Také někdy pociťujete jakési „těžší nohy“? Je to doprovázeno bolestí dolních končetin a viditelnými otoky (edém)? Příčin může být několik. Možná jste celý den seděli na židli nebo jste naopak byli příliš dlouho na nohou. Možná je to „jen“ reakce na nedávné zranění a možná se jedná o vážnější zdravotní problém. Oteklé nohy nejčastěji trápí odpoledne a večer, tedy v podstatě po celý den. Poradíme vám však, jak urychlit splasknutí otoků.
Co je to otok nohou?
Otok, odborně nazývaný edém, představuje zduření určité části těla. Taková změna povrchu těla je jasně viditelná a snadno hmatatelná. Je signálem, že se pod kůží nahromadila tekutina, která se tam může dostat z mnoha důvodů. Otoky nohou se dále dělí na lokalizované a generalizované.
- Lokalizované otoky nohou – původ je buď zánětlivý, například při infekci nebo alergii, nebo chorobný, například nahromadění lymfy nebo krve v žilách.
- Generalizované otoky nohou – mohou se projevit náhlým zvýšením tělesné hmotnosti, například při onemocnění jater, srdce nebo ledvin.
Otok nohou se nejčastěji objevuje v oblasti lýtek, kolen, holení, kotníků nebo chodidel.
Možné příčiny oteklých nohou
S přibývajícími lety chlopně v lidských žilách přirozeně slábnou. Tato skutečnost nepříznivě ovlivňuje cirkulaci krve, která se nevrací zpět do srdce, ale postupně se hromadí v nohách. I proto se častěji objevují oteklé nohy u seniorů. Takzvaná žilní nedostatečnost se projevuje výskytem křečových žil.
Obecně mohou být oteklé nohy také důsledkem závažných, život ohrožujících onemocnění. Někdy spolu souvisí také otoky nohou a rakovina. Oteklé nohy mohou být způsobeny samotnou rakovinou, která může bránit odtoku tekutiny. Kromě toho může jít také o vedlejší účinek chemoterapie, ozařování nebo jiné léčby rakoviny.
Příležitostně se může objevit i náhlý otok pouze jedné nohy. Příčinou bývá místní cévní nebo lymfatický problém, případně zánět, infekce nebo bodnutí hmyzem. Otok pouze jedné nohy může být doprovázen zarudnutím nebo zvýšenou teplotou postižené oblasti.
A za zmínku stojí také oteklé nohy v těhotenství, během kterého se krevní cévy v těle budoucí maminky rozšiřují, aby ochladily organismus. Průtok krve se zpomalí, v těle se začne hromadit voda a vznikají otoky nohou v těhotenství. Hormonální změny, které mohou způsobit otoky nohou, jsou způsobeny také menstruací.
Co na oteklé nohy
Nejprve je třeba zjistit nebo diagnostikovat příčinu oteklých nohou. Pokud si s tím nevíte rady, otok přetrvává nebo se často vrací, měli byste rozhodně vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Ve vzácných, nepříliš závažných případech může zafungovat domácí léčba – buď volně prodejnými léky a přípravky, nebo vyzkoušením osvědčených postupů. Nejúčinnější je však prevence.
Odpočinek s nataženýma nohama
Rychlou úlevu od oteklých nohou dosáhnete tak, že si odpočinete s nohama položenýma na úrovni srdce. Stačí i 15 minut sledování televize nebo čtení knihy. Z dlouhodobého hlediska doporučujeme spát na levém boku, abyste usnadnili tok krve z nohou do srdce.
Namáčení nohou do studené vody
Pokud máte oteklé nohy způsobené traumatickými událostmi, zkuste se pravidelně chladit ve studené vodě po dobu asi 15 minut denně. Taková domácí kúra pomáhá nejen při otocích kotníků, ale celkově ulevuje oteklým nohám po náročných dnech.
Masáž
Pravděpodobně nepomůže při otocích kotníků nebo oteklých kolenou, ale může snížit otoky chodidel a lýtek. Nejúčinnější bude určitě profesionální masáž, ale pro rychlou úlevu můžete vyzkoušet i domácí masáže. Dbejte však na to, aby masáž byla prováděna směrem nahoru k srdci.
