Za teplého a slunečného počasí máme samozřejmě mnoho příležitostí k venkovním aktivitám. S nimi však přichází riziko přehřátí organismu. Úpal nebo úžeh může postihnout každého z nás bez ohledu na věk. Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří děti a starší osoby. Víte, jaké jsou jejich příznaky? Nejen o nich, ale také o tom, jak rychle přejde úpal, budou následující řádky.
Co je to úpal?
Úpal je označení pro přehřátí organismu (hypertermie), ke kterému nejčastěji dochází po velmi dlouhém pobytu na slunci nebo v teplém či vlhkém prostředí. Tělo se přehřeje, termoregulační schopnosti selhávají a postupně se projevují příznaky úpalu, jako je bolest hlavy, horečka, nevolnost nebo zvracení. Pozor, nezaměňujte si ho však s úžehem.
Pamatujte si: Mezi nejčastější patří úpal u dětí, přehřátí miminka a úpal u seniorů. Zatímco kojenci a děti ještě nemají dobře vyvinuté termoregulační schopnosti, senioři tyto schopnosti postupně ztrácejí.
Rozdíl mezi úpalem a úžehem
Zatímco k úpalu může dojít také v důsledku horka nebo přílišné vlhkosti, úžeh je důsledkem silného slunečního záření. Mezi jeho hlavní příznaky patří nejen horečka, bolest hlavy, nevolnost nebo zvracení, ale také spálená kůže.
Úpal – příznaky
Přestože jsme se o některých z nich zmínili o něco výše, na následujících řádcích je doplníme o další. Jak se projevuje úpal?
- Bolest hlavy,
- horečka,
- nevolnost a zvracení,
- únava, závratě,
- horká kůže,
- zrychlené dýchání,
- dezorientace, ztráta vědomí.
Co na úpal?
Přehlížený nebo neléčený úpal může mít život ohrožující následky. Proto je důležité postiženého okamžitě přemístit do chladnějšího prostředí, mimo dosah slunečního záření. Na daném místě by mělo být zajištěno dobré větrání. Postiženému zvedněte nohy, sundejte přebytečné oblečení a v malých dávkách podávejte vlažnou vodu. Při úpalu může pomoci také omývání těla vlažnou vodou.
Nejúčinnější je prevence
Stejně snadno, jak vás může postihnout, mu můžete i předejít. Stačí, když se budete vyhýbat přílišnému pobytu na slunci, zejména v době poledních hodin. Pozor také na zvýšenou fyzickou aktivitu během vysokých teplot. A dodržujte pitný režim, abyste své tělo chránili před dehydratací. Pomoci může také nosit světlé oblečení nebo používat ochranu hlavy.
Jak dlouho trvá úpal?
Jak dlouho trvá úpal nebo úžeh, závisí na konkrétním případu. Nejsilnější příznaky však obvykle odezní po prvním dni, nanejvýš po dvou až třech dnech. Postižená osoba se může cítit unavená a vyčerpaná ještě několik dní po vymizení příznaků.
Pozor! V závažných případech okamžitě vyhledejte odbornou lékařskou pomoc, abyste se vyhnuli riziku ohrožení života nebo trvalých následků.
Úpal u dětí – které věkové kategorie jsou nejvíce ohroženy?
V první řadě je důležité si uvědomit, že úpal může postihnout každé dítě – i to nejzdravější a fyzicky nejzdatnější. Pravdou však je, že některé kategorie dětí jsou ohroženy výrazně více než ostatní.
- Novorozenci a kojenci: Termoregulační schopnosti dítěte se zlepšují přímo úměrně jeho věku. Nejmenší děti jsou proto přirozeně nejzranitelnější.
- Děti s chronickým onemocněním: Pokud dítě trpí cukrovkou nebo onemocněním srdce či dýchacích cest, je automaticky náchylnější k úpalu.
- Děti užívající vybrané léky: Buďte obzvláště opatrní, pokud vaše dítě užívá například diuretika nebo antihistaminika – tedy léky, které ovlivňují metabolismus vody v těle.
Kromě těchto tří kategorií je důležité zmínit i děti s nadváhou nebo obezitou a ty, které nedodržují dostatečný pitný režim. Tyto dvě skupiny jsou podobně náchylnější k úpalu.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com