Zánět slepého střeva se nejčastěji vyskytuje u dětí a dospívajících, ale může postihnout i dospělé. Může vám způsobit bolest, křeče, horečku a další potíže. Víte, kde bolí slepé střevo a jaké jsou příčiny zánětu slepého střeva a možnosti léčby?
Co je slepé střevo?
Slepé střevo, nazývané také appendix, si můžeme představit jako trubičku dlouhou jako prst. Zatímco na jedné straně je uzavřená, na druhé je připojena k začátku tlustého střeva. Do této části vyprazdňuje tenké střevo svůj obsah. Není jasné, zda má slepák v těle nějakou funkci. Vědci v současnosti předpokládají, že slouží jako zásobárna prospěšných bakterií, které pomáhají obnovovat střevní flóru.
Kde je slepé střevo?
Slepé střevo se nachází v podbřišku na pravé straně. V této oblasti můžete pociťovat bolest, když je zanícené.
Co je zánět slepého střeva?
Apendicitida neboli zánět slepého střeva je zánětlivé onemocnění apendixu. Dochází k němu, když je slepé střevo zduřelé a infikované. Je doprovázeno bolestí v podbřišku a dalšími příznaky. Může se vyskytnout v jakémkoli věku, ale nejčastěji jsou postiženy děti a dospívající.
Jak vzniká zánět slepého střeva?
Přesnou příčinu vědci dosud nezjistili, ale předpokládá se, že nejčastější příčinou zánětu je ucpání slepého střeva. Může být způsoben tuhými výkaly, infekcí, parazity nebo nádory.
Jak poznat zánět slepého střeva?
Pokud nejste lékař, nemůžete sami rozpoznat zánět slepého střeva. Příznaky tohoto onemocnění se totiž mohou shodovat s příznaky mnoha jiných onemocnění, která jsou rovněž doprovázena bolestí břicha.
Pokud náhle pocítíte silnou bolest v podbřišku nad pravou kyčlí, okamžitě vyhledejte lékaře. Je to jeden z prvních příznaků, že můžete mít zánět slepého střeva nebo jiné onemocnění, které byste neměli podceňovat.
Zánět slepého střeva – příznaky
Kromě bolesti břicha mohou zánět slepého střeva doprovázet i další příznaky:
- citlivost břicha při dotyku,
- nadýmání nebo otok břicha,
- horečka,
- ztráta chuti k jídlu,
- nevolnost a zvracení,
- únava a slabost,
- bolest při močení,
- neschopnost vylučovat plyny,
- silné křeče,
- zácpa nebo průjem,
- zvýšená srdeční frekvence.
Akutní a chronický zánět slepého střeva – jaký je mezi nimi rozdíl?
Chronický zánět slepého střeva se může projevovat mírnějšími příznaky, které se objevují po dlouhou dobu a mají tendenci ustupovat a znovu se objevovat. Naopak akutní apendicitida se projevuje závažnými příznaky, které se objeví náhle během 24 až 48 hodin. Léčba akutní apendicitidy je nutná okamžitě.
Jak uklidnit podrážděné slepé střevo?
Doporučení vědců a lékařů se v této problematice liší. Protože v minulosti bylo slepé střevo považováno za zbytečné, ve většině případů si ho pacienti nechávali chirurgicky odstranit.
Novější výzkumy ukázaly, že je přece jen užitečný. Vzhledem k tomu se u nekomplikovaných zánětů někdy doporučuje léčba antibiotiky pod dohledem lékařů. Pokud je však pravděpodobné, že apendix praskne nebo již praskl, měl by být odstraněn. Zánět slepého střeva může způsobit opravdu vážné zdravotní problémy, a proto je nutné konzultovat jakékoli podezření s odborníky.
Čemu se vyhnout při léčbě slepého střeva?
Pokud máte zánět slepého střeva, nespoléhejte se na babské rady nebo domácí léčbu. Nepomohou ani bylinky, ani strava bohatá na vitamin C. Nečekejte a co nejdříve navštivte lékaře.
Jak probíhá zánět slepého střeva u dětí?
Zanícené slepé střevo u dětí je častou příčinou bolesti břicha, zejména u dětí předškolního a školního věku. U novorozenců a kojenců se zánět slepého střeva vyskytuje jen vzácně.
Děti se zánětem apendixu mají stejné příznaky jako dospělí. Často začíná intenzivní bolestí břicha kolem pupku, která později postupuje na pravou stranu břicha. Dítě hledá úlevu od bolesti tím, že se schoulí do klubíčka na boku, může být neklidné a mít nechuť k jídlu. Pokud je zánět v pokročilém stadiu, objeví se horečka.
Máte podezření, že má vaše dítě zánět slepého střeva? Nečekejte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Ve většině případů je u dětí nutné chirurgické odstranění. Rekonvalescence po operaci je obvykle rychlá, ale pro úspěch je nutné dodržovat přísnou dietu.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com