Elektrické vs. teplovodní podlahové vytápění: jak si vybrat správně?

Detail bosých nohou na dřevěné podlaze s podlahovým vytápěním v útulném domácím prostředí.

Milujete i vy ten pocit, kdy se v zimě procházíte po teplé podlaze? Určitě nejste jediní. Stále více lidí si rádo užívá komfort vytápěných podlah. Pokud se i vy rozhodujete pro řešení podlahového vytápění ve vašem domě, pravděpodobně se ptáte, jak to vlastně funguje, co vás to bude stát a hlavně, jaké výhody a nevýhody vám to přinese.

Jak si správně vybrat mezi elektrickým a vodním podlahovým topením a zjistit, které je pro vás vhodnější? Na následujících řádcích se dozvíte vše podstatné, co potřebujete vědět o podlahovém vytápění.

Jak funguje podlahové vytápění?

Definice podlahového vytápění je poměrně jednoduchá. Je to teplo, které vyzařuje nahoru přes podlahu. Když sluníčko přes den řádně ohřeje betonový chodník nebo vodu, potom bude toto teplo plocha vyzařovat do noci. Tento efekt, díky kterému funguje i podlahové vytápění je známý jako sálavé teplo.

Jak funguje podlahové vytápění

Sálavé podlahové vytápění je systém, při kterém se pod podlahu instalují buď elektrické vodiče nebo teplovodní potrubí, aby se mohlo vytvářet teplo. Teplo potom vyzařuje a ohřívá místnost rovnoměrně, od základů. Podlahové vytápění je efektivním způsobem vytápění místnosti nejen z estetického, ale i ekonomického pohledu.

Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Existuje několik důvodů, proč může být podlahové vytápění tou správnou volbou pro váš domov. Předtím, než se rozhodnete, zda je systém tohoto vytápění pro vás ten pravý, podívejte se na jeho nejdůležitější výhody a nevýhody.

Výhody

Pohodlí a rovnoměrné teplo

Tradiční vytápěcí systémy ohřívají v místnosti vzduch, což často vede k průvanu nebo studeným místům. V prostorech s dlážděnými nebo betonovými podlahami, jako jsou koupelny nebo kuchyně, pravděpodobně velmi rychle obujete papuče nebo si pořídíte koberec, napříč tomu, že vzduch v místnosti je teplý.

Podlahové vytápění neohřívá vzduch, ale těla a předměty. Rovnoměrně ohřívá místnost a dlouhodobě v ní uchovává teplo. Nejlepší ze všeho je, že teplá podlaha vám umožní chodit doma i naboso.

Velký prostor a svoboda designu

Dalším faktorem, který činí z podlahového vytápění tak lukrativní možnost, je to, že umožňuje majitelům navrhovat a dekorovat prostory s naprostou volností. Vzhledem k tomu, že tyto systémy jsou umístěny pod podlahou a mimo dohled, je možné přizpůsobit si interiérový design podle vlastních potřeb a představ. Na rozdíl od radiátorů a jiných objemných topných zařízení se v místnosti nenacházejí žádné nevzhledné předměty.

Bezpečnost

Nejenže podlahové vytápěcí systému poskytují více prostoru a volnost v designu, ale jsou i bezpečnější pro děti a domácí zvířata, protože tu nejsou žádnou odkryté horké povrchy.

Jednoduchost instalace

I když je instalace součástí procesu rekonstrukce, je obecně jednoduchá.

Energeticky úsporné vytápění

V závislosti od tepelné vodivosti zvolené podlahy je možné zvýšit účinnost těchto systémů, což majiteli nemovitosti ušetří značné náklady za elektrickou energii. Podlahové vytápěcí systémy nejsou náchylné na úniky vzduchu a ztráty energie. Pomocí správného termostatu můžete přesně ovládat, kolik energie spotřebuje váš podlahový systém.

Tip: Víte, jak ušetřit na energiích a jak získat dotace pro domácnost?

Lehká údržba

Podlahové vytápění se velmi lehce udržuje. Díky automatické regulaci vytápění nebo prostřednictvím inteligentního termostatu není problém zabezpečit, aby sálavé vytápěcí systémy splňovaly všechny potřeby domácnosti. Kromě toho je během životnosti systému potřeba jen velmi malá údržba.

Se zárukou

Mnohé systémy (v závislosti od konkrétní firmy) se dodávají s dvaceti až třiceti letou zárukou od výrobce pro pokoj v duši.

Návratnost

Instalace systému podlahového vytápění může představovat vyšší počáteční náklady, ale zvýšená účinnost vytápění celé domácnosti se může snadno promítnout do značných dlouhodobých úspor ročních nákladů na vytápění.

Bez hluku

Když sálavé podlahové vytápění nevyužívá cirkulaci vzduchu, nevytváří hluk jako jiné zdroje tepla.

Vhodné pro alergiky

Podlahové vytápění může být vynikající volbou pro lidi trpící alergiemi, protože se v nich nehromadí prach.

Nevýhody

Čas

Pokud neplánujete ponechat podlahové vytápění neustále zapnuté, je třeba počítat s menším časovým zpožděním přechodu tepla přes podlahu, hlavně při teplovodním vytápění. Elektrické se zahřívá a ochlazuje mnohem rychleji než systémy na bázi vody.

Náklady

Napříč skutečnosti, že tyto systémy mají vysokou návratnost, počáteční náklady mohou být trochu vyšší. Náklady se obvykle odhadují na metr čtvereční a budou se odvíjet také od typu zvoleného vytápění.

Kromě instalace je potřeba získat i služby jiných odborníků, elektrikářů a dalších instalatérů. Systémy teplovodního podlahového vytápění jsou všeobecně dražší a často stojí i dvakrát více než elektrické varianty.

Výměna existující podlahy

Podlahové vytápění musí být umístěno přímo pod podlahovým materiálem. Pokud neplánujete rekonstrukci nebo renovaci, bude potřeba odstranit a vyměnit již existující podlahový materiál, což opět zvyšuje náklady.

Mějte na paměti také to, že podlahové vytápění může omezit výběr podlah, protože ne všechny materiály jsou pro podlahové vytápění vhodné. Odborníci se shodují, že nejlepší volbou je betonová podlaha a keramická dlažba, protože jsou dobrými tepelnými vodiči.

Dalšími efektivními možnostmi jsou kámen, vinyl nebo laminát. Za určitých podmínek se může použít i dřevo, ale vzít do úvahy musíte riziko vzniku spár a prasklin mezi parketami.

Žádný nábytek

Poslední nevýhoda podlahové vytápění může přijít tehdy, pokud vedete podlahové vytápění celoplošně. V tom případě je třeba věnovat pozornost některým druhům nábytku umístěným na podlaze, aby se nábytek neničil zvýšeným teplem.

I když se to samozřejmě netýká veškerého nábytku, doporučuje se tepelně izolovat od podlahy, některé kousky, například klavír.

Druhy podlahového vytápění

Existují dva typy podlahového vytápění – elektrické a teplovodní. Oba dva typy nabízí stejný konečný výsledek, ale fungují na jiném principu. Poznat výhody a nevýhody obou systémů vám pomůže rozhodnout se, který typ je vhodný pro vaši domácnost.

Elektrické podlahové vytápění

Elektrické podlahové vytápění je k dispozici buď jako vyhřívaná rohož, nebo jako systém na bázi vytápěcích kabelů a trubek. Oba přeměňují elektrickou energii na sálavé teplo.

Elektrické podlahové vytápění

Výhody

 • Jednoduchá instalace
 • Lehká údržba
 • Minimálně zvýšení podlahy
 • Ideální pro novostavby a nízkoenergetické domy
 • Energeticky úsporné
 • Regulace teploty v každé místnosti

Nevýhody

 • Vyšší provozovací náklady v závislosti od lokality a ceny elektřiny

Teplovodní podlahové vytápění

Toto vytápění je tvořeno trubkami nebo potrubím. Stejně jako v radiátorech proudí horká voda ohřívaná centrálním zdrojem tepla, na které je vytápění připojené, i teplovodní podlahové vytápění můžete napojit na jakýkoliv zdroj tepla, například na kotel nebo tepelné čerpadlo. Potom se teplo rozvádí od ohřívače do celého domu.

Teplovodní podlahové vytápění

Tip: Víte, jaké existují možnosti pro ohřev vody v domácnosti?

Výhody

 • Ideální vytápění celého domu
 • Možnost napojení na jakýkoliv zdroj tepla
 • Primární nebo doplňkový zdroj tepla
 • Nízké provozní náklady

Nevýhody

 • Náročnější instalace
 • Zahřívá trvá mnohem déle než u elektrických systémů
 • Výrazně se zvýší podlaha
 • Vyšší náklady na údržbu

Náklady

To, kolik vás bude podlahové vytápění stát, jsme již nastínili v predcházejících řádcích. Celková cena záleží na mnoha faktorech, jako:

 • celková vytápěná plocha
 • primární nebo doplňkový zdroj vytápění
 • typ vytápěcího systému
 • zda bude systém napojený na kotel nebo tepelné čerpadlo
 • dalších úpravách a instalaci

Cena za metr čtvereční se liší i firma od firmy, v průměru je třeba počítat s částkou asi 500-850 Kč za metr čtvereční. K ceně vytápěcího systému je třeba připočítat litou podlahu, úpravu podlahy, broušení, práci, dopravu a podobně.

Mohlo by vás zajímat: Porovnání nákladů pro efektivní vytápění vám může pomoct rozhodnout se, jaký typ vytápění je pro váš dům nejlepší.

Závěr

I když se sálavé systémy mohou zpočátku zdát jako drahé, klady výrazně převyšují náklady a menší nepříjemnosti, které souvisí s instalací. Vzhledem k nejvyšší energetické účinnosti, úspoře nákladů a komfortu, který poskytuje podlahové vytápění, můžete ve skutečnosti získat mnohem víc, než za co si zaplatíte. Podlahové vytápění je vhodné i do dílny. Tipy, jak si naplánovat a zorganizovat dílnu najdete v našem přdešlém článku.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine