Vánoční stůl – vánoční dekorace na stůl inspirace

Skupina přátel si užívá vánoční večírek u stolu osvětleného svíčkami a vánočními světýlky, drží bengálské ohně, toastují a mají na sobě sváteční svetry, což vytváří radostnou a přátelskou atmosféru.

Štědrý den bývá tradičně ve většině našich domácností provázen štědrovečerní večeří. Slavnostní prostírání dotváří útulnou a příjemnou vánoční atmosféru. Přečtete si jaké dekorace vám pomohou vytvořit vánoční stůl. Jak už to o vánocích bývá, sejde se celá rodina a pokud to bude ve vaší domácnosti stejně, měli byste co nejdříve zjistit kolik osob budete o vánoční večeři hostit. Samozřejmě, že se každý těší na dobré jídlo a pití, ale aby se u stolu cítili všichni příjemně, měl by být patřičně vyzdoben a připraven na všechny chody.

Vánoční stůl by měl být sladěn s vánočním stromkem

V jakém stylu jste ozdobili váš vánoční stromek? Odpověď na tuto otázku by měla být zásadní, podle ní byste totiž měli přemýšlet nad zbylými vánočními dekoracemi – ubrusem, běhounem, svícnem a drobnými ozdobami, které na vánoční stůl chcete použít. Pokud jste například zastánci tradičního vánočního stromku v barvách červené a zlaté, slaďte takto i váš vánoční stůl. Dejte přitom pozor aby ste barvy moc nepřekombinovali. Na stole by měli převládat maximálně dvě barvy. Můžete si však pohrát s dekoracemi v odstínech těchto barev.

Vánoční ubrus na stůl

Základem vánočního prostírání je vánoční ubrus. Ten by měl zakrýt celou plochu stolu, tak aby vytvořil čisté „plátno“ pro další aranžování vánočního stolu. Většinou se volí bílý ubrus, ale vše záleží na jakou barevnou kombinaci jste letos vsadili. Na vánoční ubrus se také často dává takzvaný běhoun, tedy další ubrus, který spravidla slouží jako místo vyhrazené pro ostatní vánoční dekorace. Na něj přijde svícen, svíčky a ozdoby. Pomůže vám také symetricky rozložit sklenice a talíře a celkové dotváří dojem honosně vyzdobeného vánočního stolu. Pokud máte krásný stůl, který nechcete zakrývat, použijte pouze běhoun. Tato kombinace působí elegantně a rozhodně s ní nic nezkazíte.

Vánoční svícen na stůl

K vánocům patří spousta světýlek a svíček, ať už elektrických, či voskových. Vánoční svícen by neměl chybět na žádném vánočním stole. V podobě dominantnějšího stylového svícnu navodíte atmosféru vánoc jako mávnutím kouzelné hůlky. Kolem vánočního svícnu naaranžujte přírodní dekorace v podobě věnce, nebo jmelí. Jako vánoční svícen na stůl vám skvěle poslouží také adventní věnec se svíčkami, nebo pár svíček na dřevěném podkladě.

Prostírání na vánoční stůl

Vánoční prostírání na stůl by mělo být v barevné kombinaci sladěno především s prostředním běhounem. Během hodování se mnohokrát stane, že někomu něco spadne mimo talíř. K tomu slouží prostírání v podobě papírových kapesníčků, které vám leckdy zachrání stolování. Jednoduše s nimi „malou nehodu“ utřete a nahradíte novým papírovým ubrouskem. Ubrousky můžete složit do nejrůznějších tvarů a podob, které umístíte například do středu vánočního talíře.

Vánoční talíře a skleničky

Alespoň jednou za rok bychom mohli ze skříně vytáhnout svatební porcelán a použít ho k hodování u vánočního stolu. Ostatně je to příležitost „vytasit“ to nejlepší co doma máme. Jestli porcelán nemáme, nevadí. Skvěle poslouží jakékoliv nádobí, které dokážete naaranžovat do vánočního prostírání. Na stole by neměli chybět slavnostní sklenice na víno, či aperitiv, neměla by chybět ani sklenice na vodu. Všechno nádobí před umístěním na stůl důkladně umyjte a vyleštěte, tak aby bylo vše dokonale připravené na slavnostní chvíli. Nezapomínejte také na příbory, nejlépe by měli být z jedné sady, aby měl každý host pocit důležitosti.

Vánoční dekorace, co všechno můžeme na náš vánoční stůl použít?

Takto připravený vánoční stůl vám vykouzlí úsměv na tváři pokaždé, když projdete kolem. Pokud se vám ale pořád zdá tak nějak prázdný, můžete jej vyzdobit například ozdobama, které se vám nevešly na vánoční stromek. Výbornou dekorací je také oblíbená vánoční růže. Jako další z vánočních dekorací lze použít jmelí, nebo jehličí, doplněno čajovými svíčkami. V případě, že máte doma malé kreativce, vytvořte s nimi dekorace na vánoční stůl. Například sněhuláky, soby, nebo Santu na saních. Lehko se z takto stráveného společného času stane předvánoční tradice, na kterou se budete s úsměvem těšit každé nadcházející vánoce.

vánoční růže

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine