Salmonela: Obávaný strašák trávicího traktu

Mladá žena sedí na posteli s bolestivým výrazom a drží si břicho.

Říká se jí také nemoc léta a letních grilovaček, ale může zaútočit kdykoli během roku. Salmonela postihuje lidi všech věkových kategorií a je jednou ze čtyř nejčastějších příčin průjmových onemocnění. Přestože se z ní většina zdravých lidí během několika dní uzdraví, v závažných případech a u rizikových skupin může přerůst v život ohrožující komplikace. Přečtěte si, jak se jim vyhnout.

Co je salmonela?

Salmonela, přesněji salmonelóza, je infekční onemocnění trávicího traktu. Způsobují ji extrémně odolné bakterie rodu Salmonella, které se na člověka přenášejí ze zvířat.

Salmonelou se můžete nakazit konzumací nedostatečně tepelně upravených potravin, zejména masa a masných výrobků, ale také vajec, mléka, nepasterizovaných sýrů, dortů, majonézy nebo zmrzliny, výjimečně i druhotně kontaminovanou vodou, ovocem nebo zeleninou.

Salmonela – příznaky

Inkubační doba salmonely je 6 až 72 hodin. Projevy onemocnění se tedy objevují poměrně rychle a mají akutní průběh. Nejtypičtějšími příznaky salmonely jsou:

  • průjem,
  • nevolnost a zvracení,
  • křečovité bolesti břicha,
  • vysoká teplota.

Ve výjimečných případech, zejména pokud se onemocnění komplikuje nebo pokud není dodržován správný režim, patří mezi příznaky salmonelózy krev ve stolici a dehydratace. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Mladý muž leží na pohovce a drží si bolestivě břicho.

Je salmonela nakažlivá?

Přestože se jedná o infekční onemocnění, přenos salmonely z člověka na člověka je poměrně vzácný. Přesto je vhodné v případě onemocnění člena domácnosti dodržovat zvýšenou opatrnost a důslednou hygienu. Samozřejmostí by mělo být mytí rukou po toaletě. Nesdílejte s nemocným ručníky a toaletní potřeby. Zvýšenou pozornost věnujte hygieně také při manipulaci s potravinami a při vaření.

Jak dlouho je infekční salmonela? Člověk je nositelem bakterie již během inkubační doby, tj. i v době, kdy ještě netrpí žádnými příznaky onemocnění. Zvýšená opatrnost je na místě až do úplného odeznění příznaků salmonely, tj. do vymizení průjmu a nevolnosti.

Žena sedí na okraji postele v bílém oblečení, drží si břicho a vyjadřuje nepohodlí.

Jak se léčí salmonela

Léčba salmonelózy je ve většině případů zvládnutelná v domácím prostředí bez nutnosti lékařské pomoci. Nejdůležitější je dostatečný pitný režim, který pomáhá vyloučit bakterie z těla a zabraňuje dehydrataci. Vhodné jsou minerální vody bez bublinek, vlažný čaj, voda a rehydratační roztoky.

Nezbytnou součástí léčby salmonely je odlehčovací dieta. Vylučte všechny dráždivé potraviny, jako je maso, mléko, koření, tučné potraviny a ovoce. Během prvního dne nemoci podávejte klidně jen tekutiny. Teprve po zklidnění trávení postupně zařazujte lehké potraviny, jako jsou suchary, rýže, suchý chléb, brambory nebo vývary. K normální stravě se vracejte pomalu, aby nedošlo k přetížení trávicího traktu a návratu průjmu nebo nevolnosti.

Podávání léků není nutné. Neléčená salmonela při dodržování pitného režimu a diety ve většině případů postupně ustoupí. Antibiotika a léky proti průjmu zpomalují vyplavování bakterií z těla, proto se nedoporučují. Můžete podávat aktivní uhlí, později probiotika, v případě potřeby léky proti horečce.

Jak dlouho se léčí salmonela

Akutní fáze onemocnění může trvat tři až sedm dní. Teploty ustupují po 24 až 48 hodinách. Průjem má tendenci přetrvávat nejdéle, ale jeho intenzita by měla postupně klesat.

Mladý muž leží v posteli a svíjí se bolestí, zatímco drží ruce na břiše.

Komplikace salmonelózy

U většiny populace má salmonela nekomplikovaný průběh. Ohroženy jsou malé děti, starší osoby, těhotné ženy a osoby s oslabenou imunitou.

Salmonela u dětí a starších lidí

Nejmenší děti a starší lidé jsou vystaveni značnému riziku těžké dehydratace a minerálního rozvratu organismu. Návštěvu lékaře je proto vhodné zvážit již v počátečních stadiích onemocnění. Pokud se již objeví příznaky dehydratace – snížené nebo chybějící močení, tmavá moč, letargie, ochablá kůže, zapadlé oči, slabý zrychlený puls, slabé zrychlené dýchání – okamžitě vyhledejte lékaře. U kojenců je spolehlivým příznakem dehydratace kromě změn v močení také vpadlá velká fontanela.

Salmonela u osob s oslabenou imunitou

Nedostatečná reakce imunitního systému na bakteriální infekci může vést k šíření salmonely krevním oběhem do dalších systémů. Hrozí závažné komplikace, jako je zánět kostí, mozku a mozkových blan nebo srdečních cév.

Salmonela v těhotenství

Těžký průběh salmonelózy u těhotné ženy zvyšuje riziko potratu. Těhotným ženám se proto doporučuje dodržovat přísná opatření a vyhýbat se nedostatečně tepelně upraveným potravinám. V případě salmonelózy v těhotenství je na místě návštěva lékaře nebo hospitalizace.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine