Horečka u dětí se objevuje poměrně často a v některých případech vyvolává obavy. Správné měření a posouzení její závažnosti pomůže uklidnit přirozené obavy rodičů. Přečtěte si tento článek a dozvíte se, jak srazit teplotu u dětí, jak srazit teplotu u miminka, jak ji měřit a kdy je již nutné navštívit lékaře.
Kdy má dítě teplotu?
U dětí známe dva stupně teploty:
- zvýšená teplota, která dosahuje maximálně 38 °C,
- horečka u dětí, při které teplota přesáhne 38 °C.
Normální tělesná teplota u dětí je 36,5 °C až 37,2 °C.
Teplota vašeho dítěte se může v průběhu dne měnit, proto byste ji měli kontrolovat několikrát denně.
Jak správně měřit teplotu dětem a miminkům?
U malých miminek se doporučuje měřit teplotu digitálním rektálním teploměrem. Pro zajištění pohodlí a bezpečnosti miminka naneste před měřením na špičku teploměru krém proti opruzeninám. Položte dítě do polohy na zádech s koleny směřujícími k bříšku. Teploměr nezasouvejte příliš hluboko, postačí maximálně 2 cm. Po každém použití teploměr omyjte a otřete do sucha.
U batolat a dětí předškolního věku již není vhodné měřit teplotu v konečníku. Stačí jim umístit teploměr pod jazyk a změřit ji tímto způsobem. Je třeba mít na paměti, že touto metodou byste neměli měřit teplotu poté, co dítě vypilo něco studeného nebo horkého.
U starších dětí se již teploměr nemusí vkládat do úst a lze jej umístit do podpaží stejným způsobem jak se měří teplota u dospělých, i když měření teploty v ústech je přesnější.
Jak srazit teplotu u dětí?
Pokud teplota dítěte nepřesáhne 38 °C, není třeba podávat léky. Nejprve se pokuste snížit teplotu přirozenými způsoby:
Zábaly
Prvním účinným způsobem, jak srazit teplotu u dětí, je použití chladicích zábalů. Ty jsou však vhodné pouze v případě, že teplota přesahuje 38 °C měřeno v podpaží. Před aplikací zábalů zkontrolujte, zda jsou končetiny vašeho dítěte chladné. Pokud ano, zábalům se vyhněte.
Namočte ručník nebo bavlněnou plenu do vlažné vody, vyždímejte ji a omotejte kolem trupu dítěte. Nechte ji na těle maximálně 15 minut. Poté změřte teplotu a pokud se vám ji nepodařilo snížit, postup opakujte. Jakmile teplota klesne pod 38 °C, přestaňte se zábaly.
Pitný režim
Horečka u dětí často vede k dehydrataci – a to v důsledku pocení. Proto své dítě pravidelně hydratujte vodou, ovocnými šťávami nebo čaji. Povzbuzujte ho, aby se napilo každých 20 minut.
Odpočinek
Fyzická námaha a pohyb zvyšují tělesnou teplotu ještě více. Snažte se, aby vaše dítě leželo v posteli nebo na pohovce v klidovém režimu. Pomoci mohou knížky nebo hračky. Vaše dítě by při horečce nemělo příliš dlouho koukat na obrazovku, protože to může způsobit bolesti hlavy.
Vhodné oblečení
Pokud má vaše dítě horečku, oblečte ho do lehkého a prodyšného oblečení. Nejlepší jsou přírodní materiály, jako je bavlna nebo bambus. Pokud si dítě s horečkou stěžuje na chlad, přikryjte ho pouze tenkou dekou nebo prostěradlem.
Kdy a jaké léky podávat dítěti s horečkou?
Pokud předchozí opatření nepomáhají a teploměr stále ukazuje 38 °C nebo více, je čas zvážit užívání léků doporučených pediatrem ve formě sirupu nebo čípku.
Při horečce u dětí se nejčastěji předepisují léky obsahující paracetamol nebo ibuprofen. Ulevují od bolesti a snižují tělesnou teplotu.
Varování: Léky s obsahem ibuprofenu nejsou vhodné pro miminka mladší 3 měsíců.
Navštivte lékaře nebo pohotovost, pokud:
- horečka trvá déle než 4 dny,
- dítě má teplotu 40 °C nebo vyšší,
- dítě má horečku v kombinaci s dalšími příznaky (vyrážka, ztuhlý krk, silné bolesti břicha nebo hlavy, silný kašel a dušnost).
Jak srazit teplotu u miminka
U kojenců se považuje za horečku:
- 38 °C nebo vyšší při rektálním měření,
- 37,2 °C nebo více, pokud se měří jinými metodami.
Pokud má vaše miminko ve věku do 3 měsíců horečku, navštivte lékaře, který zjistí její příčinu a případně navrhne vhodnou léčbu. U dětí starších 3 měsíců můžete vyzkoušet následující způsoby snížení teploty:
Léky
Bezpečné množství paracetamolu účinně pomáhá snížit teplotu miminka. O jeho podávání a vhodném množství se poraďte s lékařem. Pokud vaše dítě není nervózní a neztrácí z horečky chuť k jídlu, můžete se pokusit snížit teplotu bez léku.
Vhodné oblečení
Oblečte miminko do lehkého oblečení z prodyšného materiálu, ušitého z bavlny nebo z bambusu.
Snížená pokojová teplota
Udržujte v chladu místnost, ve které miminko tráví nejvíce času. Teplota uvnitř by však neměla klesnout pod 19 °C.
Vlažná koupel
Vykoupejte miminko ve vlažné (nikoli studené) vodě, abyste snížili nebezpečí přehřátí.
Pitný režim
Častou komplikací horečky je dehydratace. Pravidelně miminku nabízejte tekutiny ve formě mateřského nebo umělého mléka. Zkontrolujte, zda má dítě vlhká ústa, mokré pleny a zda mu při pláči tečou slzy. Máte-li podezření na dehydrataci, obraťte se na svého pediatra.
Navštivte lékaře, pokud:
- naměříte jakoukoli zvýšenou teplotu u miminka mladšího 3 měsíců,
- jste rektálně naměřili teplotu 38,9 °C nebo vyšší u miminka staršího 3 měsíců,
- horečka u miminka trvá déle než 4 hodiny,
- dítě je podrážděné,
- se objeví další příznaky, které vás znepokojují (např. vyrážka, zvracení),
- miminko je dehydratované.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com