Dodržování zdravé stravy a pitného režimu
Ať už se jedná o otok kotníku, chodidla, lýtka nebo kolena, nebo o otok způsobený dnou, je dodržování pitného režimu nesmírně důležité. Vhodné čaje, například z kopřiv, brusinek nebo pampelišek, vám účinně pomohou při odvodnění. Nezapomínejte ani na zdravé stravovací návyky, které by měly spočívat v konzumaci vyvážených jídel k snídani, obědu a večeři.
Aktivní životní styl
Sportovní aktivity sice zvyšují riziko mnoha zranění, která se mohou projevovat například jako otok kolene nebo jiných částí dolních končetin, ale obecně lze říci, že natahování kolen a ohýbání kotníků může rozproudit krev. Proto se například běhání jeví jako dobrá volba.
Káva a otoky nohou?
Pokud jste milovníky dobré kávy, nemusíte se obávat, že by její zdravé pití mělo negativní vliv na oteklé nohy. Ba co víc, kvalitní káva obsahuje některé silné antioxidanty a zároveň má mírné močopudné účinky.
Nošení pohodlných bot
S oteklými kotníky a chodidly vám rozhodně pomůže nošení pohodlné obuvi. Příště si tedy dvakrát rozmyslete, zda sáhnete po botách na vysokém podpatku, nebo dáte přednost pohodlnější obuvi.
Pozor také na otoky jiných částí těla
Nohy nejsou jedinou částí těla, která může podlehnout otokům. Pozornost věnujte i dalším typům otoků.
Velký otok po bodnutí hmyzem
Po kousnutí se do lidské kůže uvolní jed nebo sliny hmyzu, na které tělo reaguje přirozenou obrannou reakcí – projevuje se otokem. Jak dlouho trvá otok po bodnutí včelou, vosou nebo jiným hmyzem? Spolu se svěděním obvykle ustoupí během několika dnů. Můžete ho zmírnit volně prodejnými léky a přípravky nebo některou z babských rad – octovým obkladem, cibulí, medem nebo citronovou šťávou.
Otok dásně kolem zubů
Oteklé dásně jsou obvykle příznakem onemocnění dásní. Pokud jsou závažně a bolestivě zarudlé nebo oteklé, měli byste okamžitě navštívit svého zubního lékaře. V méně závažných případech můžete otok zmírnit a postupně odstranit vhodnou péčí o zuby a dutinu ústní. Jak splasknout, otok od zubu
respektíve babské rady na oteklé dásně. Rozhodně vyhrává pravidelné čištění zubů kartáčkem, zubní nití a vyplachování ústní vodou.
Náhlý otok ruky
Stejně jako u nohou může být otok ruky způsoben podmáčením, úrazem, zlomeninou, zánětem, infekcí, alergickou reakcí, hormonálními změnami, užíváním vybraných léků nebo některými nemocemi. Můžete vyzkoušet volně prodejné masti nebo gely na oteklé ruce nebo oteklé prsty na rukou.
Náhlý otok pod okem
Otoky pod očima se obvykle objevují v důsledku únavy a nedostatku spánku. V takových případech nevyžaduje lékařský zásah. K jeho zmírnění a odstranění pomohou například studené obklady. Pokud je však doprovázen zarudnutím, hnisavým výtokem, zamlžením nebo bolestí oka, měli byste navštívit lékaře.
Oteklé horní víčko oka
Únava a nedostatek spánku mohou způsobit nejen otok pod okem, ale také otok očních víček. Oteklá víčka však mnohem častěji signalizují také alergickou reakci nebo nástup ječného zrna či jiného očního onemocnění. Doporučujeme proto návštěvu lékaře. Jako domácí léčbu a zmírnění otoku můžete zkusit přikládat kroužky okurky nebo vyluhované sáčky zeleného čaje.
Náhlý otok horního rtu
Kromě traumatických příčin může k otoku rtů dojít také v důsledku alergických reakcí, opaření, omrzlin, infekcí, autoimunitních onemocnění nebo anafylaktických reakcí. Účinnou prevencí mohou být správné hygienické a stravovací návyky nebo používání ochranných balzámů.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com