Příznaky těhotenství: Kdy a jak poznat těhotenství?

Těhotná žena pohlazením po břiše projevuje pouto s nenarozeným dítětem.

Příznaky těhotenství se u jednotlivých žen a těhotenství liší. Zatímco u prvního dítěte můžete pociťovat nevolnost od 2. týdne, u druhého se můžete cítit fit celých 9 měsíců. První příznaky těhotenství jsou velmi podobné příznakům PMS. Pokud si chcete být jistá svým těhotenstvím, je dobré si udělat těhotenský test, jakmile zaznamenáte první příznaky. Poradíme vám, jak postupovat, aby byl výsledek co nejpřesnější. Pokud se také chcete dozvědět, kdy vás v těhotenství začnou bolet prsa a jaké jsou další příznaky, čtěte dál.

Jaké jsou první příznaky těhotenství?

První příznaky těhotenství se mohou u žen objevit ještě před opožděnou menstruací, a to ve 2. až 4. týdnu. Zde je třeba poznamenat, že týdny těhotenství se počítají od prvního dne poslední menstruace, nikoliv od početí.

Citlivá prsa

V prvních týdnech těhotenství se u mnoha žen objevují změny na prsou, která jsou náhle citlivější, oteklá a někdy i bolestivá. Nejedná se však o spolehlivý příznak, protože citlivá a bolestivá prsa jsou také typickým příznakem PMS.

Zlepšený čich

Začaly vám vadit výpary z aut ve městech nebo se vám dělá špatně v supermarketu u pultů s rybami? Jedním z prvních příznaků těhotenství je citlivější čich v důsledku zvýšené hladiny těhotenského hormonu hCG. Máme pro vás velmi užitečný tip. V tomto období vám při vynášení odpadků nebo při chůzi po smogem zahalené ulici dobře poslouží rouška.

Priznaky tehotenstvi Zlepseny cich
Příznaky těhotenství – Zlepšený čich

Časté močení

Vaše tělo se musí během těhotenství účinněji zbavovat odpadních látek. Proto můžete potřebovat chodit častěji na toaletu již 2 týdny po početí. K častému močení přispívá také rostoucí děloha, která vyvíjí tlak na močový měchýř.

Zvýšená teplota

Bazální teplota, která se měří bezprostředně po probuzení, je u žen zvýšená již v prvních týdnech po oplodnění a zůstává zvýšená po celou dobu těhotenství. Pokud si ráno, než vstanete z postele, změříte teplotu a je asi o 0,8 stupně vyšší než obvykle, může to znamenat, že jste těhotná. Protože se zvýšená teplota vyskytuje i při jiných stavech, není spolehlivým příznakem těhotenství.

Únava

Ihned po otěhotnění začne tělo vynakládat velké množství energie na vytvoření placenty, což vede k těhotenské únavě. Ta vás může provázet po celou dobu těhotenství. Je důležité si uvědomit, že vaše tělo vkládá do vzniku nového života velké množství energie, proto si dopřejte dostatek odpočinku bez výčitek.

Priznaky tehotenstvi Unava
Příznaky těhotenství- Únava

Výkyvy nálad

Dalším poměrně častým příznakem těhotenství, který se objevuje již v prvních týdnech, je náladovost. Na vině jsou hormonální změny. Je běžné, že časté změny nálad provázejí ženy po celou dobu těhotenství. Chcete-li je zmírnit, snažte se kvalitně stravovat, dopřejte si kvalitní spánek a trávte čas na čerstvém vzduchu.

Další příznaky těhotenství

Následující příznaky se objevují kolem 4. až 9. týdne těhotenství. Některé z nich vás mohou provázet jen několik týdnů, jiné téměř celé těhotenství.

Vynechání menstruace

Opožděná menstruace je jedním z nejspolehlivějších příznaků těhotenství. Stále však nejde o stoprocentně spolehlivý příznak. Menstruace se může opozdit také v důsledku zvýšené fyzické aktivity nebo stresu.

Priznaky tehotenstvi Vynechani menstruace
Příznaky těhotenství – Vynechání menstruace

Zácpa a nadýmání

Nadýmání v těhotenství je někdy obtížné odlišit od nadýmání před menstruací. Obvykle je však doprovázeno zácpou, nikoliv průjmem, jak tomu bývá u PMS. Se zácpou můžete bojovat po celou dobu těhotenství, proto jezte kvalitní stravu s dostatkem vlákniny.

Pálení žáhy

Zvýšená hladina hormonu progesteronu způsobuje pálení žáhy v těhotenství. Tento stav se obvykle objeví až kolem 2. měsíce nebo později a může přetrvávat až do porodu. Pomůže, když se vyhnete citrusovým plodům, rajčatům, kofeinu, perlivým nápojům a kyselým potravinám.

Ranní nevolnost

Nevolnost v těhotenství vás nemusí postihnout jen ráno, ale také kdykoli během dne. Nejčastěji se však objevuje po probuzení. Můžete ji zmírnit tím, že si večer na noční stolek položíte sušenky. Než vstanete z postele, snězte alespoň 1 sušenku a poté se nasnídejte. Pokud se chcete vyhnout nevolnosti během dne, sledujte, po kterých potravinách se necítíte dobře, a snažte se jim vyhnout.

Priznaky tehotenstvi Ranni nevolnost
Příznaky těhotenství – Ranní nevolnost

Kdy si udělat těhotenský test?

Těhotenské testy fungují na základě reakce na těhotenský hormon hCG. Největší množství se nachází v moči ráno po probuzení. Proto si těhotenský test udělejte v této době. Chcete-li získat co nejpřesnější výsledek, udělejte si těhotenský test až v době, kdy se vám opozdí menstruace. Pokud se otestujete dříve a výsledek bude negativní, můžete být stále těhotná. Hormon hCG se objevuje v moči asi 7 až 9 dní po ovulaci. V těchto dnech ho však ještě nemusí být dostatek.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine