Jednoduchý cukr (glukóza) je jedním ze základních zdrojů energie pro naše tělo. Krev přenáší glukózu do všech buněk těla a zajišťuje tak jejich správnou funkci. Vysoká hladina cukru v krvi je však pro naše tělo ohrožující. Trvalá hyperglykémie může vést k postupnému poškození cév a nervů a zároveň zvyšuje riziko kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. V následujících řádcích se proto budeme věnovat tomu, jak snížit cukr v krvi co nejrychleji. Nabídneme vám rychlé tipy i dlouhodobá řešení.
Normální hladina cukru v krvi
Hladinu cukru v krvi ovlivňuje řada faktorů – především však příjem potravy. Odběry krve na stanovení glykémie se nejčastěji provádějí nalačno (po 8 hodinách bez jídla). Hodnoty cukru v krvi by se v této době měly pohybovat v rozmezí 3,3 až 5,6 mmol/l. Někdy se během dne provádí tzv. náhodný odběr glykémie. Obvykle se provádí nejméně dvě hodiny po jídle, v takovém případě je normální hladina cukru 7,6 mmol/l.
Hladinu cukru v krvi si můžete změřit také doma pomocí glukometru. Měření hladiny cukru v krvi z prstu však není tak přesné jako standardní krevní test. Proto se doporučuje taková měření opakovat.
Zvýšený cukr v krvi – příznaky
Zvýšený cukr v krvi se označuje jako hyperglykémie. Mezi typické příznaky patří:
- zvýšená žízeň, sucho v ústech,
- častější močení,
- zvýšená fyzická únava,
- rozmazané vidění,
- křeče v nohou,
- opakované infekce močových cest,
- nevolnost a bolesti břicha,
- hyperventilace – zrychlené a mělké dýchání,
- ospalost a letargie.
Chronicky zvýšený cukr v krvi většinou souvisí s problematickou produkcí a využíváním inzulínu v těle. To může být důsledkem genetických faktorů (diabetes I. typu) nebo dlouhodobého nezdravého životního stylu (diabetes II. typu). Ke zvýšené hladině cukru v krvi však může vést také užívání některých léků, zánět slinivky břišní nebo zvýšená produkce některých hormonů.
Specifickým případem je zvýšená hladina cukru v krvi při stresu. Dochází k němu vlivem hormonů, které se uvolňují ve stresových situacích a cíleně zvyšují hladinu cukru v krvi. Chronický stres tak může vést k vážným zdravotním problémům.
Nízká hladina cukru v krvi
Nízká hladina cukru se označuje jako hypoglykémie. U zdravých lidí o ní hovoříme, pokud hodnota cukru v krvi klesne pod 3,3 mmol/l, u diabetiků je tato hranice posunuta na 3,9 mmol/l. Příznaky nízké hladiny cukru v krvi:
- únava, ospalost,
- třes,
- pocení,
- závratě,
- zmatenost.
Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji
Zdravý životní styl významně přispívá k dlouhodobé optimalizaci hladiny cukru v krvi. Existují však i rychlé postupy, jak snížit cukr v krvi. Nejsou tak účinné a zdraví prospěšné jako dlouhodobá opatření, ale jsou účinným krátkodobým řešením.
Intenzivní sport
Pokud vám to zdravotní stav dovolí, je intenzivní sportovní aktivita nejúčinnějším způsobem, jak snížit cukr v krvi co nejrychleji. Přebytečná glukóza se jednoduše spálí.
Zvýšený příjem tekutin
Pitný režim je také velmi důležitý v rámci zdravého životního stylu. Okamžité zvýšení příjmu neslazených tekutin, zejména čisté vody, však pomůže ledvinám rychleji vyplavit přebytečný cukr.
Ochlazení organismu
Ochlazení těla pomáhá rychleji spalovat glukózu a ukládat ji do svalů. Účinné je zejména otužování, ale krátkodobě pomůže i studená sprcha nebo vlažná koupel.
Co snižuje cukr v krvi dlouhodobě
Dlouhodobá a důsledná změna životního stylu je nejúčinnějším řešením vysoké hladiny cukru v krvi.
Pravidelné cvičení
Cvičení nemusí být namáhavé ani intenzivní, ale o to pravidelnější. I lehká fyzická aktivita pomůže tělu efektivně využívat cukry a podpoří zvýšenou citlivost na inzulín.
Zdravá strava
Snižte podíl jednoduchých cukrů ve své stravě. Nahraďte je potravinami s nízkým glykemickým indexem, jako jsou luštěniny, celozrnné výrobky a čerstvá zelenina. Přidejte potraviny bohaté na vlákninu, která zpomaluje vstřebávání cukrů. Do jídelníčku je také dobré zařadit potraviny bohaté na chrom a hořčík – například ořechy, maso, celozrnné výrobky, banány, listovou zeleninu, ryby a avokádo. Zmenšete velikost porcí, jezte častěji a méně. Nezapomeňte na pitný režim.
Zdravý spánkový režim
Nepřetěžujte se a dopřejte si dostatek zdravého a kvalitního spánku. Nedostatek spánku podporuje uvolňování hormonů, zejména kortizolu, které mají nepříznivý vliv na hladinu cukru v krvi.
Zvládání stresu
Dlouhodobý stres může vést k chronickému zvýšení hladiny cukru v krvi. Pokud se pravidelně setkáváte se stresovými situacemi, například v zaměstnání, naučte se účinné způsoby, jak stres zvládat. Můžete vyzkoušet relaxační techniky, jógu nebo dechová cvičení.
Babské rady na snížení cukru
Podle některých domácích receptů může pomoci snížit hladinu cukru v krvi:
- jablečný ocet,
- skořice,
- pískavice řecké seno,
- ostropestřec mariánský.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com