Lékař kontroluje stav chodidla pacienta, zaměřuje se na případné příznaky plísně. Pacient má zvednutou nohu, lékař má na sobě bílé rukavice a stetoskop.

Plíseň na nohou a její léčba může být nepříjemná a únavná. My vám však poradíme, jak se jí co nejrychleji zbavit. V následujících řádcích najdete několik babských rad, které pomáhají eliminovat plíseň na nehtu a kůži nohou. Zmíníme například metody s jedlou sodou, octem nebo bylinkami. Dozvíte se také, pro koho je pokročilá plíseň nehtů nebezpečná a jak poznat plíseň nehtu na noze.

Co je to mykóza nohou?

Mykóza nohou, nazývaná také atletická noha, je plísňová infekce, při níž se tvoří plíseň na kůži nohou a na nehtových lůžkách. V počátečních stadiích se objevuje plíseň mezi prsty na nohou. Pokud se kožní plíseň neléčí, rozšíří se na celé chodidlo. Vzniká, když se houby přemnoží pod nehtama, nad nimi nebo na nich. Nejlépe se jim daří v teplém a vlhkém prostředí, kde se rychle množí. Proto jsou často postiženy zejména nohy, které jsou uzavřeny v obuvi.

Jak vypadá plíseň na nohou?

Plísňová infekce nohou se projevuje především šupinatou a velmi suchou kůží na chodidlech. Postižená místa mohou být zbarvena do šeda, červena, bíla nebo fialova. Pokud jsou přítomny vlhké vředy, jedná se o pokročilou mykózu nohou.

Lékařka s modrými rukavicemi kontroluje nohu pacienta, zaměřuje se na plísňovou infekci nehtů. Pacient sedí s nohou na vyšetřovacím stole.

Jak se rychle zbavit plísně na nohou?

Pokud se chcete plísně zbavit co nejrychleji, navštivte lékaře, který vám předepíše vhodný lék. Léčbu můžete také doplnit babskými radami, které zmiňujeme níže v článku. Kromě aplikace léku dodržujte následující opatření:

  1. Dvakrát denně si důkladně umyjte nohy teplou vodou.
  2. Na otírání nohou používejte samostatný ručník, který pravidelně vyměňujte.
  3. Udržujte nohy co nejvíc v suchu.
  4. Noste prodyšné boty a ponožky.
  5. Na veřejných místech, jako jsou bazény nebo sprchy, noste vlastní obuv.
  6. Každý den nebo několikrát denně si vezměte čisté ponožky.
  7. Ošetřete boty přípravkem proti plísním.

Náš tip: Jablečný ocet na plíseň nehtů je skutečný zázrak. Obsahuje kyselinu octovou, která pomáhá zastavit šíření infekce. Pokud chcete vyzkoušet nějakou babskou radu, doporučujeme právě tuto.

Bosé nohy na podlaze, možná známka plísňového onemocnění. Jemné denní světlo osvětluje chodidla.

Co je nehtová plíseň?

Nehtová plíseň, nazývaná také onychomykóza, je běžná plísňová infekce, která se objevuje na nehtech rukou a nohou. Pokročilá plíseň nehtů může být nebezpečná u lidí s oslabeným imunitním systémem, jako jsou diabetici nebo lidé s onemocněním cév. Léčba pokročilé plísňové infekce nehtů je často obtížná. Kromě lokální léčby pomocí krémů nebo laků může být někdy nutná i perorální antimykotická léčba. V některých případech je nutné postižený nehet odstranit chirurgicky.

Jak poznat plíseň nehtu?

Onychomykóza se zpočátku projevuje malou bílou nebo žlutou skvrnou na nehtu. Postupně se nehet zbarví, zhrubne a deformuje. Může se vyklenout dovnitř nebo ven a postupně se oddělit od svého lůžka. V důsledku mykózy jsou nehty křehčí, ztrácejí lesk a často nepříjemně zapáchají. Mykóza nehtů se může projevovat také bolestí konečků prstů.

Lékař s modrými rukavicemi kontroluje nehet na palci nohy pacienta, pravděpodobně kvůli podezření na plíseň. Záběr zblízka.

Co je nejlepší na plíseň nehtů a nohou?

V této části se dozvíte, co pomáhá na plíseň nehtů. Vyberte si metodu, která vám nejlépe vyhovuje, nebo vyzkoušejte kombinaci několika metod.

Lak na plíseň nehtů

Je to účinné řešení pro léčbu plísně nehtů na nohou. Obsahuje látky, které pomáhají obnovit strukturu nehtu a poskytují lepší ochranu před další infekcí. Velkou výhodou je snadné použití. Stačí lak nanést na nehty a nechat zaschnout.

Antimykotické krémy

Obsahují látky, které léčí plísňová onemocnění kůže a nehtů. Aplikujte je na čistá chodidla jednou denně, nejlépe večer před spaním. Většina krémů na nehtovou mykózu je dostupná i bez lékařského předpisu.

Lékař ošetřuje nohu pacienta s plísní nehtů. Záběr zblízka, lékař má na sobě modré rukavice a kontroluje stav nehtu na palci nohy.

Babské rady na plíseň nehtů

Domácí metody léčby plísně nehtů jsou poměrně účinné a mohou dokonale doplnit léčbu přípravky z lékárny. Dejte si však pozor na některé rady typu savo na plíseň nehtů. Ty vám rozhodně nepomohou. Naopak mohou uškodit.

Tea tree olej nebo eukalyptový olej

Tyto oleje jsou antiseptické a protiplísňové, což pomáhá v boji proti plísním a houbám. Studie prokázaly, že fungují stejně dobře jako některé přípravky z lékárny. Aplikujte je přímo na nehet pomocí vatového tamponu.

Jedlá soda

Chcete-li vyzkoušet tento trik, vytvořte pastu z jedlé sody a vody a naneste ji přímo na postižený nehet. Nechte ji působit alespoň 10 minut a důkladně opláchněte.

Měsíček lékařský

Koupel z měsíčku lékařského připravíte tak, že hrst sušené byliny zalijete horkou vodou a necháte 10 minut louhovat. Připravený odvar pak přidejte do koupele nohou. Můžete také použít mořskou sůl, která má antiseptické účinky. Nohy nechte namočené ve vodní lázni po dobu 20 minut.

Jablečný ocet

Chcete-li použít jablečný ocet na plíseň nehtů, smíchejte 1 díl octa a 2 díly převařené vody, kterou jste nechali vychladnout. Do tohoto nálevu namáčejte nohy 20 minut denně.

Lékař s modrými rukavicemi aplikuje léčivý přípravek na postižený nehet s plísní. Detailní záběr na postižený nehet na palci nohy.

Co na plíseň na nohou u dětí?

Plíseň nehtů se objevuje nejen u dospělých, ale i u dětí. Pokud ji zachytíte v raném stádiu, můžete vyzkoušet volně prodejné léky pro děti, například antimykotické krémy. Pokročilou plíseň nehtů je však nutné léčit na základě doporučení dětského lékaře, který dítě vyšetří a doporučí vhodnou léčbu.

Aby vás už kožní mykóza a plíseň na nehtech netrápily

Pokud se chcete v budoucnu vyhnout problémům s plísněmi na nohou, dodržujte několik opatření. Ve veřejných sprchách vždy noste vlastní obuv a nesdílejte s nikým ručník. Kupujte si pouze prodyšné boty a dodržujte správnou hygienu.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama