Jak přestat kouřit: Setrvejte ve svém odhodlání

Ruce muže lámou cigaretu na půl, symbolizující rozhodnutí přestat kouřit.

Největšími nepřáteli čerstvých nekuřáků jsou touha nebo nutkání. Někdy se jim také říká chutě. Pokaždé, když odoláte, budete o kousek blíž k definitivnímu úspěchu. Postupně to bude snazší a snazší. Jak ale udělat další krok a rozloučit se s tímto nezdravým, zapáchajícím a drahým zlozvykem? Jak přestat kouřit? Připravili jsme pro vás soubor tipů a rad, které vám pomohou na cestě ke zdravějšímu životu.

Nechte své prostředí pracovat ve váš prospěch

Úprava prostředí je při odvykání od kouření důležitější, než si možná myslíte. Pouhý pohled na cigaretu, zapalovač nebo vůni kouře může vyvolat touhu po tabáku.

Řekněte svému okolí, že přestáváte kouřit

Přestat kouřit je náročný proces a podpora blízkých vám rozhodně pomůže. Požádejte své přátele, rodinu a kolegy, aby ve vaší blízkosti nekouřili, nenabízeli vám cigaretu ani vás jinak negativně neovlivňovali. Nezdržujte se ani na místech, kde se kouří. Pokud to řeknete svému okolí, přijmete tím také závazek. O pomoc můžete požádat také své nejbližší. Dobrým způsobem, jak odolat nutkání, je říct o tom svému známému.

Ukliďte svůj domov, pracoviště a auto

Zbavte se cigaret, zapalovačů, popelníků a dalších předmětů, které vám připomínají váš zlozvyk. Doporučuje se také vyprat veškeré oblečení a textilie, které jsou cítit cigaretovým kouřem.

Jak prestat kourit Nechte sve prostredi pracovat ve vas prospech
Jak přestat kouřit – Nechte své prostředí pracovat ve váš prospěch

Najděte bezpečné náhražky cigaret

Najednou nebudete vědět, co s rukama, v ústech vám bude pořád něco chybět, začnete mít víc času a nebudete vědět, jak ho využít. Připravte se na to předem.

Použijte brčka, párátka nebo skořicové tyčinky

První dny jsou obvykle nejtěžší. Když čekáte v restauraci, setkáváte se s přáteli nebo se ocitnete na místě, kde jste dříve kouřili, mějte vždy po ruce bezpečnou náhražku. Může to být menší brčko, párátko nebo třeba skořicová tyčinka. Pomoci mohou také žvýkačky bez cukru.

Zaměstnejte své ruce

Pravděpodobně budete nervóznější než kdy jindy. Zejména ve chvílích, kdy se díváte na televizi, telefonujete, odpočíváte nebo čtete knihu, zaměstnejte své ruce jakoukoli relaxační činností. Můžete například použít antistresové pomůcky, jako jsou měkké mačkací míčky, masážní ježek nebo fidget spinner.

Jak prestat kourit Najdete bezpecne nahrazky cigaret
Jak přestat kouřit – Najděte bezpečné náhražky cigaret

Jak zvládnout nutkání

Nutkání, touha nebo chuť přepadne čas od času každého, kdo přestává kouřit. Existuje několik účinných způsobů, jak tyto situace zvládnout bez cigarety.

Rozptylte se

Když máte nutkání kouřit, je to najednou jediná věc, na kterou se soustředíte. Ve vašem okolí je tolik jiných zajímavých věcí, na které můžete zaměřit svou pozornost.

 • Zaměřte se na své smysly. Je tolik zvuků, které můžete slyšet. Co vidíte ve svém okolí? Jaké vůně cítíte? Jakou chuť cítíte v ústech? Jak se cítí vaše tělo?
 • Pusťte si svou oblíbenou hudbu. Zatancujte si.
 • Jděte se projít.
 • Zavolejte příteli.
 • Zahrajte si videohru, vyluštěte křížovku, malujte.
 • Sledujte zábavná videa.

Naplánujte si další příjemné aktivity, které můžete okamžitě a snadno realizovat.

Jak prestat kourit Rozptylte se
Jak přestat kouřit – Rozptylte se

Surfujte na vlnách nutkání

Nutkání je jako vlna. Začne se formovat, postupně roste do nebývalých rozměrů a pak opadne. Uvědomte si, že s ním nemusíte bojovat ani mu podléhat. Nakonec odezní samo. Prostě ji vnímejte a plujte na ní, dokud neztratí svou energii stejně jako vlna.

Odložení kouření o 10 minut

Pokud vás nutkání již přemáhá a chystáte se zapálit si cigaretu, odložte kouření o 10 minut. Pokuste se po tuto krátkou dobu dělat něco jiného. Trik spočívá v tom, že nutkání obvykle během této doby odezní.

Jak prestat kourit Odlozeni koureni o 10 minut
Jak přestat kouřit – Odložení kouření o 10 minut

Jak dlouho trvají abstinenční příznaky při odvykání kouření

Přestat kouřit znamená zbavit se závislosti na nikotinu. S tím jsou samozřejmě spojeny abstinenční příznaky, které v různé míře postihují každého kuřáka. Kromě již zmíněné touhy po kouření k nim patří například:

 • zvýšená nervozita, neklid, podrážděnost,
 • nesoustředěnost,
 • zvýšená chuť k jídlu,
 • problémy se spánkem,
 • zácpa,

Na internetu najdete spoustu „zaručených receptů“, třeba jak přestat kouřit za 21 dní, které slibují zázraky na počkání. Kouřit můžete přestat okamžitě. Problém bývá v tom odhodlání vytrvat a zvládnout všechna úskalí. Abstinenční příznaky u nikotinu trvají týdny až měsíce. Zatímco problémy se spánkem a zácpa zmizí relativně rychle (během několika dnů až týdne), chutě a zvýšená chuť k jídlu mohou přetrvávat celé měsíce. O to důležitější je výše popsaná příprava.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine