Zajímá vás, co jsou roupy, známé také jako roup dětský, a jak se s nimi vypořádat? V tomto článku najdete odpovědi na tyto a mnohé další otázky. Probereme si příznaky roupů, možnost přenosu a léčbu u dětí. Kromě toho se dozvíte, co na roupy bez předpisu a co mohou neléčené roupy způsobit.
Co jsou roupy?
Roupy jsou parazité, které napadají zažívací trakt, zejména u dětí. Proto se někdy roup označuje jako roup dětský. Správný název je však roup lidský, latinsky Enterobius vermicularis. Roupi parazitují v tlustém střevě, odkud se samička v noci vynořuje a klade vajíčka do oblasti konečníku. Nejčastější se vyskytují roupy u deti, které ještě nemají vypěstované správné hygienické návyky. Někdy se však stává, že se objeví roupy u dospělých.
Roupy – příznaky
Mezi obvyklé příznaky masivní infekce patří bolesti břicha, potíže s vyprazdňováním, nevolnost, průjem, zvracení a svědění v oblasti konečníku. V některých případech můžete objevit také roupy ve stolici. Vypadají jako bílé nehybné nitky.
Roupy – inkubační doba
Inkubační doba u parazita Enterobius vermicularis se obvykle pohybuje mezi 2 a 6 týdny. Inkubační fáze začíná, když se vajíčka parazita dostanou do těla. Larvy se pak líhnou v trávicím traktu a do celého těla se dostávají krevním oběhem.
Roupy u kojence
Pokud máte podezření na roupy u kojence, neodkládejte návštěvu pediatra. Ten vám poradí, abyste dodržovali přísnou hygienu, a v případě závažné nebo déletrvající infekce vám předepíše vhodnou léčbu.
Jsou roupy nebezpečné?
Většina případů napadení roupy není nebezpečná, spíše nepříjemná. Pokud jsou však příznaky závažné nebo trvají déle než několik dní, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby se předešlo závažnějším příznakům, jako je například úbytek hmotnosti.
Jsou roupy přenosné?
Nákaza se rychle šíří, zejména v prostředí, kde jsou přítomny děti. Přenáší se z jedné osoby na druhou, například dotykem oblečení nebo ložního prádla nakažené osoby nebo přímým přenosem vajíček z anální oblasti kontaminovanými prsty do úst.
Co na roupy bez předpisu
Domácí léčba roupů se nedoporučuje, protože žádný výzkum dosud nepotvrdil její účinnost. Klíčem k úspěchu jsou přísná hygienická opatření. Pokud chcete přece jen vyzkoušet domácí triky, existuje několik způsobů, jak se zbavit roupů bez léků. Mohou být užitečné pokud jde o roupy v těhotenství, kdy se užívání některých léků nedoporučuje. Než vyzkoušíte tyto babské rady, zkuste si na kousek kůže nanést malé množství některé z následujících složek, abyste předešli alergické reakci.
Česnek
Údajně je účinným prostředkem proti vajíčkům roupů a zároveň brání samičkám v kladení dalších vajíček. Může se konzumovat nebo aplikovat lokálně jako mast. Stačí stroužek nakrájet na kostičky a přimíchat do jídla. Chcete-li vyrobit mast, nakrájejte několik stroužků česneku, rozdrťte je a smíchejte s lanolinem nebo olejem. Poté naneste na postižené místo.
Kokosový olej
Může být účinný díky svým antibakteriálním vlastnostem. Ráno byste měli spolknout čajovou lžičku oleje a před spaním jej aplikovat na postižené místo.
Syrová mrkev
Je to další možnost, protože vláknina v něm obsažená může pomoci dostat červy ze střev. Konzumujte ji alespoň dvakrát denně.
Může dítě s roupy do školky?
Vzhledem k možnému šíření parazitů mezi dětmi by rodiče měli nechat děti doma a při prvních příznacích onemocnění informovat školku nebo školu. Při výskytu ohnisek nákazy je nezbytná důkladná hygiena rukou, pravidelné stříhání nehtů a další opatření k minimalizaci rizika přenosu. Děti by se měly vrátit do školky pouze na doporučení lékaře. Tyto pokyny se však mohou v jednotlivých školkách a u jednotlivých pediatrů lišit.
Za jak dlouho zmizí roupy
Při správné léčbě a dodržování hygienických zásad (praní ložního prádla, každodenní výměna pyžama a ručníku, mytí rukou) by měly roupy zmizet nejpozději do 3 týdnů. Všichni členové rodiny by měli být léčeni, aby se infekce znovu neobjevila.
Neléčené roupy – jaká jsou rizika?
Neléčená infekce může způsobit bolesti břicha, úbytek hmotnosti a v závažných případech akutní zánět slepého střeva. U dívek mohou neléčené spalničky vést k infekcím močových cest.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com