Žena sedí na toaletě a drží toaletní papír.

Poměrně běžná a nezávažná zdravotní komplikace, která se v některých případech může vyvinout v život ohrožující stav. Mluvíme o průjmu, jednom z nejčastějších problémů trávicího traktu vůbec. Statistiky uvádějí, že se s ním každoročně setkají až 2 miliardy lidí a někteří z nich jím trpí i několikrát ročně. Pokud jsou časté návštěvy toalety něčím, s čím se potýkáte vy nebo někdo ve vašem okolí, čtěte dále. Povíme si více o příčinách a rizicích, ale hlavně o tom, jak zastavit průjem.

Průjem: Vše, co o něm potřebujete vědět

Průjem je příznakem onemocnění nebo podráždění trávicího traktu. Projevuje se zrychlenou střevní peristaltikou, která má za následek časté návštěvy toalety a také nedostatečné vstřebávání vody a živin z trávicího traktu.

Stolice při průjmu

Zrychlené vyprazdňování při průjmu je obvykle doprovázeno abnormálně řídkou, neformovanou až vodnatou stolicí – říká se mu také vodnatý průjem.

Vlivem nezdravých procesů ve střevech může stolice také nezvykle měnit barvu. Žlutý průjem například obvykle doprovází infekční onemocnění, ale je také příznakem onemocnění jater nebo pankreasu. Naopak zelený průjem se častěji vyskytuje u salmonelózy, Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy.

V některých případech, zejména při infekčních průjmech nebo závažnějších onemocněních trávicího traktu (např. žaludeční vředy, karcinomy), se může objevit krvavý průjem, jehož léčbu by měl rozhodně řešit lékař.

Muž na gauči se svírá bolestí břicha.

Další příznaky průjmu

Opakované vyprazdňování a řídká stolice mohou být doprovázeny i dalšími příznaky. Nejčastěji se objevuje vodnatý průjem a křeče v břiše. Ačkoli vodnatý průjem bez bolesti břicha je spíše ojedinělý, pokud jsou křeče velmi intenzivní, je vhodné zvážit návštěvu lékaře. Jako příznak gastrointestinálního onemocnění se může objevit také nevolnost, zvracení nebo horečka, zejména u infekčních onemocnění, jako je salmonelóza.

Nejčastější příčiny průjmu

Pokud se obtíže objeví náhle a trvají maximálně několik dní, hovoříme o akutním průjmu. Mezi jeho nejčastější příčiny patří:

  • infekční onemocnění,
  • otrava jídlem, dietní chyba, špatná kombinace potravin (průjem po jídle),
  • nadměrné požití alkoholu (průjem po alkoholu),
  • užívání některých léků,
  • úzkost, stres,
  • menstruace.

Naopak dlouhodobý průjem (chronický) může trvat i několik týdnů. Mezi jeho nejčastější příčiny patří:

  • potravinová alergie nebo intolerance (např. na lepek, laktózu atd.),
  • gastrointestinální onemocnění – např. Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku, onkologická onemocnění atd.
Žena sedící na gauči a pije mléko, zatímco si drží břicho.

Jak zastavit průjem

U akutního průjmu obvykle postačí domácí léčba a vhodná režimová opatření. Dlouhodobý průjem by měl řešit lékař, který podrobnou diagnostikou odhalí jeho příčinu.

Jak se zbavit průjmu pomocí volně prodejných léků

Rychlou úlevu od akutního průjmu přinášejí tzv. inhibitory střevní motility (např. Imodium), které zpomalují peristaltiku, a tím i průchod potravy střevy. Doporučujeme je doplnit probiotiky (např. Hylák, Enterol), které pomohou obnovit střevní mikroflóru a podpoří tak přirozenou regeneraci trávicího traktu.

Při všech typech akutních průjmů velmi dobře fungují také tzv. střevní adsorbenty (např. černé uhlí, Smecta). Tyto léky se v trávicím traktu nevstřebávají, ale vážou na sebe toxiny a pomáhají jejich vyloučení z těla.

Muž ukazuje lék a drží sklenici vody.

Jak zastavit průjem přírodní cestou

Pokud hledáte, co na průjem, poslouží vám bylinky. Doporučujeme pomalu pít čaj z řepíku, heřmánku, pelyňku, zázvoru, fenyklu, ostružiníku, černého bezu nebo máty. Proti průjmu pomáhá také odvar ze sušených borůvek a skořice. V menším množství je prospěšný také černý nebo zelený čaj.

Coca-cola na průjem

Pokud hledáte, co pomáhá na průjem, a nemáte doma žádný lék z lékárny, pomůže vám také cola. Díky vysokému obsahu cukru vám dodá energii a také zajistí, že se minerály ve střevech lépe vstřebají. Na druhou stranu obsahuje kofein, který má spíše projímavý účinek a může průjem zhoršit. Nadměrný obsah cukru také způsobí, že ledviny budou vylučovat více vody. Coca-cola je proto spíše poslední možností a lze ji použít jako první pomoc při průjmu.

Žena pije z láhve s brčkem na procházce v parku.

Dieta při průjmu

Režimová opatření jsou nezbytnou součástí léčby průjmových onemocnění. Trávení je třeba odlehčit konzumací nestresujících potravin a zvýšením příjmu tekutin se snažíme zabránit nebezpečné dehydrataci.

Co jíst při průjmu

Pokud trpíte průjmem, vyhýbejte se tučným jídlům, mléku a příliš kořeněným nebo ostrým jídlům. Dávejte přednost rýži, vařeným bramborám, sucharům a suchému, staršímu pečivu. Vhodnou volbou jsou také banány, strouhaná jablka a vařená mrkev.

Co pít při průjmu

V průběhu průjmu dochází k velkým ztrátám vody a minerálů. Tělo je následně ohroženo dehydratací a elektrolytovou nerovnováhou. Tento problém nastává zejména tehdy, když se objeví průjem u dětí nebo u starších osob.

Během dne byste měli vypít alespoň 2-3 litry tekutin. Pomůže vám minerální voda, černý čaj, vývar nebo rehydratační roztok z lékárny.

Žena sedí a drží šálek černého čaje.

Průjem nemusí být jen příznakem onemocnění trávicího traktu

Zrychlenou střevní peristaltikou může tělo reagovat nejen na chorobné procesy v těle, ale i ve specifičtějších případech.

Průjem v těhotenství

Nejčastější je průjem na začátku těhotenství, kdy tělo citlivě reaguje na velké hormonální změny. Kromě nevolnosti a zvracení se může objevit i častější řídká až vodnatá stolice. Průjem před porodem také není neobvyklý. Objeví se náhle v den porodu nebo se řidší stolice může objevit několik týdnů před očekávaným velkým dnem. Léčba v těhotenství obvykle není nutná, důležité je dbát na pitný režim.

Průjem při menstruaci

Mnoho žen zná častější návštěvy toalety v prvních dnech menstruace. Jedná se o přirozenou reakci těla na uvolnění svalů dělohy a celé břišní dutiny. Takový průjem postupně spontánně ustupuje.

Žena na posteli aplikuje horkou láhev na břicho.

Průjem ze stresu

Stres a úzkost přirozeně zvyšují svalové napětí a zároveň stimulují psychomotorický neklid a vyplavování stresových hormonů do těla. Tělo může v takové situaci nezřídka reagovat fyzickou nepohodou, která kromě bolestí hlavy a nevolnosti zahrnuje také průjem. Rychlou úlevu přinášejí léky proti průjmu – inhibitory střevní peristaltiky.

Průjem u kojence

Matky kojených dětí často děsí častější vodnatá stolice. Pokud je dítě plně kojeno, jedná se o přirozený jev, kterého se není třeba obávat. Zatímco děti krmené mateřským mlékem mají při podávání umělého mléka obvykle hustší stolici, děti krmené mateřským mlékem mohou mít několikrát denně řidší stolici. Je důležité pokračovat v častém kojení, aby dítě nebylo dehydratované.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama