachování co nejvyššího podílu účinných látek. Proto se nedoporučuje první úrodu, pokud nějaká je sbírat.

Ostropestřec

V druhém roce rostlina vykvete dříve, již v červnu a to svými charakteristickými bodlinatými listy a purpurovým květem, který jistě nepřehlédnete. Na konci léta potom rostlina promění tyto květy v semena. Rostlinu byste měli sklízet těsně předtím než rostlina vysemení.

Paličky s plody opatrne odstřihněte a pověste dolu hlavou na dobře větrané místo bez přímého slunečného světla. Pod paličky položte síto, nebo plachtu, abyste zachytili všechny semena, které budou během procesu vypadávat.

Uschlé rostliny stačí jenom vytřást a semena očistit od nečistot. Semena uskladněte nejlépe ve skleněné nádobě a odložte do tmy.

Foto: shutterstock.com

Reklama