Těhotná žena leží na gauči a relaxuje, což může pomoci zmírnit symptomy zácpy v těhotenství.Zácpa v těhotenství

Se zácpou v těhotenství se potýká téměř každá budoucí maminka. Tělo ženy totiž v tomto období prochází různými změnami, které mohou přispívat k zácpě. Obvykle se nejedná o závažný problém a ve většině případů pomůže změna životního stylu. Pojďme si vysvětlit, proč vzniká zácpa v těhotenství a jak ji léčit.

Proč vzniká zácpa v těhotenství?

Zácpa v těhotenství je poměrně častá a může mít několik příčin. Toto jsou některé z nich:

Hormonální změny

Ženské tělo v těhotenství produkuje více hormonu progesteronu, který může způsobit pomalejší pohyb potravy ve střevech. Tato pomalejší pohyblivost potravy umožňuje tělu vstřebat z potravy více živin, což je klíčové pro podporu růstu a vývoje dítěte. Tato účinnost má však i svou stinnou stránku. Zpomaluje se nejen vstřebávání živin, ale také celkový průběh trávení.

Zácpa v těhotenství - Hormonální změny
Zácpa v těhotenství – Hormonální změny

Progesteron také uvolňuje svaly v celém těle, včetně střev. Uvolněné střevní svaly nedokážou vytlačit potravu a odpadní látky z těla tak efektivně, což může vést k jejich hromadění a následně k zácpě.

Rostoucí plod

Jak dítě v bříšku roste, děloha je těžší a objemnější. Proto může vyvíjet větší tlak na střeva, což ztěžuje vyprazdňování stolice.

Železo z vitamínů

Ve vitamínech pro těhotné ženy se často nachází železo, kterého je třeba mít v tomto období dostatek. Příliš mnoho železa však může bakteriím ve střevech ztížit rozklad potravy. Pokud v těhotenství trpíte zácpou a užíváte vitaminy obsahující železo, informujte o tom svého lékaře, který vám může doporučit jiné vitaminy nebo změnit dávkování.

Změny v životním stylu

Některé ženy se v těhotenství méně pohybují a mění své stravovací návyky. To vše se podílí na vzniku zácpy.

Zácpa v těhotenství - Proč vzniká
Zácpa v těhotenství – Proč vzniká

Co dělat při zácpě v těhotenství?

Při zácpě v těhotenství pomáhají tipy, které jsou účinné i mimo těhotenství. V tomto období je však třeba dávat pozor na některé léky a vhodnou léčbu konzultovat s lékařem.

Pravidelné cvičení

V těhotenství nemusíte chodit pravidelně do posilovny, ale úplné omezení pohybu se nedoporučuje. Pokud chcete zabránit zácpě nebo potřebujete vyvolat vyprázdnění, věnujte se alespoň 30 minut denně mírné fyzické aktivitě – například chůzi nebo plavání. Díky tomu se vaše střeva rozhýbou a budou lépe pracovat.

Dostatečný pitný režim

Pití dostatečného množství tekutin v těhotenství pomáhá léčit zácpu a předcházet jí. Zabraňuje tvrdnutí stolice, které znesnadňuje vyprazdňování. Abyste tomuto problému předešla, vypijte denně alespoň 2 litry čisté vody nebo čaje vhodného pro těhotné ženy.

Zácpa v těhotenství - Jak vyvolat vyprázdnění
Zácpa v těhotenství – Jak vyvolat vyprázdnění

Zdravé stravování

Zdravá a vyvážená strava je v těhotenství velmi důležitá pro zdravý vývoj plodu, ale také vám pomůže léčit zácpu a předcházet jí.

Zařaďte do svého jídelníčku dostatek potravin bohatých na vlákninu, která pomáhá usnadnit pohyb stolice ve střevech a zvyšuje frekvenci vyprazdňování. Patří mezi ně ovoce, zelenina a celozrnné výrobky.

Správnou funkci zažívacího traktu pomáhají kromě vlákniny udržovat také probiotika. Můžete je získat z jogurtu nebo kysaného zelí.

Jiná řešení

Pokud úprava životního stylu nepomůže vyřešit zácpu v těhotenství, poraďte se se svým lékařem o užívání vhodných léků. Pomoci mohou například glycerinové čípky nebo sirupy s vysokým obsahem vlákniny.

Varování: Vyvarujte se užívání jakýchkoli léků na zácpu v těhotenství bez předchozí konzultace s odborníkem.

Zácpa v těhotenství - Jak vyvolat vyprázdnění - Glycerinové čípky nebo sirupy
Zácpa v těhotenství – Jak vyvolat vyprázdnění – Glycerinové čípky nebo sirupy

Zácpa po porodu

Zácpa může u těhotné ženy přetrvávat i po porodu, a to i u žen, které během těhotenství zácpou netrpěly. Kromě výše uvedených příčin může být zácpa po porodu způsobena také napětím svalů pánevního dna, přítomností poporodních hemoroidů nebo použitím epidurální anestezie během porodu. U některých žen, které podstoupily císařský řez, se první stolice po porodu může objevit až po 3 nebo 4 dnech.

Příčiny poporodní zácpy jsou individuální, a proto je třeba vhodnou léčbu konzultovat s odborníkem. Pokud vám zácpa po porodu způsobuje nepříjemnosti, informujte o tom zdravotnický personál v nemocnici.

Foto: shutterstock.com

Reklama