5 jednoduchých metod, jak snížit tlak

Detailní záběr na digitální monitor krevního tlaku ukazující normální hodnoty, zdůrazňující význam pravidelného sledování tlaku pro jeho kontrolu.

Vysoký tlak neboli hypertenze je zdravotní problém, který postihuje mnoho lidí na celém světě. Je spojen s rizikem vzniku závažných onemocnění, zejména v případech, kdy není léčen. Pokud i vy trpíte vysokým krevním tlakem, můžete vyzkoušet několik účinných metod na jeho snížení. V tomto článku popíšeme 5 jednoduchých metod, jak snížit tlak.

Co je to hypertenze?

Hypertenze neboli vysoký tlak je stav, kdy je tlak v cévách příliš vysoký. Za hypertenzi se považuje tlak 140/90 mmHg nebo vyšší. Ve vyspělých zemích postihuje až 40 % lidí ve věku 25 až 64 let. Jedná se tedy o poměrně běžný stav, což však neznamená, že by měl být ignorován.

Pokud se vysoký krevní tlak neléčí, může způsobit zdravotní komplikace, jako jsou onemocnění ledvin, srdeční infarkt, mrtvice, ischemická choroba srdce a zvýšené riziko demence. Existuje několik faktorů, které zvyšují riziko vysokého tlaku:

 • vyšší věk,
 • genetické predispozice,
 • nadváha nebo obezita,
 • narušená rovnováha vazomotorické regulace,
 • zvýšený příjem soli,
 • nedostatek pohybu,
 • stres,
 • nevhodný životní styl,
 • vystavení toxinům,
 • nadměrná konzumace alkoholu.
Jak snížit tlak - vysoký tlak, hypertenze
Jak snížit tlak – vysoký tlak, hypertenze

Jak snížit tlak?

V úvodu článku jsme definovali, co je vysoký tlak neboli hypertenze. V této části se podíváme na tipy pro jeho snížení – od pravidelné fyzické aktivity přes zdravý životní styl až po kontrolu stresu. Vyzkoušejte tyto účinné a přirozené metody.

1. Pravidelně se hýbejte

Pravidelné cvičení a chůze mohou pomoci snížit krevní tlak. Jedním z rizikových faktorů, které přispívají k vysokému tlaku, je totiž nadváha. Právě cvičení a pravidelný pohyb účinně pomáhají při hubnutí. Kromě toho posiluje srdce a umožňuje efektivnější pumpování krve, což vede ke snížení tlaku v tepnách.

Chcete-li snížit krevní tlak, věnujte se středně intenzivnímu cvičení alespoň 120 minut týdně. Více fyzické aktivity vám může pomoci snížit tlak ještě více. Vyměňte proto auto za kolo nebo místo výtahů používejte schody.

Jak snížit tlak - Pravidelné cvičení a chůze
Jak snížit tlak – Pravidelné cvičení a chůze

TIP: Jak začít běhat: Užitečné tipy pro začátečníky

2. Snižte příjem soli

Příjem soli je ve většině zemí zvýšený v důsledku nadměrné konzumace zpracovaných potravin. Mnoho studií dává vysoký příjem soli do souvislosti s vysokým krevním tlakem. Pokud tedy máte vysoký tlak, měli byste konzumovat méně soli. Místo zpracovaných potravin jezte a vařte jídla z čerstvých surovin. K dochucení pokrmů používejte jen malé množství soli a kompenzujte ji jiným kořením.

Jak snížit tlak - Snižte příjem soli
Jak snížit tlak – Snižte příjem soli

3. Zvyšte příjem draslíku

Draslík pomáhá regulovat srdeční frekvenci a také snižuje účinky sodíku v těle. Uvolňuje napětí ve stěnách cév, což vede ke snížení krevního tlaku. Pro vyšší příjem draslíku konzumujte následující potraviny:

 • banány,
 • melouny,
 • meruňky,
 • avokádo,
 • rajčata,
 • pomeranče,
 • mléko,
 • jogurt,
 • listová zelenina,
 • luštěniny,
 • tuňák a losos,
 • ořechy a semínka.

Zařazení těchto potravin do jídelníčku může snížit tlak a zlepšit zdraví srdce. O vhodném množství draslíku se však poraďte se svým lékařem. Ten posoudí váš zdravotní stav a doporučí vám vhodné množství. Pokud například trpíte onemocněním ledvin, měli byste se vyhnout konzumaci velkého množství draslíku.

Jak snížit tlak - Zvyšte příjem draslíku
Jak snížit tlak – Zvyšte příjem draslíku

4. Omezte konzumaci alkoholu

Občasné a mírné pití alkoholu by nemělo škodit vašemu srdci. Pokud však vypijete velké množství alkoholu najednou, může to způsobit rychlé zvýšení krevního tlaku. Z dlouhodobého hlediska není pití alkoholu pro vaše zdraví a krevní tlak vůbec prospěšné.

Vzhledem k tomu, že alkoholické nápoje obvykle obsahují velké množství prázdných kalorií a cukru, jejich časté užívání přispívá k nárůstu tělesného tuku. Vyšší tělesná hmotnost pak může vést ke zvýšení krevního tlaku. Pokud již máte vysoký tlak a užíváte léky na jeho zmírnění, alkohol může také snížit jejich účinnost. A to je další důvod, proč konzumaci omezit.

Jak snížit tlak - Omezte konzumaci alkoholu
Jak snížit tlak – Omezte konzumaci alkoholu

5. Zbavte se stresu

Stres, který přirozeně zažíváme, například když někdy nestihneme přijít včas do práce, by neměl našemu zdraví příliš škodit. Ve většině případů se po vyřešení stresové situace naše tepová frekvence a krevní tlak vrátí do normálu. Problémem je spíše chronický stres. Ten je spojen s řadou dlouhodobých zdravotních problémů, včetně vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění. Někteří lidé při pocitu stresu konzumují nezdravé potraviny, pijí alkohol nebo kouří. Všechny tyto činnosti mohou přispívat k vysokému tlaku.

Jak snížit tlak - Meditujte
Jak snížit tlak – Meditujte

Možná se vám nepodaří stres zcela odstranit, ale snažte se ho eliminovat. Se zvládáním stresu vám může pomoci profesionální terapeut. Pokud nechcete navštívit odborníka, zkuste jednoduchou meditaci nebo vědomé dýchání. Když se dostanete do stresové situace, nepodléhejte emocím a začněte se soustředit na svůj dech. Přirozeným prostředkem proti stresu jsou také bylinky, například kozlík lékařský.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine