Při dnešních astronomických cenách elektřiny a plynu se lidé čím dále, tím více vracejí k tradičnějším typům vytápění tuhými palivy v krbových kamnech. Přemýšlíte o tom, že si pořídíte tepelný zdroj do domu, nebo na chalupu, ale nevíte si rady jaké kamna koupit? Přečtěte si náš návod, jak vybrat krbová kamna a rozhodování bude mnohem snadnější.
Ještě předtím, než začnete s výběrem
Je dobré pozvat si odborníka, topenáře nebo kominíka, který vám poradí jaká krbová kamna se nejlépe hodí k vašemu typu komínu. Je potřeba zohlednit výšku komínu, aby měli správný tah. Dle umístění kamen je důležité rozhodnout se, jestli chcete kamna samostatně stojící v prostoru, například v obývacím pokoji, nebo dáte přednost krbové vložce, kterou si následně obezdíte. Dalším bodem, který byste si měli zjistit je průměr kouřovodu, do kterého budete kamna zapojovat.
Nejdůležitější je správný výkon
Krbová kamna by ste si neměli vybírat jenom pro jejich pěkný design. Důležitější je jejich správný výkon. Pro to, aby kamna správně fungovala je ze všeho nejdříve správně spočítat objem vytápěného prostoru se všemi případnými tepelnými ztrátami. Totiž v případě pořízení krbových kamen s nedostatečným výkonem budete kamna zbytečně zatěžovat neustálým přitápěním a dříve, či později se poškodí.
Naopak při krbových kamnech s nadbytečným výkonem, kdy do kamen nebudete tolik přikládat, abyste zbytečně a nepříjemně nepřetápěli prostor, budou kamna kouřit a celý topný systém nebude správně fungovat. V současné době se kamna vyrábějí horním, zadním nebo horním a zadním kouřovodem.
Jak vypočítat výkon kamen?
Za předpokladu, že je váš dům zaizolován a máte alespoň dvojitá eurookna je se počítá na 1KW výkonu krbových kamen vytopený prostor v průměru na 30metrů krychlových (m3). Tedy pokud máte dům s rozlohou 80 m2 s výškou stropu 2,5 m, vynásobte užitnou plochu s výškou 80*2,5= 200 m3 . Poté stačí vydělit výsledný objem 200 : 30 = 6,66 . Potřebujete tedy kamna s výkonem 7 KW.
Jak vybrat krbová kamna podle materiálu?
Pokud máte spočítáno jaký výkon by vaše budoucí krbová kamna měla mít, následuje další krok a to výběr materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Nabízí se tři možnosti a to plechová, litinová nebo kachlová krbová kamna. Všechny tři mají dobré tepelné vlastnosti, ale i pár odlišností.
Krbová kamna s plechovým pláštěm jsou ideálním řešením pro nepravidelné vytápění, například na chalupu, nebo na příležitostné vytápění v domácnosti. Rychle se zahřejí, takže když potřebujete místnost rychle vytopit po příjezdu domů, jsou ty pravé. Jejich velikou výhodou je relativně malá pořizovací cena.
Krbová kamna z litiny jsou zlatou střední cestou a ideálně se hodí jako hlavní zdroj vytápění. Dokáží se za relativně rychlou dobu zahřát a akumulovat sálavé teplo, které následně odevzdávají do prostoru. Navíc hřejí poměrně dlouhou dobu po vyhasnutí ohně. Vyznačují se dlouhou životností a opotřebení na nich není znát ani po častém používání.
Kachlová krbová kamna patří mezi ty nejúčinnější, kdy za malého množství paliva vyprodukují teplo po dlouhou dobu. Dokážou využít efektivně spaliny, které vznikají za hoření a udržet je v kamnech, oproti běžným kamnům, ve kterých spaliny putují hned do komína. Kachlová kamna mají skvělou akumulační schopnost, to ocení majitelé zejména v noci, kdy nemusí vstávat a přikládat, aby nevyhasli. Palivo v těchto kamnech dlouho hoří, tudíž není potřeba hlídat oheň tak často, jako u předešlých dvou.
Krbová kamna se dokonale hodí k industriálnímu stylu. Více o tomto style se dozvíte v článku: Moderní rustikální styl- atmosféra horské chaty u vás doma
Krbová kamna s výměníkem, či bez?
To záleží na účelu kamen. V případě že budou vybraná kamna hlavním zdrojem tepla v domácnosti, nebo na chalupě a budete chtít kamny vytopit vícero místností, určitě zvažte pořízení výměníku tepla. Ten lze propojit se stávající topnou soustavou, nebo boilerem na teplou vodu. Jsou- li kamna spíše designovým doplňkem do místnosti, sloužící k příležitostnému topení, bohatě postačí jejich samotná výhřevnost.
Mohu kamna zapojit sám/sama?
Z hlediska náročnosti by to zvládl asi každý kutil, ale myslete na to, že potřebujete razítko kominíka, nebo odborníka, který by ty kamna měl správně nainstalovat. Pokud by náhodou došlo k nehodě, nebo dokonce k vyhoření, bude pojišťovna jako první chtít vidět revizi. Proto raději instalaci nechejte na odborníkovi.
Čím mohu v krbových kamnech topit?
Jako hlavní zdroj paliva se používá suché dřevo, které dobře hoří a má vysokou výhřevnost. Na zátop se používá měkké dřevo- smrk, nebo bříza a na hoření je ideální tvrdé dřevo, jako buk nebo dub. Tvrdé dřevo se vyznačuje dlouhou dobou hoření a dobrou výhřevností. Lze také použít i alternativy jako dřevěné pelety, případně dřevěné brikety. Ty se hodí na večerné hoření, pro jejich dlouhou výdrž. V krbových kamnech ale rozhodně netopte uhlím, pokud na to kamna nejsou výslovně určena.
Jak o krbová kamna pečovat?
Především jejich správným používáním a vhodným typem paliva. Aby dřevo správně hořelo a zbytečně nedymilo, musí být opravdu suché. Je dobré mít dřevo vyschlé a uskladněné alespoň dva roky před tím, než ho hodíme do kamen. Také mít doma zásobu dřeva uskladněnou alespoň týden před samotným použitím, pokud máte dřevo jenom venku pod přístřeškem.
Pro pravidelnou každodenní údržbu skla používejte speciální čistič. Nezapomeňte na vyprázdnění popelníku a na drobné nečistoty kolem je výborný pomocník vysavač na popel. Do každoročných povinností po topné sezóně patří revize od kominíka včetně vyčištění komínu, případně výměníku.
Foto: shutterstock.com