Pokud vás čeká operace slepého střeva, budete chtít vědět, jak dlouho trvá PN po operaci a na co byste se měli připravit. V následujících řádcích vám odpovíme nejen na tyto otázky, ale podíváme se také na to, kde bolí slepé střevo, jaké příznaky vás mohou na zánět upozornit a také jak se zánět slepého střeva projevuje u dětí.
Co je slepé střevo a co apendix?
Slepák je součástí tlustého střeva. Na jeho začátku je slepě zakončený červovitý výběžek zvaný appendix. V minulosti bylo slepé střevo považováno za zbytečné, ale moderní výzkumy ukazují, že je důležité pro imunitní a lymfatický systém. Při zánětu není zasaženo celé slepé střevo, ale pouze apendix.
Kde je slepé střevo?
Slepé střevo se nachází v podbřišku na pravé straně. Při zánětu slepého střeva můžete pociťovat bolest nejprve v oblasti pupku a později v části, kde se nachází slepák.
Co je zánět slepého střeva?
Apendicitida neboli zánět slepého střeva je zánětlivé onemocnění apendixu. Dochází k němu, pokud je slepé střevo zduřelé a infikované. Je doprovázeno bolestí v podbřišku a dalšími příznaky. Může se vyskytnout v jakémkoli věku, ale nejčastěji jsou postiženy děti a dospívající.
Co může podráždit slepé střevo?
Podráždění nebo zánět slepého střeva se vyskytuje častěji ve vyspělých zemích včetně Evropy. Důvodem je konzumace velkého množství zpracovaných potravin a potravin s nízkým obsahem vlákniny. Taková strava způsobuje tvrdší stolici, která dráždí a ucpává apendix.
Jak poznat zánět slepého střeva?
Pokud nejste lékař, nemůžete sami rozpoznat zánět slepého střeva. Příznaky tohoto onemocnění se totiž mohou shodovat s příznaky mnoha jiných onemocnění, která jsou rovněž doprovázena bolestí břicha.
Pokud náhle pocítíte silnou bolest vpravo od pupku, okamžitě vyhledejte lékaře. Je to jeden z prvních příznaků, že můžete mít zánět slepého střeva nebo jiné onemocnění, které byste neměli podceňovat.
Akutní a chronický zánět slepého střeva – jaký je mezi nimi rozdíl?
Chronický zánět slepého střeva se může projevovat mírnějšími příznaky, které se objevují po dlouhou dobu a mají tendenci ustupovat a znovu se objevovat. Naopak akutní zánět slepého střeva se projevuje závažnými příznaky, které se objeví náhle během 24 až 48 hodin. Léčba akutní apendicitidy je nutná okamžitě.
Zánět slepého střeva – příznaky
Příznaky akutní apendicitidy mají náhlý průběh a rychle se zhoršují. Mezi nejčastější příznaky patří:
- silná bolest slepého střeva na pravé dolní straně břicha nebo poblíž pupku,
- otok v oblasti břicha,
- nechuť k jídlu,
- zvýšená teplota (kolem 37,5 °C),
- zimnice,
- zvracení,
- zácpa nebo průjem,
- zadržování plynů.
Jak uklidnit podrážděné slepé střevo?
Pokud máte podezření na zánět slepého střeva u sebe nebo u svého dítěte, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a nespoléhejte se na domácí tipy, jak uklidnit slepé střevo. Bylinky ani strava bohatá na vitamin C v tomto případě nepomohou. Lékař vás důkladně vyšetří a doporučí vhodnou léčbu.
Jak probíhá zánět slepého střeva u dětí?
Zanícené slepé střevo u dětí je častou příčinou bolesti břicha, zejména u dětí předškolního a školního věku. U novorozenců a kojenců se zánět slepého střeva vyskytuje jen vzácně.
Děti se zánětem apendixu mají stejné příznaky jako dospělí. Často začíná intenzivní bolestí břicha kolem pupku, která později postupuje na pravou stranu břicha. Břicho ho může bolet ještě více při chůzi, změně polohy a kašli. Dítě hledá úlevu od bolesti tím, že se schoulí do klubíčka na boku, může být neklidné a mít nechuť k jídlu. Pokud je zánět v pokročilém stadiu, objeví se horečka.
Máte podezření, že má vaše dítě zánět slepého střeva? Nečekejte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Ve většině případů je u dětí nutné chirurgické odstranění.
Jak probíhá léčba zánětu slepého střeva?
U nekomplikovaného zánětu slepého střeva může lékař v počátečních stadiích předepsat antibiotickou léčbu, která bude kombinována s pobytem na nemocničním lůžku, infuzí výživy a ledovými obklady.
Operace slepého střeva
Slepé střevo při zánětu nejčastěji vyžaduje chirurgické odstranění, zejména pokud se zánět nezlepší, opakuje se nebo je závažný.
Operace slepého střeva se v současné době nejčastěji provádí moderní laparoskopickou metodou, která je méně invazivní a umožňuje rychlejší zotavení než operace otevřeným řezem.
Komplikace po operaci slepého střeva jsou velmi vzácné a dosud nebylo prokázáno, že by odstranění slepého střeva mělo negativní vliv na organismus.
Jak probíhá rekonvalescence po operaci slepého střeva?
Po několika dnech si můžete dopřát krátkou sprchu, ale dávejte pozor, abyste si nenamočili operační řez. Používejte nepromokavé obvazy. A noste volné oblečení, abyste si nedráždili kůži v místě řezu.
Pokud vás zajímá, jak dlouho bolí břicho po operaci slepého střeva, záleží to na vašem celkovém zdravotním stavu. Obvykle bolest trvá 1 až 2 týdny, ale nemusíte se jí obávat. Ke zvládnutí vám lékař předepíše vhodné léky a doporučí ledové obklady. Pokud se nevyskytnou žádné komplikace, budete se moci vrátit do práce za 2 až 3 týdny.
Jaká je doporučená dieta po operaci slepého střeva?
Během prvních dnů po operaci dodržujte tzv. šetřící dietu. Vyhýbejte se těžko stravitelným potravinám, zpracovaným výrobkům, alkoholu a potravinám, které způsobují nadýmání. Jezte častěji a v menších porcích. Mezi vhodné potraviny a tekutiny v prvních dnech patří např:
- čistá voda,
- čiré kuřecí a zeleninové vývary bez tuku,
- rýžová kaše,
- heřmánkový a mátový čaj,
- jemné neslané krémové polévky,
- banány,
- alespoň 1 den staré pečivo.
Po třech dnech můžete do svého jídelníčku postupně přidávat potraviny s nízkým obsahem vlákniny. Pokud se cítíte dobře a nemáte bolesti ani zažívací potíže, začněte po 5. dni pomalu zvyšovat porce a zkoušet další potraviny.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com