Muž kašlá a drží si hrudník, ilustrující nepříjemnost kašle.

Trápí vás kašel, který vám nedá spát a ovlivňuje kvalitu vašeho života? V následujících řádcích se podíváme, jak se s ním vypořádat – od praktických domácích tipů a rad až po užívání léků z lékárny. Ať už je váš kašel suchý, nebo vlhký, tento článek vám poskytne užitečné informace, které zmírní jeho příznaky.

Jak se zbavit kašle

Zde je několik osvědčených tipů, které vám pomohou kašel potlačit a urychlit jeho léčbu. Pokud máte o některé z metod pochybnosti, poraďte se se svým lékařem.

1. Užívejte léky proti kašli

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zastavit záchvat kašle, je užít lék z lékárny. Musíte si však vybrat lék, který je vhodný pro váš typ kašle. Pokud máte pouze mírný suchý kašel, postačí vám bylinné léky, například pastilky obsahující lišejník.

Pokud je suchý kašel silný a dráždivý, měli byste sáhnout po silnějších lécích, které se obvykle prodávají ve formě sirupu. Zde je však nutné rozlišovat, zda je lék vhodný pro denní nebo noční užívání. Některé sirupy obsahují látky navozující spánek. Mohly by proto být nebezpečné, pokud musíte přes den řídit nebo vykonávat jiné činnosti, při kterých může hrozit riziko úrazu.

Při vlhkém kašli neužívejte léky, které ho mají tlumit. Na rozdíl od suchého kašle vlhký kašel nepotlačujeme. Proto je nutné užívat léky podporující ředění hustého hlenu a následné vykašlávání.

Jak se zbavit kašle - Užívejte léky proti kašli
Jak se zbavit kašle – Užívejte léky proti kašli

2. Užívejte probiotika

Probiotika sice přímo neulevují od kašle, ale pomáhají vyrovnávat rovnováhu gastrointestinální flóry. Jedná se o bakterie, které žijí ve střevech. Když jsou v rovnováze, podporuje to funkci imunitního systému v celém těle. Probiotika můžete užívat ve formě doplňků stravy, ale musíte se předtím poradit se svým lékařem. Přirozenějším způsobem doplnění probiotik jsou tyto potraviny:

 • kysané zelí,
 • kefír,
 • bílý jogurt,
 • tempeh,
 • kombucha.

Kromě probiotik byste měli při kašli jíst vyváženou stravu a zvýšit příjem vitaminů. Důležitý je zejména vitamin C, který je hojně obsažen například v citrusových plodech nebo v rakytníku.

Jak se zbavit kašle - Užívejte probiotika
Jak se zbavit kašle – Užívejte probiotika

3. Udělejte si zázvorový čaj

Zázvor prokazatelně pomáhá urychlit léčbu nachlazení. Stejně jako med má antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Pikantní chuť zázvoru stimuluje tvorbu slin, což může být obzvláště užitečné při suchém kašli. Je třeba poznamenat, že reakce na zázvor se mohou u jednotlivých osob lišit. Některým může pomoci při léčbě kašle, zatímco u jiných může způsobit podráždění hrdla. V takovém případě je lepší užívat zázvor jako doplněk stravy ve formě kapslí.

Jak se zbavit kašle - Udělejte si zázvorový čaj
Jak se zbavit kašle – Udělejte si zázvorový čaj

4. Jezte česnek

Česnek je známý pro své antivirové, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Díky tomu má schopnost zmírňovat kašel spojený s nachlazením. Zkuste ho přidat do jídla nebo si ho jen nakrájejte na chleba.

Jak se zbavit kašle - Jezte česnek
Jak se zbavit kašle – Jezte česnek

5. Dodržujte pitný režim

Na dráždivý nepříjemný kašel nemá příznivý vliv ani sucho v krku. Naopak ho může zhoršovat. Pijte proto hodně tekutin, zejména čaj s medem, obyčejnou vodu a bylinkové čaje. Tyto čaje pomáhají při kašli:

 • majoránkový čaj,
 • zázvorový čaj,
 • mátový čaj,
 • tymiánový čaj,
 • kurkumový čaj,
 • jitrocelový čaj.
Jak se zbavit kašle - Dodržujte pitný režim
Jak se zbavit kašle – Dodržujte pitný režim

Jak zastavit kašel v noci

Kašel nám brání v noci usnout nebo kvůli němu se v noci budíme. V důsledku toho nejsme tak odpočatí, jak bychom si přáli. Pokud vás kašel v noci trápí, vyzkoušejte tyto metody, které ho pomohou zklidnit:

Užijte lék proti kašli vhodný na noc

Sirupy a jiné léky proti kašli určené na noc často obsahují antihistaminika, která vám pomohou usnout. Jsou účinné zejména při suchém kašli. Pokud však máte vlhký kašel, může vysušující účinek antihistaminik způsobit, že hlen bude hustší. A to by mohlo kašel zhoršit. Poraďte se proto se svým lékařem nebo lékárníkem o nejlepší verzi léku.

Dejte si med

Před spaním si uvařte teplý čaj a oslaďte ho medem. Med může zklidnit podrážděné hrdlo a utišit kašel. Existují vědecké důkazy, které potvrzují účinky medu. Pokud vás v noci přepadne kašel a nemůžete usnout, zkuste si vzít lžičku medu samotnou.

Jak se zbavit kašle - Dejte si med
Jak se zbavit kašle – Dejte si med

Kloktejte slanou vodu

Abyste předešli kašli během noci, vyčistěte si večer před spaním hrdlo kloktáním slaného roztoku. Ten zklidní podráždění hrdla, uvolní hustý hlen a pomůže vyčistit krk. Stačí smíchat ½ čajové lžičky soli s 250 ml vody a kloktat. Poté roztok vyplivněte.

Doufáme, že vám tyto tipy na úlevu od kašle pomohou co nejdříve se uzdravit. Pokud hledáte způsob, jak se zbavit kašle za jeden den, nejúčinnější ze všech metod je užívání vhodných léků. Při mírném kašli mohou pomoci pastilky, které obvykle zabírají po méně než 24 hodinách.

Jak se zbavit kašle - Kloktejte slanou vodu
Jak se zbavit kašle – Kloktejte slanou vodu

Pokud se jedná o silný kašel v pokročilém stádiu, budete možná potřebovat více trpělivosti a odpočinku. Je důležité pít hodně tekutin (zejména čaje), odpočívat a doplňovat vitaminy. Pamatujte, že nejlepším lékem na kašel je především prevence. Zejména v chřipkovém období se snažte dodržovat zdravý životní styl a posilovat svou imunitu.

Foto: shutterstock.com

Reklama