Klíště na prstu člověka ukazující potřebu opatrnosti při pobytu v přírodě.

Naučte se s námi, jak správně a bezpečně odstranit klíště, abyste snížili riziko infekce. Naučte se, jak správně dezinfikovat ránu a usmrtit klíště po vyjmutí. Tento článek vám poskytne účinné rady a tipy, jak se chránit před klíšťaty, a informace o tom, kdy vyhledat lékařskou pomoc. Navíc vám vysvětlíme, jak vyndat klíště psovi.

Jak vyndat klíště

Názory na vytahování klíšťat se různí, ale většina odborníků se shoduje, že nejlepší je použít pinzetu.

 1. Pomocí speciální pinzety uchopte klíště co nejblíže u hlavičky – vždy přiměřenou silou. Dávejte pozor, abyste klíště nerozmačkali.
 2. Vytahujte ho plynulým kolmým tahem směrem od pokožky. Postupujte pomalu a nikdy neotáčejte klíště prudce do stran, abyste ho nepřetrhli.
 3. Pokud se vám nepodařilo klíště vytáhnout celé i s hlavou, navštivte lékaře.
 4. Ránu ihned po vytažení dezinfikujte antiseptickým přípravkem, alkoholem nebo jodovou tinkturou. Dezinfikujte také pinzetu.
 5. Klíště usmrťte v uzavřené nádobě s alkoholem nebo ho okamžitě vyhoďte do záchodu a spláchněte. Nikdy ho nerozmačkávejte prsty. Mohlo by se tím zvýšit riziko nákazy.
 6. Pokud jste nepoužili ochranné rukavice, umyjte si po vytažení klíštěte ruce.
 7. Místo kousnutí udržujte několik dní v suchu.

Na internetu najdete také návod, jak vyndat klíště bez pinzety, například pomocí mýdlové vody nebo oleje. V těchto návodech se doporučuje klíště natřít a vytáčet vatovým tamponem. Pokud ho však potřete mastí, olejem nebo mýdlovou vodou, může se začít dusit, což vede k vyzvracení natrávené krve se slinami zpět do rány. Tím se zvyšuje riziko infekce, a proto odborníci tuto metodu nedoporučují.

Jak vyndat klíště pomocí speciální pinzety
Jak vyndat klíště pomocí speciální pinzety

Jak vyndat psovi klíště

Pokud váš pes tráví hodně času venku, měli byste ho pravidelně kontrolovat, zda nemá klíšťata, a to alespoň každý druhý den. V nejrizikovějších měsících (duben, květen) kontrolujte klíšťata každý den. Tady je návod, jak vyndat psovi klíště v případě, že ho objevíte:

 1. Nejprve si nasaďte čisté rukavice. Tím ochráníte sebe i svou rodinu před infekcí, kterou klíště může přenášet.
 2. Uklidněte svého domácího mazlíčka. Pokud se budete snažit klíště vyndat z jeho kůže, zatímco se hýbe, mohla by v kůži zůstat hlavička.
 3. Když je pes v klidu a ve správné poloze, opatrně mu odkryjte srst, abyste se dostali ke klíštěti.
 4. Použijte speciální pinzetu nebo háček a pokuste se parazita vytáhnout jedním tahem. Nejprve ho uchopte co nejblíže ke kůži a poté ho rovnoměrným tahem směrem nahoru vytáhněte. Nepoužívejte obyčejnou pinzetu, která zvyšuje pravděpodobnost rozmáčknutí klíštěte.
 5. Po odstranění klíštěte ho usmrťte tak, že ho uzavřete do uzavíratelné nádoby a zalijete alkoholem.
 6. Místo kousnutí vydezinfikujte antiseptickým přípravkem vhodným pro domácí zvířata.
 7. Chvalte svého psa za dobré chování, abyste ho naučili být při vybírání klíšťat klidný.
https://youtu.be/uP7DBHPvE7k?feature=shared

Tipy na ochranu před klíšťaty

 • Vyhněte se procházkám křovinatými oblastmi s vysokou trávou.
 • Pokud musíte procházet vysokou trávou, noste dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy. Nejlepší je oblečení světlé barvy, protože na něm snáze rozpoznáte lezoucí klíště.
 • Přetáhněte si ponožky přes kalhoty a zastrčte si tričko/košili do kalhot, abyste zabránili klíštěti lézt po těle.
 • Pokud se vydáte do přírody, použijte účinný repelent. Řiďte se pokyny uvedenými na výrobku. Chcete se vyhnout chemickým přípravkům? Na trhu jsou také přírodní repelenty s hřebíčkem, levandulí nebo kurkumou. Některé z nich však mohou být méně účinné.
 • Po pobytu v lese nebo na louce si zkontrolujte pokožku. Prohlédněte si celé tělo, abyste se ujistili, že po vás neleze klíště.
 • Pokud máte možnost, svlékněte si oblečení, když přijdete zvenku, mimo dům, například v garáži, abyste si klíšťata nepřinesli do domu. Poté jej vyperte na vysoké teplotě.
 • Po návratu z přírody se osprchujte.
Jak vyndat klíště bez pinzety
Jak vyndat klíště bez pinzety

Kdy navštívit lékaře?

Klíště může přenášet různé nemoci. Mezi nejznámější patří klíšťová encefalitida a borelióza. Proto je v některých případech nutné po kousnutí klíštětem kontaktovat a navštívit lékaře. Jedná se zejména o následující případy:

 • Klíště se vám nepodařilo zcela odstranit. Čím déle je klíště přisáté na kůži, tím větší je riziko, že se od něho nakazíte.
 • Kůže je v místě kousnutí podrážděná. Vytvořila se červená vyrážka, která se zvětšuje.
 • Objeví se u vás příznaky podobné chřipce, jako je horečka, zimnice, únava, bolesti svalů a hlavy.
 • Máte podezření, že místo kousnutí je infikované.

Foto: shutterstock.com

Reklama